Přejít na obsah | Přejít na navigaci

Zapamatovat si Obnovit heslo Registrace

Články

Nahlásit problém
Newsletter
RSS
Mobilní verze
Chip na facebooku
Úvodní stránka Články Trendy 2011 06 Nový kabát pro Windows 8

Uživatelské rozhraní Windows 8

Nový kabát pro Windows 8

A pod ním stará známá Windows…

Máte starší počítač, který na běžnou činnost stačí (a hardwarově náročné hry nehrajete), jen kdyby se videa netrhala? Nechcete‑li koupit nový počítač jen kvůli nim, pak potřebujete přehrávač VLC. Ten možná prokáže, že s vaším počítačem to ještě není tak špatné, to spíš Adobe Flash Player je co přehrávač videa (vestavěného do webových stránek) mimořádně líný.

I když se video podaří nějakou pomůckou stáhnout na počítač, obvykle ve tvaru MP4, stejně se běžné přehrávače, jako Windows Media Player, a dekodéry (kodeky), které k nim v systému máte, obvykle nepředvedou o mnoho lépe. Někdy se nepředvedou vůbec, jestliže nemáte v pořádku instalaci kodeků.

VLC media player zato kodeků v systému normálně nevyužívá, nýbrž obsahuje vlastní; nemusíte se tedy o ně starat. A napsán je tak, že je opravdu výkonný. Rubem toho je, že je poněkud hrutigramem — někdy se zasekne a musíte jej ukončit násilím (například přes tlačítko na hlavním panelu čili „liště úloh“).

Adresa videa na YouTube
Adresa videa na YouTube

Nové verze přehrávače VLC umožňují přehrávat videa z YouTube přímo skrze jejich URL, jež zkopírujete z adresního řádku, anebo po kliknutí na tlačítko Sdílet (Share) pod videem, což otevře políčko s adresou již označenou, stačí ji zkopírovat.

Ve VLC pak vyberete z nabídky Média příkaz Otevřít síťový proud/Open Network Stream (anebo stisknete Ctrl+N). Běžně byste musili jako URL zadat přímo URL videosouboru, ale pro YouTube si VLC umí poradit i s adresou videa na YouTube, jak jste ji právě zkopírovali.

Má to háček: VLC si z YouTube vždy vezme video v rozlišení nejvyšším; nezdá se, že by se mu to dalo nějak vymluvit. Může to být problém, jestliže nejvyšší dostupné rozlišení je 1080i, se kterým si slabý počítač poradit opravdu nemusí. Pro videa 720i je naděje mnohem lepší, a nejspíše se přehrají plynule.

Na slabším počítači je možné VLC ještě poněkud doladit a zlepšit tím jeho schopnost přehrát video plynně.

Přeskočení deblokování je úspora nejvýraznější.
Přeskočení deblokování je úspora nejvýraznější.

VLC má dvojí rozhraní předvoleb: jednoduché a „kompletní“ (tedy úplné), ve kterém už není snadné vyznat se. Na plynulost přehrávání má největší viditelný vliv právě jedna předvolba, a tu lze najít i v nastaveních jednoduchých: je to přeskočení deblokovacího filtru pro H.264 („Skip H.264 in‑loop deblocking filter“ pod „Vstup & kodeky“). Pravda, podepíše se na to obraze zvýšeným „kostičkováním“, ale nakolik postřehnutelně, to se různí video od videa. Avšak lepší obraz, který kostičkuje, než obraz, který se trhá a zastavuje.

Podstatného urychlení dosáhnete volbou „Neklíč“ (Non­‑key); „kompletní“ (All) nejspíše potřebovat nebudete. Zato pro „non­‑ref“ se úspora skoro neprojeví. Možnost „Bidir“ nedoporučujeme, dělává s videem psí kusy.

Nad tím můžete povolit „GPU akceleraci“, ale zda to pomůže právě vám, to si vyzkoušejte sami.

Dále zvažte ještě několik změn, které pro vás mohou být užitečné:

O něco níže na stejné kartě vyhledejte „Default caching policy“ a změňte ji na „Nejvyšší odezva“ (český překlad je nesmyslný — v angličtině se tam mluví o latenci, tedy o prodlevě). Mělo by to snížit možnost záseků způsobených prodlevami v načítání videa z internetu.

Pak jděte na „Rozhraní“/„Interface Settings“. Poněkud níže na této kartě se nastavuje „Instance“. Na slabším počítači je užitečné „povolit pouze jednu instanci“. Nestane se pak, že by se přehrávač VLC spustil vícekrát zároveň.

Pomoci můžete přehrávači také tím, že mu zvýšíte přednost před jinými aplikacemi, ale je to riskantní — bude pak na vaše pokusy ovládat jej odpovídat poněkud těžkopádně; o tom, že po dobu přehrávání nebudou skoro reagovat programy ostatní, ani nemluvě. (Jenže o to vlastně jde — aby mu neubíraly cenné cykly procesoru.) Priorita procesu se zvyšuje v nastaveních kompletních, a to v rozšířených čili pokročilých (advanced). Změna se neprojeví hned; musíte VLC spustit znovu.

Ještě můžete v kompletních nastaveních, pod Vstup/Kodeky a dále pod „video kodeky“ nalézt FFmpeg a zatrhnout tu „Allow speed tricks“, avšak viditelný účinek této změny jsme neprokázali.

VLC se ovšem může hodit majiteli každého počítače, protože je nezávislý na tom, zda máte kodeky v systému udržované, anebo rozhašené; a že je výkonnější, to může přijít vždy vhod. Nadto můžete na přehrávané video i zvuk uplatnit leckterý filtr; hodí se například prostorový zvuk pro sluchátka (hledejte pod zvukem; potřebný restart). A uniknete reklamám. V jeho množství pokročilých nastavení se ovšem běžný uživatel spíše ztratí, tak raději neměňte nic, o čem netušíte, proč to tam je, anebo si alespoň změnu zapamatujte, abyste ji mohli vrátit.

Také VLC dokáže videa z YouTube nejen přehrát, nýbrž i uložit do počítače. Při otevření videa ze sítě namísto Přehrát zvolte Konvertovat (Convert). Potom určete cílový soubor; klikněte na Procházet, jinak se uloží do složky programu. Pak však nedejte Spustit, dokud jste neupravili nabídnutý profil: Na kartě Video kodek zatrhněte „Zachovat původní video stopu“ a na kartě Audio kodek zatrhněte „Zachovat původní zvukovou stopu“; nebo by se video naprosto zbytečně překódovalo. Profil uložte. Souboru musíte ručně určit správnou příponu odpovídající profilu — například mp4. Neučiníte‑li tak, získáte soubor, který nebude k ničemu. VLC není programem snadným.

Nakonec klikněte na Spustit. Potom čekejte, až dole v okně VLC doběhne posuvník nakonec (a v pravém dolním rohu se naplní čas). Ani při dodržení postupu však nezaručujeme 100% úspěšnost. VLC je programem trvale rozpracovaným a dosti neobroušeným.

Zkoušeno na VLC 1.1.5

Přidat komentář 1 komentář
StanovskyM
StanovskyM 2011.07.08 13:17
No já nevím, já potrebuju počítač na práci a ne na hraní. Chtěl bych vidět vývojáře v Redmontnu, jak čarují palcema nad obrovskou obrazovkou při vývoji a psaní programů pro nový software :-)
Autoři: marek janouš
Přidáno: 07.06.2011
Počet zobrazení: 1261
Ovládejte mediacentrum XBMC smartphonem XBMC je bohatě vybavené a zdarma použitelné mediacentrum. Ukážeme vám, jak jej můžete snadno ovládat prostřednictvím aplikace pro váš smartphone s Androidem.
Šifrování e-mailů v Thunderbirdu Jak se v poslední době ukazuje, listovní tajemství není pro každého svaté. Pokud nestojíte o to, aby si někdo cizí pročítal vaše e-maily, použijte náš jednoduchý tip pro poštovního klienta Thunderbird.
Vzdělávejte se na webu Školicí internetové stránky i celé portály nabízejí vzdělávací kurzy z mnoha různých oblastí: od jazyků a počítačových dovedností až po matematiku.