Přejít na obsah | Přejít na navigaci

Zapamatovat si Obnovit heslo Registrace

Články

Nahlásit problém
Newsletter
RSS
Mobilní verze
Chip na facebooku
Úvodní stránka Články Trendy 2011 06 Mac OS X „Lev“ patrně ukousne Windows další uživatele

Mac OS X

Mac OS X „Lev“ patrně ukousne Windows další uživatele

Uvedení nového Mac OS X si Apple nemohl načasovat lépe.

Muži jsou obzvlášť zranitelní: snadno podléhají žádosti o přátelství od pěkné dívky, i když si nemohou vzpomenout, odkud se vlastně znají. Jenže snímek může být z fotobanky a jméno smyšlené. Možná se tak někdo jen baví, jenže pohnutky k vytvoření účtu svůdné, leč neskutečné uživatelky mohou být i horší.

Na statusy a dojemné hlášky v políčkách „o sobě“ nebo v citátech či zájmech nedejte, nadaný „sociální inženýr“ je vytvoří snadno. Ani na to, že dotyčná se „přátelí“ s lidmi, které znáte. Naletěli i oni. Autentické fotografie z výletu by mohly být svědectvím pádnějším pro to, že vaše nová kamarádka je skutečná… jenže mohly být i ukradeny. Jste‑li osobou důležitou, nevěřte raději ničemu.

Za falešným přítelem se může skrývat kdokoli. Soudě podle zkušeností z Ameriky by to mohl být klidně pojišťovák; může to být i zloděj nebo vyděrač. Může to být špeh od konkurence, může to být někdo z agentury, přes kterou se ucházíte o zaměstnání. Podle toho, čím se zabýváte, by to mohl být i průmyslový vyzvědač nebo vyzvědač vůbec, anebo úředník či vyšetřovatel… Může to být kdokoli, kdo na vás potřebuje něco zvědět. U nás ještě nejsme zvyklí o takových případech slýchat, ale proč by se neměl někdo inspirovat ze zahraničí i v oboru vytěžování společenských sítí?

Nadace Electronic Frontier Foundation (EFF) nedávno získala kopii pokynu amerického federálního ministerstva vnitra pracovníkům imigračních služeb, aby využívali sociálních sítí k navázání přátelství se žadateli o trvalý pobyt nebo o občanství, a tak prověřili, že to, co žadatelé uvádějí o svých vztazích oficiálně, souhlasí s tím, co sdílí se svými přáteli. Facebooku a dalších společenských webů podobně využívá také FBI a jistě i další složky.

Jenže i sami agenti nebo státní úředníci jsou někdy na Facebooku a jsou jen lidé — když se třeba objeví údajná spolužačka ze střední…

Nechceme nikoho odrazovat od využívání Facebooku, ale vždy pamatujte, aby to, co o sobě sdělujete, bylo uměřené tomu, koho máte mezi svými přáteli a nakolik je znáte. Rozmyslete si dobře i sdílení přátelům přátel, ježto tento širší okruh snadno naroste i na desítky tisíc lidí, o kterých vy nevíte vůbec ničeho. Zvlášť opatrní buďte na údaje veřejné. Čas od času procházejte nastavení soukromí svého účtu na Facebooku a ujistěte se, že vše je tak, jak si přejete. Jestliže se v podrobných nastaveních nevyznáte, požádejte o pomoc někoho zběhlejšího. U fotoalb myslete na to, že soukromí nastavujete pro každé album při jeho vytváření; odkliknout výchozí volbu, že fotoalbum zůstane veřejné, je tak snadné…

Pamatujte ještě na jedno: nic opravdu citlivé, co by proti vám mohl někdo účinně zneužít, na síť nepatří v žádné podobě a nikam. Nikdy nevíte, komu se kdy co podaří nabourat. I kdyby se jen někdo dostal do účtu některého z vašich přátel, kterým vy věříte.

Přidat komentář 0 komentáře
Autoři: marek janouš
Přidáno: 09.06.2011
Zdroj: Canalys
Počet zobrazení: 1099
Ovládejte mediacentrum XBMC smartphonem XBMC je bohatě vybavené a zdarma použitelné mediacentrum. Ukážeme vám, jak jej můžete snadno ovládat prostřednictvím aplikace pro váš smartphone s Androidem.
Šifrování e-mailů v Thunderbirdu Jak se v poslední době ukazuje, listovní tajemství není pro každého svaté. Pokud nestojíte o to, aby si někdo cizí pročítal vaše e-maily, použijte náš jednoduchý tip pro poštovního klienta Thunderbird.
Vzdělávejte se na webu Školicí internetové stránky i celé portály nabízejí vzdělávací kurzy z mnoha různých oblastí: od jazyků a počítačových dovedností až po matematiku.