Přejít na obsah | Přejít na navigaci

Zapamatovat si Obnovit heslo Registrace

Články

Nahlásit problém
Newsletter
RSS
Mobilní verze
Chip na facebooku
Úvodní stránka Články Hardware 2011 03 iPhone 5 odložen

iPhone

iPhone 5 odložen

Očekávejte jej ne dříve než na podzim.

Letos patrně pořádně nastoupí a prosadí se počítače tabletové. Pokoušely se o to tu a tam už léta, a už v lednu loňském předvedl na CES tablet kde kdo, ale prosadit se dokázal teprve Apple svým iPadem. Ostatní se nyní alespoň utěšují, že iPad jim ukázal, co zákazníci chtějí, a doufají ve svou příležitost nyní.

iPadu se do října prodalo 7,46 milionu kusů celosvětově. Jediným vážným soupeřem se pak ukázal být Samsung Galaxy Tab, na trhu od listopadu, kterého se již stačilo prodat přes milión a půl kusů. Letos mají prodeje tabletů prudce narůst: IDC předpovídá 42 miliónů prodaných kusů celosvětově, Forrester Research předpovídá 24 miliónů pro Spojené státy.

Do hry vstoupují další. V úspěch doufá Toshiba, jež na podzim uvedla v Evropě a okolí Folio 100, a příští rok se chystá i na Ameriku. Čeká se i na to, s čím přijde HP, Motorola anebo RIM (výrobce BlackBerry). Nadto přijde řada pokusů od výrobců asijských, kterýchž jména jste nikdy neslyšeli. Ti se pokusí uspět zejména nižší cenou. Nepochybně využijí především operačního systému Android, a dosáhnou‑li obstojné použitelnosti svých zařízení, není vyloučeno, že je zkusí do nabídky zařadit i mobilní operátoři — s úpisem za cenu ještě nižší. Výkonu tabletů dražších však dosáhnou sotva.

Toshiba svým Folio 100 útočí přímo na iPad. Displej má dokonce 10,1 palce (oproti 9,7 iPadu). Tablet je vybaven stereo reproduktory, čtyřdotykový displej má rozlišení 1024 × 600, nechybí přípojka HDMI ani možnost vložit SIM. Uvnitř se činí mobilní procesor Nvidia Tegra 2.

Pokud jde o Microsoft, Steve Ballmer předvedl na loňském CES tabletů několikero, a na trhu kde nic tu nic. Již ve středu má mít řeč v předvečer CES letošního, tak uvidíme.

Vedle Applu, který se na trhu usadil královsky, se předvídá úspěch hlavně tabletům s Androidem, a to především od výrobců chytrých telefonů. Důvody jsou dva: tito výrobci mají zavedené vztahy s mobilními operátory a budou moci využít „dotovaných“ cen, a za druhé, díky Androidu se výrobci zaměří hlavně na hardware, zatímco o dostatek aplikací mají vystaráno. Nástup tabletových droidů brzdilo čekání na Android uzpůsobený větším displejům, a dočkali jsme se ho až před koncem loňského roku ve verzi 2.3 zvané Gingerbread. Na letošek je pak ohlášen Honeycomb čili Android 3.0, který má být ještě lepší.

Folio 100 musilo být uvedeno ještě s Androidem 2.2, s vlastní grafickou nadstavbou od Toshiby.

Pokud jde o nabídku aplikací a množství jejich vývojářů, lze prohlásit, že kdo si nechal ujet vlak, už jej bude těžko dohánět. Windows jsou sice stále pevně usazena na většině počítačů stolních, a nechcete‑li se zavřít v zahradě Mac OS, zbývá vedle nich ještě tak Linux, ale proč by se někdo hrnul do Windows na tabletu? Microsoft zkrátka zase zaspal.

Přidat komentář 3 komentáře
lambada
lambada 2011.04.18 15:27
ten iphone na fotke vyzerá ako iphone 3, len iPhone 3 je čierny a ten iPhone 5 je striebrorný...už nevedia čo vymyslieť :D
Gość IP: 193.165.182.* 2011.04.18 19:34
Pokud chcete iPad nebo jiné Apple vychytávky relativně zadarmo zkuste nový revoluční model internetového marketingu. Za spam se omlouvám, ale jsem od přírody přejicí typ a tyhle informace si nenechávam pro sebe. Více na http://ipadzadarmo.blog.cz/1010
Gość IP: 195.56.231.* 2011.04.29 18:29
ano...je podobný ako iphone 4 ale podľa mňa chystajú aj novinkami :)
Autoři: marek janouš
Přidáno: 28.03.2011
Tagy výrobce: foxconn
Zdroj: The New York Times, The Inquirer, Toshiba Europe GmbH
Počet zobrazení: 6769
Ovládejte mediacentrum XBMC smartphonem XBMC je bohatě vybavené a zdarma použitelné mediacentrum. Ukážeme vám, jak jej můžete snadno ovládat prostřednictvím aplikace pro váš smartphone s Androidem.
Šifrování e-mailů v Thunderbirdu Jak se v poslední době ukazuje, listovní tajemství není pro každého svaté. Pokud nestojíte o to, aby si někdo cizí pročítal vaše e-maily, použijte náš jednoduchý tip pro poštovního klienta Thunderbird.
Vzdělávejte se na webu Školicí internetové stránky i celé portály nabízejí vzdělávací kurzy z mnoha různých oblastí: od jazyků a počítačových dovedností až po matematiku.