Přejít na obsah | Přejít na navigaci

Zapamatovat si Obnovit heslo Registrace

Články

Nahlásit problém
Newsletter
RSS
Mobilní verze
Chip na facebooku
Úvodní stránka Články Trendy 2011 02 Konec Nokie, jak ji znáte

Nokia

Konec Nokie, jak ji znáte

Dva krocani nedělají orla.

Chrome Web Store se utěšeně plní aplikacemi, a objevily se mezi nimi i grafické editory. Vznikly však a byly dostupné mnohem dříve než Chrome Web Store, a až na ojedinělé výjimky jsou všechny napsány ve Flashi; ten je totiž vyzrálejší, rozšířenější a umožňuje vývojářům více, než co zatím lze s dosud neúplně podporovaným HTML5. Běží‑li editor ve Flashi, a tedy díky pluginu pro Flash, pak je také jedno, ve kterém prohlížeči jej pustíte. S HTML5 tomu tak nebude nikdy.

Online aplikace zpravidla umějí otevřít obrázky přímo třeba z Facebooku nebo z Flickru, anebo z jakéhokoli URL. Z místního počítače otevírají obrázky též, ale až na jednu výjimku to znamená, že obrázek odešlete internetem, a tedy musíte tvůrcům aplikace věřit.

Pixlr

Schopný a použitelný je Pixlr, jenž je i přeložen do češtiny. Kdo zná, řekněme, Photoshop Elements, bude se v Pixlru cítit jako doma. Obrázky otevřené místně dokonce nikam neodesíláte, program je zpracovává na vašem počítači. A nemusíte se proto registrovat. Registraci potřebujete, jen chcete‑li otevírat obrázky z knihovny na Pixlru, anebo také z Facebooku či Flickru. Na jednoduché úpravy obrázků je možno použít i velice prostého Pixlr Express. Pro Firefox nebo Chrome je rozšíření Grabber — snímač obrazovky.

Aviary

Sada aplikací na Aviary.com nám připadá méně vyzrálá a přehledná, také těžkopádnější a pomalejší. Za samostatnou pozornost stojí editor vektorový, jelikož jako takový je mezi online aplikacemi zřejmě nejlepší, a možná vůbec jediný použitelný. Aplikace Aviary jsou pouze v angličtině. Každý editovaný obrázek musíte odeslat po internetu.

Sumo Paint

Sumo Paint vypadá pokročile, ale je o poznání pomalejší než Pixlr. Místní soubory do něj musíte odeslat po internetu. Program má nicméně docela dost příznivců a chlubí se mnoha jimi vytvořenými obrázky. Kupodivu zatím není uveden v Chrome Web Store.

Photoshop Express Editor
Photoshop Express Editor
Photoshop.com

Online nástroje nabízí také Photoshop.com: Photoshop Express Editor dovede základní úpravy celého snímku, a až na některé zádrhele (v režimu na celou obrazovku nelze vložit rozměr výsledného snímku z klávesnice) poslouží v podstatě dobře. Je znát, že pod jednoduchým rozhraním se skrývají postupy Adobe.

Na pohled jednoduché uživatelské rozhraní však neznamená, že nebudete zprvu zkoumat, jak se který nástroj vlastně ovládá, i když na to brzy přijdete. A nesmí vám vadit angličtina, anebo se musíte vyznat podle symbolů. Vyhrát si pak můžete v nabídce Decorate. Pokud nechcete využít úložiště na Photoshop.com, nepotřebujete se registrovat.

Picnik

Když už jsme u jednoduchých úprav, pak tedy uvedeme i nadmíru oblíbený Picnik, jenž je přístupný v rámci společenských sítí, například na Facebooku, a je proto s nimi dobře propojen (zato bez Facebooku ho možná ani nespustíte). Na kartě Edit nabízí úpravy základní, ač účinné. Zajímavější je karta Create — nepřehlédněte malé nadpisy v řádce hned pod záložkou — jenže většina úprav nebo efektů je tu placená.

Cloud Canvas

Cloud Canvas zmiňme jen proto, že je pokusem o vektorový editor v HTML5. To je zatím odvážné. Vyžaduje účet u Googlu, a se spuštěním aplikace mohou být potíže, pokud se účet nepodaří připojit. V čase přípravy článku editor vůbec nejde spustit v Google Chrome — propojení s účtem u Googlu „cyklí“. Přitom právě Google Chrome je s podporou HTML5 nejdále.

Za měřítko obliby jednotlivých aplikací můžeme považovat počet jejich příznivců na Facebooku. Čísla z doby přípravy článku jsou zaokrouhlena na tisíce:

Picnik
4 488 000
Pixlr
64 000
Photoshop.com 24 000
Sumo Paint
16 000
Aviary 8 000
Přidat komentář 1 komentář
Gość IP: 88.100.172.* 2011.06.11 15:47
Já doufám, že se Nokia udrží a aspoň něco zbude z významu Evropy ve světě, když už ve všech ostatních směrech jsme totálními outsidery.
Autoři: marek janouš
Přidáno: 11.02.2011
Zdroj: AppleInsider
Počet zobrazení: 1059
Ovládejte mediacentrum XBMC smartphonem XBMC je bohatě vybavené a zdarma použitelné mediacentrum. Ukážeme vám, jak jej můžete snadno ovládat prostřednictvím aplikace pro váš smartphone s Androidem.
Šifrování e-mailů v Thunderbirdu Jak se v poslední době ukazuje, listovní tajemství není pro každého svaté. Pokud nestojíte o to, aby si někdo cizí pročítal vaše e-maily, použijte náš jednoduchý tip pro poštovního klienta Thunderbird.
Vzdělávejte se na webu Školicí internetové stránky i celé portály nabízejí vzdělávací kurzy z mnoha různých oblastí: od jazyků a počítačových dovedností až po matematiku.