Přejít na obsah | Přejít na navigaci

Zapamatovat si Obnovit heslo Registrace

Novinky

Nahlásit problém
Newsletter
RSS
Mobilní verze
Chip na facebooku
Úvodní stránka Novinky Bezpečnost 2010 12 Internet připomíná Divoký západ

Průlomy a úniky

Internet připomíná Divoký západ

Až 1,3 milionu uživatelů webu je ohroženo víkendovým únikem dat z Gawker Media.

To nejdůležitější na iPhonu 4S bylo v úterý minulého týdne předvedeno — jako obvykle — až na závěr: vestavěná mluvící asistentka Siri. Rozpoznávání řeči přitom není novinkou, ani možnost ovládat telefon hlasem. Možná však právě Apple opět ukázal, jak to má být, a právě Apple přesvědčí masy, aby na svůj telefon mluvily. Možná. Anebo nepřesvědčí. Apple však selhává málokdy.

Siri bude nejprve dostupná v angličtině, ve francouzštině a v němčině. Když uživatel podrží tlačítko Home, může telefonu dávat pokyny, a telefon ženským hlasem odpovídá. Apple o tom připravil ukázkové video.

Ukázka připomenutí
Ukázka připomenutí

Pokyny nebo dotazy mohou být zdánlivě složité — Siri například dovede zodpovědět otázku: Budu o víkendu potřebovat deštník? Až se však Siri dostane k prvním uživatelům iPhone 4S, vyjde nejspíše najevo, že význam pokynů vlastně jen hádá podle rozpoznaných klíčových slov, přiřazených k funkcím podporovaných aplikací.

V uvedeném případě vývojáři patrně přiřadili slovo deštník jako jedno z mnoha klíčových slov k předpovědi počasí, a to jako jedno z vícera slov s věcným významem deště; víkend je naproti tomu údaj časový patřící ke kalendáři. Siri jen potřebuje poznat, že jde o dotaz, a sice na počasí, a to konkrétně na to, zda bude pršet, a že dotaz se týká dnů označených v kalendáři jako nejbližší víkend.

Ne, že by vyvinutí takového systému bylo snadné. Jistě bylo nutno posbírat bezpočet klíčových slov a promyslit jejich vzájemnou souvislost, a pro Siri sestavit také smysluplné a jakoby chytré odpovědi.

Přesto nečekejte, že Siri vám iPhone 4S promění v kapesní HAL 9000. Siri byla dříve dostupná jako běžná aplikace pro iPhone, a redaktor Wade Roush jí zkusmo položil otázku, zda psi jedí čokoládu. Co myslíte? V odpověď mu vypsala nejbližší restaurace, které měly v názvu slovo „pes“…

(Letitá Eliza by se namísto toho třeba alespoň zeptala, proč je pro vás tolik důležité vědět, zda psi jedí čokoládu…)

Odeslání nadiktované krátké zprávy
Odeslání nadiktované krátké zprávy

„Umělá inteligence“ Siri dále spočívá v tom, že je schopná zapamatovat si význam dříve zmíněných pojmů nebo si určité pojmy spojit. Když jí napoprvé řeknete, který z vašich kontaktů je „vaše žena“, bude si to napříště pamatovat. Když se bude jednat o přesunutí určité dříve zmíněné schůzky na jindy, měla by vědět, o kterou schůzku jde. Když jí dáte pokyn, aby vám něco připomněla v zaměst­nání, anebo doma, měla by podle adres vědět, kde to je, a podle GPS poznat, kdy vám to má připomenout.

Kromě toho jí můžete uložit, aby vám něco přečetla, například zprávu od někoho, a třeba jí i nadiktovat odpověď; to stojí především na syntéze a rozpoznávání řeči…

Celkem vzato Apple nejspíše ví, proč Siri oficiálně vypouští jako „betu“. Vynalézaví uživatelé jistě přijdou na řadu slabin a web bude brzy pln ukázek, ve kterých Siri dokonale selhala.

Obranou uživatele proti opravdu nešťastným překvapením by mělo být to, že Siri se snaží svou odpovědí vyjádřit, jak uživatele pochopila a na co tedy odpovídá. Uživatel musí její odpovědi ve vlastním zájmu věnovat pozornost a ověřit si, že je skutečně odpovědí na jeho otázku nebo pokyn. Má své příčiny, proč obvykle chceme stroje a přístroje ovládat nějak jednoznačně, a ne si s nimi povídat…

Uvedení Siri je od Applu rozhodně odvážné. Možná bude mít úspěch stejně fenomenální jako plně dotykové ovládání před pouhými několika lety. Ale možná to bude velký propadák.

Původ Siri

Siri nepochází z Applu. Vyvinuli ji ve výzkumném ústavu SRI International v rámci zakázky na vývoj osobního „rozumného“ asistenta; tu už v roce 2003 zadala DARPA (americká obranná agentura pro pokročilý výzkum, zodpovědná také za GPS nebo za vznik Internetu). Siri je odnož původního projektu určená pro spotřebitele; do stejnojmenné obchodní společnosti ústav vyčlenil její další vývoj v lednu 2008.

Čtvrtého února 2010 byla Siri uvedena jako aplikace pro iPhone. Podobala se nové Siri, jen jako pouhá aplikace neměla přístup k osobním údajům uživatele telefonu, a to ji poněkud omezovalo. Původně byla také pro Android. Apple vzápětí, 28. března 2010, firmu Siri koupil, a to pravdě­podobně za cenu kolem dvou set milionů dolarů. Verzi pro Android okamžitě stáhl a vývojáři Siri zmizeli za zdmi Applu v Cupertinu…

Aplikace pro iPhone byla ještě do úterý minulého týdne bezplatně dostupná, aniž poutala výraznou pozornost. Prostě se na ni pozapomnělo. (I to o něčem svědčí.) Přitom vylepšená Siri, vestavěná přímo do iOS 5 a s přístupem ke všem datům uživatele, má být tím největším tahákem iPhone 4S. Přinejmenším prozatím nebude dostupná na žádném jiném zařízení než na iPhone 4S.

Siri byla původně napsána jen pro angličtinu. Na francouzštinu a na němčinu ji rozšířili až v Applu. Dočkáme‑li se někdy vůbec Siri české, pak jistě ne dříve než za léta.

Co také znamená Siri

Kolovaly dohady, že Apple ji uvede jako „osobního asistenta“ nebo tak nějak. K radosti vývojářů jí však bylo ponecháno jméno Siri. To přestože Japoncům prý zní jako „zadnice“ a v Gruzii je to dokonce lidový výraz pro „pyj“. Třeba ji alespoň pro Japonsko přejmenují…

Přidat komentář 0 komentáře
Autoři: marek janouš
Přidáno: 14.12.2010
Zdroj: CNN, Xconomy, Mashable
Počet zobrazení: 358
Ovládejte mediacentrum XBMC smartphonem XBMC je bohatě vybavené a zdarma použitelné mediacentrum. Ukážeme vám, jak jej můžete snadno ovládat prostřednictvím aplikace pro váš smartphone s Androidem.
Šifrování e-mailů v Thunderbirdu Jak se v poslední době ukazuje, listovní tajemství není pro každého svaté. Pokud nestojíte o to, aby si někdo cizí pročítal vaše e-maily, použijte náš jednoduchý tip pro poštovního klienta Thunderbird.
Vzdělávejte se na webu Školicí internetové stránky i celé portály nabízejí vzdělávací kurzy z mnoha různých oblastí: od jazyků a počítačových dovedností až po matematiku.