Přejít na obsah | Přejít na navigaci

Zapamatovat si Obnovit heslo Registrace

Články

Nahlásit problém
Newsletter
RSS
Mobilní verze
Chip na facebooku
Úvodní stránka Články Trendy 2010 12 Jak si napodobit chromebook a zkusit žít v oblacích

Cloud Computing

Jak si napodobit chromebook a zkusit žít v oblacích

I s Windows si můžete zkusit, jaké by to bylo mít chromebook.

Chromebooky — netbooky s Chrome OS — se mají na trh dostat už v první polovině příštího roku. Měli byste si jeden pořídit? Namísto, řekněme, netbooku s Windows 7, anebo dokonce netbooku s Androidem nebo s kdovíčím?

Zda jste připraveni „žít v oblacích“ podle představ Googlu, to si naštěstí můžete docela dobře vyzkoušet. Stačí jeden notebook obyčejný (anebo i počítač stolní), k tomu Google Chrome, možná jedna softwarová pomůcka, k tomu trocha představivosti, a určitě notná dávka chuti zkusit něco nového. Ovšem potřebujete účet u Googlu. Bez něho vás do oblaku nepustí.

Google Chrome

Chrome OS vlastně nabízí uživateli jen prohlížeč Chrome, a nic víc. Vše se odehrává v prohlížeči. Pro víceméně stejnou uživatelskou zkušenost stačí tedy prohlížeč Google Chrome. Chcete‑li si zahrát na notebook s Chrome OS, můžete si dát Chrome spouštět spolu se spouštěním Windows… (umístit do složky po spuštění/Startup).

Chromebook však nabíhá rychle. K tomu svá Windows asi jen tak nedonutíte, pokud je toho do nich nainstalováno už hodně. Můžete však namísto ukončování Windows pouze hibernovat, anebo počítač jen uspávat, pokud vystačí baterie, anebo je připojen k napájení.

Trvale otevřený Google Chrome má však jednu potíž: sice stahuje své aktualizace na pozadí, aniž o tom víte, ale uplatní je až při nejbližším svém restartu; do té chvíle běží stále verze starší. Možnou potřebu restartu zjistíte v „O aplikaci Google Chrome“ (About Google Chrome), ale sám vás neupozorní. Tohle Google úplně nedořešil…

Přiblížení k Chrome OS na pohled

Dojem kazí hlavní panel Windows (taskbar) pod oknem Chrome. Lze mu však ve vlastnostech nastavit, aby se nezobrazoval navrchu oken, a tak jej vlastně schovat. Zůstane být vidět na ploše, a pak při stisku klávesy Windows. Úplně schovat jej lze pomůckou Taskbar Eliminator, již lze také spouštět spolu s Windows; na stisk Alt+T panel schová, anebo ukáže.

Takto nějak vypadá pravý horní roh okna ve skutečném Chrome OS
Takto nějak vypadá pravý horní roh okna ve skutečném Chrome OS

Schovaný panel Windows má nevýhodu v tom, že nevidíte ukazatel hodin, a možná ukazatel baterie nebo ukazatele jiné (například síly signálu WiFi a tak podobně); také pak nemáte možnost ovládat přes panel hlasitost. Skutečný chromebook má tyto ukazatele v pravém horním rohu okna Chrome; na ovládání hlasitosti má tlačítka.

K nabídce start se vždy dostanete klávesou Windows. K vypnutí počítače nabídku nepotřebujete, pokud máte vhodně nastavenu funkci vypínače. (Například tak, aby se počítač dotázal — pak stačí odpovědět stiskem klávesy: U pro vypnutí, S pro uspání, R pro restart, H pro hibernaci.)

Kdyby vám vadilo, že pod Chrome uvidíte plochu Windows, jestliže se vám podaří okno Chrome náhodně zmenšit, pak se zbavte tapety a nastavte si čistě černou plochu bez ikon, anebo si nastavte nějakou tapetu s námětem Chrome, ač pravý Chrome OS tak nevypadá.

Úplně všechny ikony z plochy Windows vám ve Windows XP pomůže odstranit Tweak UI. Možná by však nebylo od věci nechat někde ikonu Chrome, pro případ, že byste prohlížeč omylem zavřeli.

Možnost, že Chrome zavřete omylem, dosti snížíte, když si alespoň jednu kartu připnete. Klikněte na ni pravým tlačítkem a vyberte „Připnout kartu“ (Pin tab). Připnuté karty se mimochodem otevírají při každém spuštění Chrome, a to s tím obsahem, který měly naposledy.

Synchronizace

Přihlášení k synchronizaci
Přihlášení k synchronizaci

Na skutečném Chrome OS je synchronizace uživatelských nastavení s oblakem nastavena jako výchozí; k chromebooku se prostě hlásíte svým účtem u Googlu. I k prohlížeči Google Chrome se můžete „přihlásit“ a získat tuto synchronizaci. Stačí v Možnostech (Options) jít do Osobních údajů (Personal Stuff) a kliknout na Nastavit synchronizaci (Set up sync). Pak udejte své jméno a heslo u Googlu, a je to.

Rozdíl oproti skutečnému chromebooku je však patrně ještě v tom, že ke Googlu se musíte přihlásit zvlášť, pokud nejste už přihlášeni. Navštivte kteroukoli službu Googlu a přihlaste se.

Účet pro hosta

Ke skutečnému chromebooku se může připojit i host. Prohlížeč Chrome sice také bude mít možnost přepínání účtů u Googlu, ale zatím ji nemá. Proto pozor — chcete‑li někoho jiného posadit ke svému prohlížeči Google Chrome, měli byste se nejprve odhlásit od Googlu (navšivte některou službu a odhlaste se); také byste měli dočasně vypnout synchronizaci, pokud se host hodlá přihlásit k nějaké službě Googlu svým jménem.

Vlastně by bylo mnohem lepší, kdybyste hosta přihlásili k účtu pro hosta ve Windows. Otázka je, zda máte i v účtu pro hosta nainstalován Google Chrome. Stránka, ze které je tento prohlížeč běžně nabízen k instalaci, má totiž jednu nevýhodu: Chrome se z ní instaluje jen pro uživatele Windows právě aktivního, nikoli pro všechny uživatele počítače. Chcete‑li Chrome nainstalovat pro všechny uživatele, musíte tak učinit ze stránky Google Pack (a mít přitom ve Windows práva administrátora). Pokud už máte Chrome nainstalovaný jen pro sebe, musíte jej předtím nejprve odinstalovat.

Aplikace

Chromebook má na stránce nové karty také velké ikony aplikací. I vy je můžete mít. Stačí si nějaké nainstalovat. Slovo instalace je pro tyto webové aplikace docela matoucí — doopravdy se neinstalují; jedině se stane to, že vám přibude jejich ikona na stránku nové karty a též se vám zaznamenají do účtu u Googlu.

„Instalace“ ikony kalendáře
„Instalace“ ikony kalendáře

Aplikace si vyberte v Chrome Web Store. Začněte třeba Gmail, Google Docskalendářem. Jakmile nějaké nainstalujete, můžete se přesvědčit na stránce nové karty, že na ní přibyly — včetně pěkné velké ikony Web Store. Máte‑li Google Chrome nastaven do češtiny, zatím tato ikona vede nejprve na stránku s rozšířeními, a na Chrome Web Store musíte ještě jednou překliknout (vlevo na stránce). Snad abyste se stihli nadechnout, než budete vystaveni tváří v tvář angličtině…

Kdybyste si náhodou všechny ikony aplikací nechtěně úplně schovali (může se napoprvé objevit takový odkaz), prostě je „nainstalujte“ znovu.

Pozor, ikony přibývají v tom pořadí, jak aplikace instalujete. Nezjistili jsme, že by šlo jejich pořadí změnit jinak, než tak, že některou odstraníte a znovu nainstalujete. Dále nezapomeňte prozkoumat několik pěkných možností v kontextovém menu těchto ikon…

Upozornění a rozšíření

V Chrome OS vás na novou poštu nebo na událost v kalendáři může upozornit panýlek, jenž vyjede v pravém dolním rohu okna. Nevíme o tom, že by ho šlo nějak získat také v prohlížeči Google Chrome. Různá upozornění si musíte do prohlížeče Chrome dodat pomocí rozšíření.

Tisk

Na počítači s prohlížečem Chrome naštěstí můžete z Google Chrome tisknout tak, jak jste zvyklí. Uživatelé skutečného chromebooku musí tisknout přes oblak — k chromebooku nelze tiskárnu připojit. I vy můžete z notebooku tisknout přes oblak, pokud k němu nemáte tiskárnu připojenu jinak. Musíte však tedy mít tiskárnu připojenu k oblaku. Buďto takovou, která to přímo podporuje, anebo kteroukoli připojenou k nějakému počítači s Windows, jestliže na něm máte Google Chrome a povolíte službu tisku přes oblak. Ta je zatím ve stavu pokusném a její průzkum už je nad rozsah tohoto článku.

Ukládání souborů

První zkušební uživatelé skutečného Chrome OS to se soubory, zdá se, snadné nemají. Předpokládá se, že stahovat soubory do počítače skoro nikdy nepotřebují. I když nějaký stáhnou — a malé, jednoduché úložiště v chromebooku mají, odpovídá stránce stahování v Google Chrome (Ctrl+J) — nic moc s nimi nemohou, jedině je zase otevřít v nějaké aplikaci webové. Příští verze Chrome OS toho prý nabídnou více. Z tohoto hlediska tedy nemáte co závidět.

I vy máte ze stránky stahování možnost přinejmenším soubor otevřít (po kliknutí pravým tlačítkem třeba v nové kartě; nebo také přetažením na některou kartu), je‑li ve formátu, který Chrome dokáže přímo zobrazit. A dokud je čerstvě stažený soubor zobrazen v panelu na spodu okna, můžete jej odsud rovnou přetáhnout třeba do Gmail anebo do Docs, ale jakmile dočasný panel jednou zavřete, je ta možnost fuč. (Krom toho Chrome neumožňuje stažený, ale už nepotřebný soubor z počítače vymazat.) 

Vše základní nyní víte. Láká‑li vás přesto vyzkoušet, jak si Google představuje, že budeme užívat počítačů, pak vzhůru do oblak! Pravidla jsou jasná: vše, co běžně potřebujete od počítače, máte dokázat bez opuštění Google Chrome. Dokážete to?

Přidat komentář 0 komentáře
Autoři: marek janouš
Přidáno: 11.12.2010
Počet zobrazení: 1559
Ovládejte mediacentrum XBMC smartphonem XBMC je bohatě vybavené a zdarma použitelné mediacentrum. Ukážeme vám, jak jej můžete snadno ovládat prostřednictvím aplikace pro váš smartphone s Androidem.
Šifrování e-mailů v Thunderbirdu Jak se v poslední době ukazuje, listovní tajemství není pro každého svaté. Pokud nestojíte o to, aby si někdo cizí pročítal vaše e-maily, použijte náš jednoduchý tip pro poštovního klienta Thunderbird.
Vzdělávejte se na webu Školicí internetové stránky i celé portály nabízejí vzdělávací kurzy z mnoha různých oblastí: od jazyků a počítačových dovedností až po matematiku.