Menu
CHIP Speedtest

Brýle HoloLens pro nasazení v boji

06.01.2019 06:14 | Michal Černý
Brýle HoloLens pro nasazení v boji

Americká armáda chce objednat za 480 milionů dolarů více než 100 tisíc bojových verzí headsetu pro rozšířenou realitu Microsoft HoloLens. Armáda tak chce zvýšit svojí bojovou sílu.

Společnost Microsoft obdržela od americké armády objednávku na dodávku systémů augmented reality v hodnotě 480 milionů dolarů. Speciálně uzpůsobené brýle HoloLens mají být použity přímo v boji a při výcviku. Podle americké vlády se má díky nové technologii zvýšit bojová síla – zlepší se schopnosti jednotlivých vojáků při rozpoznání a zničení nepřítele.

Mluvčí Microsoftu uvedl pro agenturu Bloomberg, že augmented reality má pomoci dodávat bojovým skupinám větší množství údajů a kvalitnější informace. Nový projekt by měl posílit spolupráci mezi americkým ministerstvem obrany a společností Microsoft. Již předtím AR systémy používala také izraelská armáda, ovšem výlučně pro výcvikové účely. Použití v bojovém nasazení by bylo novum.

Bojová verze rozpozná otřes mozku

Pro armádu určené prototypy HoloLens se zjevně odlišují od modelu pro civilní uživatele. Americká armáda požaduje, aby požadovaný hardware zvládal noční vidění a termosnímky. Kromě toho mají brýle měřit charakteristiky jako například rytmus dýchání, a mají také umět rozpoznat otřes mozku.

Microsoft nyní v průběhu dvou let dodá kolem 2 500 přístrojů. Budou-li vyhovovat, armáda objedná celkem přes 100 tisíc systémů HoloLens. Kromě Microsoftu se o projekt zajímaly také zbrojařské koncerny Booz Allen Hamilton a Lockheed Martin, a rovněž start-up Magic Leap.

V Microsoftu se však objevuje interní kritika spolupráce s armádou. V souvislosti s vypsáním vojenského projektu zveřejnili spolupracovníci Microsoftu příspěvek na blogu, v němž své zaměstnavatele vyzývali k neúčasti na projektu. 

 michalcerny.media@seznam.cz

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání