Menu
CHIP Speedtest

Češi platí jak mourovatí mobilem o sto šest především v supermarketech a restauracích

23.11.2017 08:18 | Milan Loucký
Češi platí jak mourovatí mobilem o sto šest především v supermarketech a restauracích

Už jsme vás informovali o tom, že některé finanční ústavy umožňují placení službou Android Pay. Ta nabízí snadné a pohodlné zaplacení útraty prostřednictvím mobilního telefonu.  

Během týdne, po který je tato služba k dispozici, lidé tímto způsobem nejčastěji utráceli v supermarketech, restauracích a provozovnách rychlého stravování. Tak o tom informovala Moneta Money Bank, která rovněž patří mezi ústavy, které tyto platby podporují. Aniž by dosud začala připravená velká reklamní kampaň, souhrnná nominální hodnota transakcí za první týden dosáhla dvou milionů korun. Do využívání této platební metody se zapojilo tři tisíce klientů, což překonává dřívější očekávání banky. Placení mobilem prostřednictvím celosvětově používané aplikace Android Pay pro držitele debetních a kreditních karet Mastercard a VISA spustila Moneta Money Bank v úterý 14. listopadu.

„Údaje za první týden potvrzují velký zájem Čechů o možnost bezpečně a pohodlně platit tím, co mají nejčastěji po ruce, tedy mobilním telefonem. Stačí přiložit, zaplatit, a hotovo. Očekáváme, že do dvou let budou Češi platit mobilním telefonem stejně často a samozřejmě, jako dnes platí fyzickými bezkontaktními kartami, v čemž patří v Evropě na špici,“ sdělila Hana Wasserburger, Head of Primary Banking Moneta Money Bank.

A za co Češi nejvíce platí?

1.            Nejvyšší částky lidé hradili v supermarketech, na čerpacích stanicích a v prodejnách s elektronikou.

2.            16 647 Kč dělá dosud nejvyšší jednorázová útrata, a to v obchodě s nábytkem.

3.            Nejvíce transakcí se uskutečnilo ve velkých městech – v Praze, Ostravě a Brně.

4.            Na své debetní a kreditní karty načerpali první desetitisíce korun na odměnách věrnostního programu bene+.

5.            Nejstaršímu klientovi je 74 let.

6.            Nejvíce plateb provedených v zahraničí proběhlo na území Německa.

7.            Devět z deseti plateb provedli muži.

Pozn.: Údaje za platby prostřednictvím platformy Android Pay pocházejí z údajů klientů Moneta Money Bank za období od 14. do 19. listopadu 2017.

Aplikace Android Pay nabízí rychlý, snadný a bezpečný způsob transakce platebními kartami Moneta Money Bank společností Mastercard a VISA v obchodech i aplikacích bez použití fyzické karty. V Česku lze prostřednictvím Android Pay platit od 14. listopadu, a to na více než 140 tisících prodejních místech. Android Pay funguje na všech zařízeních, která mají systém Android 4.4 nebo novější a podporují technologii NFC.

Bezpečnost je základním stavebním prvkem Android Pay. Proto tato platební metoda nezobrazuje ani neodesílá při transakci číslo karty, ani ho neukládá do telefonu. Místo toho každé kartě vytvoří jedinečné šifrované virtuální číslo, tzv. token, a ten pevně sváže s konkrétním zařízením. Při každé transakci je navíc použit jedinečný bezpečnostní klíč. V případě ztráty telefonu stačí deaktivovat token, a nikoliv kartu, neboť její údaje se v telefonu nenacházejí. Uživatelé Android Pay mohou nejprve zjistit polohu ztraceného telefonu díky funkci „Najdi moje zařízení“. Poté ho mohou na dálku buď uzamknout novým heslem, nebo v případě potřeby celý vymazat.

 

 

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání