Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Digitalizovaný pohyb: Plzeňský systém Vicon v akci

redakce 29.08.2019

Testovaná osoba v laboratoři je oblečená do speciální černé kombinézy pokryté nápadnými značkami ve formě kuliček z vysoce odrazivého materiálu. Udělá stoj na rukou a její pohyb se v reálném čase projeví na animované postavě, která je vidět na obrazovce na zadní stěně.

Jsme svědky demonstrace systému motion capture (mocap, snímání pohybu), který je nainstalovaný na plzeňské Fakultě aplikovaných věd Západočeské univerzity v Plzni. Byl pořízen v rámci Evropského centra excelence NTIS (Nové technologie pro informační společnost), a podle docenta Miloše Železného stál kolem pět a čtvrt milionu korun. Nástroj funguje dobře známým způsobem – na stěnách laboratoře, která je obehnaná sítí (je zde kvůli tomu, aby nedocházelo ke kolizím dronů s kamerami) je nainstalovaná soustava kamer s rudě zářícím věncem okolo objektivu. Díky tomuto infračervenému přísvitu pak kamery snímají ony odrazkové kuličky na těle člověka či robota. Kromě tohoto celotělového snímání pohybu si na ZČU pořídili i systém Vicon Cara, který umožňuje zaznemanání mimiky obličeje.

Možných polí využití je několik. Hlavním výzkumným úkolem je navrhnout syntézu znakového jazyka – počítačovou animaci, která umožní například zjednodušení překladu televizních pořadů do znakového jazyka. Další využití je pro ověření přesné polohy robotů a dronů, jejichž autonomní řízení zde vyvíjejí. Nebo například v medicíně, výzkumníci z Fakulty aplikovaných věd se již podíleli na několika projektech, ať už šlo o rozsah pohybu ramenního kloubu nebo návrh ergonomické motocyklové kombinézy. Také plánují, že si koupí běžecký pás, a budou testovat, jak se mění pohyby při chůzi při zrychlování či zpomalování. Motion capture dále najde využití v umění, což využívá zejména zdejší Fakulta umění a designu – není třeba 3D postavičku ve filmu pracně animovat ručně, ale zachytí se pohyby či mimika herce, a ty se jednoduše přenesou na animaci.

Podívejte se na plzeňský systém motion capture v akci (stopáž: 6 minut 40 vteřin).

[email protected]


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud