Menu
CHIP Speedtest

EU podpoří vývoj umělé inteligence

12.01.2019 06:31 | Michal Černý
EU podpoří vývoj umělé inteligence

Evropská unie chce několika miliardami eur podpořit vývoj a výzkum umělé inteligence. Má tak v úmyslu dotáhnout se v tomto oboru na Čínu a USA.

Podobně jako Spojené státy, také Čína významně podporuje vývoj umělé inteligence. V nedávné době také oznámil americký Technologický institut v Massachusetts (MIT), že založí školu zaměřenou na umělou inteligenci, která má být zaměřená na výzkum AI a na její sociální a společenské důsledky. Nyní chce výzkum v této oblasti urychlit také Evropská unie. Konkrétně má poskytnout podporu, která byla schválena v jejím koordinačním plánu. Do roku 2020 má být investováno 20 miliard eur, následně potom ročně srovnatelná suma. 

Navíc se má Evropská komise starat o užší spolupráci a propojení mezi jednotlivými členskými státy EU, jejími výzkumnými organizacemi a soukromými podniky – což bude dodatečně podporováno 100 miliardami eur. Kromě toho také EU plánuje založit společnou databanku, která bude využívána k tréninku AI na diagnostiku nemocí a jejich léčení. Také má být „maximalizována dostupnost dat,“ které se používají pro strojové učení (machine learning) – což je dosud jediná metoda pro vývoj systémů, které mají schopnost řešit problémy a vyvozovat závěry.

Kromě toho bude sestavena skupina expertů, která poskytne doporučení a návrhy k tomu, jak by vývoj AI systémů mohl být dále posunutý eticky, morálně, a co možná nejvíce transparentně.

michalcerny.media@seznam.cz

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání