Menu

Hodí se pro klidnější dobu: nyní je ideální čas pustit se do některé z těchto pěti aktivit s PC

29.12.2020 12:00 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Hodí se pro klidnější dobu: nyní je ideální čas pustit se do některé z těchto pěti aktivit s PC

Hodí se pro klidnější dobu: nyní je ideální čas pustit se do některé z těchto pěti aktivit s PC | foto: Clker-Free-Vector-Images/Pixabay, ptra/Pixabay

Protipandemická opatření momentálně omezují naše aktivity a my teď trávíme spoustu času doma. Pokud vám to pracovní situace s koncem roku dovolí, můžete samozřejmě odpočívat u pohádek, Netflixu nebo počítačových her. Kdo by i ale i přesto chtěl být produktivní, může se pustit do některé z činností na PC, které bývají jinak odsunuty do pozadí.

Kovid nás znovu donutil trávit spoustu času doma. Pro zabránění šíření koronaviru to určitě má smysl, ale co dělat, aby člověk nepropadl depresi anebo ponorkové nemoci. Samozřejmě existuje spousta možností, ale sledování filmů nebo hraní her už někdy může nudit, anebo máte pocit, že je potřeba udělat něco produktivního. Možná je právě nyní optimální čas na několik činností s PC, ke kterým se obvykle dostáváte jen velmi těžko, není na ně čas, a přesto by bylo dobré je udělat. Pojďme na to.

1. návrh: organizace fotografií

windowsstarterkit3

Pro velké sbírky fotografií jsou nástroje, jako například XnView, smysluplnými pomocníky. | Zdroj: XnView

Pořizování momentek je velmi častou činností, i když v uplynulém roce ji nastalá situace přeci jen trochu přibrzdila. Další činnosti s fotografiemi po jejich uložení na disk počítače jsou často opomíjeny. Velmi časově náročné je obvykle zbavení se vícenásobných záběrů se stejným motivem anebo vytřídění nekvalitních fotografií. Na mobilu, kterým zpravidla většinu snímků pořizujeme, je to docela zdlouhavé, ale na PC mohou s touto činností pomoci nástroje, jako například XnView Extended. Je dobré si ponechat pouze obrázky, které jsou opravdu kvalitní, zbytek můžete klidně vymazat, protože si je už stejně nebudete nikdy prohlížet. A pro snadnou dodatečnou úpravu má program XnView připravené funkce.

xnview-logo

XnView Extended 2.49.4

CHIP hodnotí Velmi dobrý

„XnView Full“ je špičkový freeware, který zobrazuje a převádí grafiku.

Stáhněte si

2. návrh: vyčištění Windows

wiztree

Pomocí nástroje WizTree snadno odstraníte zbytečné konzumenty paměti. | Zdroj: Antibody Software/WizTree

Ač velmi potřebná a prospěšná činnost, nepatří úklid zrovna mezi ty nejoblíbenější. Spíš naopak. Podobně to platí i pro Windows. Upřímně: ať už je na vašem SSD 400 nebo 450 GB dat, operační systém to ani nezrychlí, ale ani nezpomalí. Úklid má ale jiné účinky – lepší přehled na úložištích počítače, vyšší bezpečnost a uvolnění paměťové kapacity například vymazáním duplicit ze záloh.

Existuje několik oblastí, které lze ve Windows čistit, například disk nebo paměť, v jejímž případě jde spíš o optimalizaci. Také je dobré ručně projít adresáře na disku a najít tam zbytečné kostlivce. K nalezení největších kapacitních konzumentů můžete také použít pomocné nástroje, ke kterým patří například WizTree. Mrkněte také na seznam instalovaných programů a odeberte software, který už nepoužíváte. V tom vám samozřejmě pomohou standardní nástroje Windows nebo i další programy, jako například Geek Uninstaller.

wiztree-logo

WizTree 3.35

CHIP hodnotí Dobrý

Freeware WizTree zobrazí obsazení úložného prostoru pevných disků v přehledné stromové struktuře.

Stáhněte si

3. návrh: zvolte si strategii pro zálohování

aiomeibackup

S pomocí nástrojů jako například Aomei Backupper Standard je zálohování dat velmi snadné. | Zdroj: Aomei

Máte už nastavenou nějakou funkční strategii pro zálohování? Pokud nikoliv, je čas to přehodnotit. Dobrou praxí je pravidelná záloha kompletních Windows a separátní záloha důležitých dat. S tím může pomoci program Aomei Backupper Standard. Chvíli času určitě zabere posouzení, která data jsou obzvlášť důležitá. A pokud už máte pro zálohy vlastní, ale i své rodiny, zavedený proces, je dobré myslet i na smartphony, případně tablety.

Pokud jde o zálohy telefonu, iTunes je pro uživatele iPhone dobrá lokální alternativa k iCloudu. Pokud se vám iTunes nelíbí, můžete si svůj iPhone lokálně zálohovat pomocí nástroje třetí strany, iMazing Mini. Uživatelé Androidu mohou používat integrované zálohovací funkce od Google. Což znamená, že je potřeba se spřátelit se službami Google Cloudu. Dají se použít i jiné cloudové služby, ale i možnosti lokálního zálohování smartphonu na PC. To nabízí například MyPhoneExplorer.

aomeibackupper-logo

Aomei Backupper 6.3.0

CHIP hodnotí Dobrý

S bezplatným programem „Aomei Backuper“ můžete rychle a snadno vytvářet zálohy systému. Zvládne zálohovat jak kompletní systém, tak i vybrané soubory.

Stáhněte si

4. návrh: instalace updatu funkcí Windows 10

windowsupdate

Aktualizace funkcí systému Windows 10 se také nejlépe provádějí s trochou volného času. | Zdroj: Windows 10

Také bychom rádi upozornili na aktualizace funkcí systému Windows 10, a to paradoxně i proto, že mohou přinést jisté komplikace. Volný čas je vhodný například pro update soukromého počítače, případně počítačů ostatních členů rodiny. Velmi doporučované je před započetím instalace updatu provést zálohu. Při jakémkoliv problému vám to ušetří spoustu času. Jinak lze aktualizaci provést obvyklým způsobem prostřednictvím aktualizace systému Windows.

Pokud to nefunguje, mohou vám pomoci dva nástroje: Windows 10 Update Assistant, který také aktualizuje na nejnovější verzi Windows 10, nebo můžete použít Nástroj na vytváření médií. To je první volba, pokud se má uskutečnit nová instalace.

mediacreationtool-logo

Nástroj pro vytváření médií pro Windows 10 20H2 (říjnová aktualizace) # 19042.631

CHIP hodnotí Velmi dobrý

„Nástroj pro vytváření médií“ (Windows Media Creation Tool) od společnosti Microsoft umožňuje stahování a instalaci systému Windows 10, včetně nejnovější aktualizace z října 2020. Je praktický pro nové instalace a aktualizace systému Windows.

Stáhněte si

5. návrh: používání správce hesel

keepass

Dobrou podporou pro vyšší bezpečnost je použití správce hesel. | Zdroj: KeePass

Pokud už si svá hesla organizujete pomocí některého ze správců hesel, jste s tímto bodem rychle hotovi. Co ještě stojí za vyzkoušení: mnoho správců hesel, včetně oblíbeného KeePassXC, kontroluje uložená hesla na slabiny a úniky. Pokud bylo některé z vašich hesel kompromitováno, je nejvyšší čas je nahradit bezpečnější variantou.

Pokud ještě nemáte žádný správce hesel instalovaný, je vhodný čas na vyzkoušení některého z nich. Každá služba nebo profil si zaslouží své vlastní silné heslo a protože si je jen stěží někdo zapamatuje, jsou správci hesel praktičtí pomocníci. Existují služby pro správu hesel, to je například LastPass, nebo lokální řešení, ke kterým patří KeePassXC. Výhoda služeb je, že se nemusíte starat o shodu hesel mezi více různými zařízeními.

keepassxc-logo

KeePassXC 2.6.2

CHIP hodnotí Velmi dobrý

Bezplatný správce hesel, který lze použít pro bezpečné uchování používaných hesel pro webové služby a aplikace.

Stáhněte si

Jdeme na PC s Windows

Rozptýlení a aktivní činnost je dobrou strategií pro "lockdown-blues". Každý má své "konečně už musím" resty, které se často odkládají. Pokud jde o činnosti s Windows na PC, můžete využít stávající čas a několik z nich si odškrtnout. Později budete mít více času na opravdu důležité věci.

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.