Menu

Když už váš starší mobil dosloužil: nápady pro jeho další využití

05.01.2022 09:30 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Když už váš starší mobil dosloužil: nápady pro jeho další využití

Když už váš starší mobil dosloužil: nápady pro jeho další využití | foto: kmarius/Pixabay.com

Vyřazené smartphony jsou obvykle ještě dost dobré na to, abyste je odložili a nechali zapadat prachem ve skříni, nebo je hned vyhodili. Starý mobil ještě lze využít k mnoha účelům a dále využívat jeho možnosti.

Pořízení nového mobilu je čas od času nutností, ale kvůli upgradu není hned nutné jeho předchůdce hodit do koše. Mnoha smartphonům lze ještě vdechnout druhý život. Častou praxí je také to, že se v rodinách mobily předávají mezi jednotlivými členy. Pokud například mladým už nevyhovuje dva roky starý iPhone, často končí v rukou rodičů, kterým ještě dlouhá léta spolehlivě slouží.

Někdo také zkouší odložené mobily prodat, ale v některých případech se s výhodou dají dále použít pro plnění konkrétních úkolů doma. Stačí instalovat odpovídají aplikaci, nastavit, a telefon může nadále spolehlivě sloužit ve své nové roli.

1. Smartphone jako dálkové ovládání pro TV

firetv

Prostřednictvím mobilu se dá ovládat i Fire-TV. | Zdroj: Amazon Fire TV

V některých domácnostech se dálková ovládání k televizoru možná ztrácejí nebo zbytečně hromadí. V obou případech může pomoci mobilní telefon, který lze instalací vhodné aplikace proměnit například v televizní ovladač.

Určitě se v takových případech vyplatí navštívit webové stránky výrobce vaší značky televizoru, protože společnosti Samsung, LG anebo Philips mají v nabídce své vlastní aplikace. Dálkové ovládání je zvlášť praktické v situaci, pokud máte více televizorů od několika výrobců. Ze starého smartphonu si tak můžete udělat univerzální dálkový ovladač.

Oblíbený Fire-TV stick lze pomocí mobilu také ovládat. Je to zcela snadné po instalaci aplikace Amazon Fire TV.

Má to ale přeci je jeden háček. Pomocí příslušných aplikací půjde ve většině případů ovládat pouze chytrá zařízení. V případě televizorů tedy modely, které jsou připojené a dostupné prostřednictvím lokální Wi-Fi.

2. Smartphone jako telefon v pevné síti

tpphone

Prostřednictvím vhodné aplikace lze starší smartphone proměnit i na telefon v pevné síti. | Zdroj: tpPhone

Samozřejmě dnes můžete telefonovat pouze prostřednictvím mobilního telefonu a mobilních operátorů, a na rozdíl od minulosti to ani nestojí tolik peněz. Klasický přístup k internetu je ale dnes stále spojen s pevnou linkou. Vyřazený mobil tak můžete použít i jako telefonní přístroj pro pevné volání.

Pokud v domácnosti používáte router od AVM nebo TP-Linku, proces přeměny smartphonu je poměrně jednoduchý. Stačí si stáhnout aplikaci Fritz!AppFon nebo tpPhone, aplikaci spustit a následovat pokyny, které vás v několika krocích provedou potřebnými nastaveními.

V závislosti na použitém směrovači a aplikaci je dobré některým nastavením věnovat pozornost. Například můžete zjistit, že váš internetový tarif obsahuje dvě čísla pevné linky, které můžete vzájemně střídat. Aplikace také mohou nabídnout záznamník nebo funkce anonymního volání.

3. Smartphone jako malý pomocník v kuchyni

kitchenstories

Starší mobil lze také vhodně využít jako video kuchařku. A nemusí vám při tom vadit, že jeho obrazovka bude upatlaná od kečupu. | Zdroj: Kitchen Stories: tasty recipes

Chytrý telefon je v kuchyni docela praktickým pomocníkem. Pokud máte ale některý ze špičkových modelů, které jsou poměrně drahé, určitě je nechcete ovládat mastnotou nebo těstem potřísněnými prsty, anebo je vystavovat znečištění některou z používaných přísad. Starší odložený model ale může drsnější zacházení v kuchyni přežít a když ne, jeho případné zničení vás nebude tolik mrzet.

Určitě se také bude hodit dobrý stojan s nabíječkou, ve které mobil bude umístěný vzpřímeně tak, aby byl dobře čitelný zobrazovaný obsah. Dále se také hodí vhodná aplikace s řadou receptů. Dobrým tahákem s bohatou kuchařkou je Kitchen Stories: tasty recipes. Pěkně ilustrované návody včetně videí ocení zejména začátečníci, každý krok je dobře vysvětlený a pěkně vidět. Jediným nedostatkem snad může být skutečnost, že aplikace není lokalizovaná do češtiny.

4. Smartphone jako webová kamera

droidcam

Smartphone ve funkci webové kamery: pomocí aplikace DroidCam Wireless Webcam lze starší model smartphonu nadále využívat jako webovou kameru. | Zdroj: DroidCam

V průběhu omezení proti covidové pandemii si mnozí z nás zvykli na práci z domácí kanceláře a distanční vzdělávání. Co je v těchto případech důležité: při video konferencích musí být v pořádku obraz a zvuk. Pokud nemáte k dispozici webovou kameru, nebo pokud je kvalita kamery vašeho notebooku nedostačující, můžete ve funkci webové kamery použít starší mobilní telefon.

S přeměnou mobilního telefonu s Androidem nebo iOS na webovou kamerku vám pomůže například aplikace ManyCam. Do počítače si nainstalujete desktopovou verzi a do smartphonu odpovídající aplikaci. V té si poté vytvoříte uživatelský účet a tím se přihlásíte na obou zařízeních.

Poté můžete jako zdroj videa ve Windows vybrat mobilní aplikaci ManyCam, zvolit mobilní telefon a povolit připojení. Podobný postup budete muset následovat i v mobilní aplikaci a pak už se vám v okně ManyCam na ploše Windows objeví obraz z mobilního telefonu. Nyní můžete Skype, Teams a další video konferenční aplikace zásobovat novým zdrojem videa. V nastavení zařízení za tím účelem jako kameru vyberete ManyCam Virtual Webcam.

Bezplatná verze aplikace obsahuje vodoznak a povoluje maximálně dva zdroje videa. Pokud by vám to nestačilo, budete si muset pořídit placený balíček.

Obdobně funguje i DroidCam Wireless Webcam, kterou najdete v obchodě Play. Nejprve nainstalujte aplikaci do svého smartphonu. Následně si musíte stáhnout a nainstalovat příslušeného klienta i do svého počítače.

Najdete ho na stránce www.dev47apps.com, kde kliknete na »Download Windows Client«. Ujistěte se, že je váš počítač i smartphone připojen ke stejné Wi-Fi síti. Poté spusťte klienta v počítači a také mobilní aplikaci. V okně klienta pro PC se následně zobrazí vstupní maska, která vás vyzve k zadání IP adresy zařízení (»Device IP«) a také tzv. »DroidCam Portu«. Odpovídající údaje jsou zobrazeny v aplikaci.

Jakmile zadáte IP adresu a příslušný port, můžete si na svém počítači zvolit, zda chcete přenášet pouze video, nebo i audio. Za tímto účelem zaškrtněte příslušné volby. Poté spusťte přenos kliknutím na tlačítko Start v aplikaci počítače. Po navázání spojení, tak jak jsme ho popsali, pak můžete snadno vybrat DroidCam jako webovou kameru například v nastavení programu Skype nebo jiného programu pro video chat. Fotoaparát vašeho mobilního telefonu bude fungovat jako webová kamera.

5. Mobil jako Wi-Fi hotspot v autě

hotspot

Smartphone v roli hotspotu může být praktický nejen pro posádku v automobilu. | Zdroj: Roman Káčerek/Pixabay

Wi-Fi hotspot ve voze je velmi praktický a tento luxus už je v mnoha současných modelech automobilů zabudován výrobcem. Snadno si tuto vymoženost můžete dopřát i starším upraveným mobilem. Kromě smartphonu budete potřebovat už jen nabíječku. V závislosti na výbavě vašeho vozidla postačí buď USB kabel, nebo bude potřeba ještě nabíjecí adaptér do 12V palubní zdířky.

Mobilní telefon, který bude sloužit jako Wi-Fi hotspot, samozřejmě potřebuje datové připojení. Praktické jsou k tomu účelu druhé datové karty, které operátoři nabízejí ke mnoha tarifním smlouvám na poskytování mobilních služeb. Hotspot lze jednoduše nastavit přímo v systémech Android a iOS, další aplikace k tomu už nejsou nutné.

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

  flash file

  Development can be a pain. When you're getting started, you want to test your app or program on as many different hardware configurations as possible flash file. When testing, you typically only have one device of each available type in which the software will eventually be run on by your users. While it's often necessary to test against multiple devices with the same make and model number, this is still a limiting factor when testing on multiple devices. Many programmers end up scouring forums for firmware downloads just so they can develop software against multiple hardware configurations flash file.
  Link : https://firmwareraw.com/

  Reagovat na komentář

  Re:

  Podle mě je lepší se telefonu zbavit. Nebo podle Vás je lepší nabíjet zbytečně další zařízení? Třeba v autě mám Android rádio. V telefonu mám aplikaci, která při připojení telefonu k rádiu přes Bluetooth zapne automaticky hotspot. Ale souhlasím s tím, že smartphone lze využít jako alternativu k modemu či routeru. Ostatní body jsou blbost, k tomu mi může sloužit současný telefon.

  Reagovat na komentář

  Dálkový ovladač

  Chtělo by to stůl v obýváku pridelat bezdratovou nabíječku jinak se bude ovladač hledat po zásuvkách ;-)

  Reagovat na komentář

  Já používám starý mobil jako internetové rádio, zapojený do zesilovače.

  Reagovat na komentář

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.