Menu
CHIP Speedtest

Sociální sítě a pracovní příležitosti

30.10.2018 09:15 | Milan Loucký + Přidat komentář
Sociální sítě a pracovní příležitosti

Sociální sítě a pracovní příležitosti | foto: archiv CHIP.cz

Sociální sítě jsou dnes nedílnou součástí nejen našeho volného času, ale čím dál častěji se dostávají do hledáčku i odborníků z lidských zdrojů.

Podle průzkumu je využívá skoro čtvrtina českých firem. Jak je využít, abyste získali lepší práci nebo naopak o zajímavou pracovní příležitost nepřišli?

Založte si profil na profesní sociální síti

Říkáte si, že sociální sítě slouží pouze k ukrácení dlouhé chvíle? Chyba lávky! Zkuste si založit profil na profesní sociální síti, jako je např. LinkedIn.

„LinkedIn se stal velmi oblíbenou sociální sítí, která je mezinárodně využívána k profesním účelům. Jedná se o jakýsi online životopis, ale nabízí toho rozhodně víc,“ říká Sandra Gligić, expertka na online komunikaci a spolumajitelka společnosti Taste.

Soukromí na Facebooku zachovejte soukromé

Je skvělé, že vedete soukromý život a na party jste středem pozornosti, nicméně toto jsou vlastnosti, které ne každý šéf ocení. Nemusíte hned mazat veškerý kompromitující materiál, ale nevytvářejte si handicap a buďte připravení a omezte viditelnost vašich příspěvků na profilu na Facebooku.

„Je samozřejmě úplně v pořádku, že si zajdete s kamarádem na pivo, nicméně buďte opatrní, co o sobě dáváte vědět cizím lidem. Může vám to ublížit před potenciálním zaměstnavatelem, v jehož očích vaše serióznost klesne,“ upozorňuje Alice Kubíčková, partnerka ve společnosti LP Legal.

Připravte se na pohovor

Chystáte se na pohovor? Zjistěte si o člověku, který jej s vámi povede, co nejvíce a podívejte se na jeho profily na sociálních sítích. Budete nejen vědět, jak dotyčný vypadá, ale budete mít též možnost využít znalosti o něm při samotném interview.

„Můžete například vypíchnout, že jste studovali na stejné univerzitě, máte podobnou pracovní zkušenost nebo společné profesní známé,“ doplňuje Sandra Gligić.

Publikujte svůj životopis online

Přemýšlíte o změně zaměstnání, ale nejste typ, který by sám od sebe rozesílal desítky životopisů denně? Ušetřete obsah své e-mailové schránky a publikujte svůj životopis na profesních sociálních sítích nebo serverech s nabídkou práce. A pokud si nejste jistí, jak by měl takový profil vypadat, inspirujte se svými kolegy z branže.

Pište o tom, co vás baví a podělte se o své know-how

Fotografujete, truhlaříte nebo jste šikovná cukrářka? Není nic snadnějšího, než si založit blog a pravidelně sem přispívat obrázky s popisky, jak jste k výsledku došli. Může se tak k vám dostat váš potenciální zaměstnavatel nebo dokonce klientela.

Vše se počítá

Při tvorbě veřejného životopisu zapomeňte na falešnou skromnost. Absolvovali jste zahraniční studijní pobyt, jazykové zkoušky, stáže či organizovali školní akce – to vše se počítá.

„Pro některé zaměstnavatele může být zajímavé i to, že jste během svého studia na vysoké škole doplňovali zboží v supermarketu. Svědčí to o vaší cílevědomosti a pracovitosti. Nezapomeňte informovat o svých jazykových zkouškách nebo jazykových pobytech, které jsou dnes pro mnoho zaměstnavatelů samozřejmostí,“ říká Bronislava Chudobová, ředitelka jazykové agentury Skřivánek.

Tipy pro LinkedIn:

1)            LinkedIn není Facebook.
„Není nutné zda oznamovat, jak jste se vyspali a že jste měli na oběd svíčkovou se šesti,“ říká Sandra Gligić.

2)            Networkujte – přidávejte si další uživatele do sítě, sledujte firmy, pro které byste chtěli pracovat, tak se o pracovních příležitostech dozvíte mezi prvními.

3)            Založte si profil v angličtině

„Zvýšíte možnost svého uplatnění. Nejsou to jen mezinárodní firmy, které vyžadují dobrou angličtinu. Čím dál častěji se vede pohovor v cizím jazyce i v českých firmách,“ vysvětluje Bronislava Chudobová, ředitelka jazykové agentury Skřivánek.

4)            Nastavte si profil jako veřejný – váš potenciální zaměstnavatel vás lépe nalezne.

5)            Získali jste jazykový certifikát nebo změnili práci? Aktualizujte si svůj profil!

 

 

 


Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.