Menu

Startovací sada pro notebooky 2021: tyto nástroje by neměly chybět na žádném notebooku s Windows

23.12.2020 15:10 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Startovací sada pro notebooky 2021: tyto nástroje by neměly chybět na žádném notebooku s Windows

Startovací sada pro notebooky 2021: tyto nástroje by neměly chybět na žádném notebooku s Windows | foto: Oberholster Venita/Pixabay

V mnoha ohledech jsou notebooky lepší, než počítače. Nemusí být nutně umístěné na stole bez možnosti snadného a rychlého přemístění, pomohou na cestách, dají se používat na pohovce, a také mohou pracovat na akumulátor. Díky několika praktickým nástrojům si můžete jejich používání v roce 2021 ještě zlepšit.

Notebooky trumfují tradiční stolní počítače v mnoha oblastech, především v prodejních číslech. Přesto je ale i notebook s operačním systémem Windows v prvé řadě počítačem s Windows, a proto mohou přijít vhod doplňkové nástroje. Notebooky se samozřejmě používají trochu jinak, než klasické stolní počítače. Odpovídá tomu i sada doporučovaných nástrojů, které odpovídají charakteru notebooků jako přenosných počítačů.

Bezpečné surfování

protonvpn

ProtonVPN nabízí bezplatnou VPN s omezeními. | Zdroj: ProtonVPN

Nový Microsoft Edge, který se dodává jako součást říjnové aktualizace Windows 10, je dobrý prohlížeč. Podobně jako i mnoho dalších uživatelů systému Windows doporučujeme jako alternativu pro notebook prohlížeč Tor. Samozřejmě to platí i pro Firefox nebo Chrome, které také bývají první volbou mnoha uživatelů notebooků.

Pokud se často na svých cestách s notebookem připojujete k Wi-Fi hotspotům, je dobré myslet i na nástroj VPN. ProtonVPN můžete používat zdarma, ale přichází s určitými omezeními, jakými jsou malý výběr serverů a snížená rychlost.

protonvpn-logo

ProtonVPN 1.18.1

CHIP hodnotí Dobrý

Nástroj pro VPN vám pomůže zašifrovat vaše připojení k internetu a zabrání tak sledování vašich internetových aktivit během cest.

Stáhněte si

Šifrování dat na pevných discích a SSD

veracrypt

Nástroj VeraCrypt podle přání zašifruje důležitá data, a také kompletní SSD. | Zdroj: VeraCrypt

Šifrování dat je v každém případě dobrý nápad, ale u notebooků je to ještě mnohem důležitější, než v případě stolních počítačů. Důvodem je skutečnost, že notebooky jsou častým cílem zlodějů, ale také se na cestách ztrácejí. Pro takové případy je z důvodu ochrany dat dobré vestavěný nebo SSD disk kompletně zašifrovat.

Windows 10 Pro to dokáží pomocí vestavěných nástrojů. V Nastavení můžete aktivovat nástroj Bitlocker. Windows 10 Home tuto možnost postrádají, takže je potřeba si stáhnout dodatečný program. Tím by mohl být například VeraCrypt. Můžete si vybrat také různé přístupy. Jako alternativu k úplnému šifrování si pro důležité soubory a složky můžete jednoduše vytvořit datový trezor.

veracrypt-logo

VeraCrypt 1.24, aktualizace 7

CHIP hodnotí Velmi dobrý

Šifrovací program, který má ambice být lepší a bezpečnější, než dříve velmi populární TrueCrypt.

Stáhněte si

Péče o SSD

diskinfo10

Pro údržbu SSD disku v notebooku ke nejlepší použít nástroje přímo od výrobce. CrystalDiskInfo funguje napříč platformami. | Zdroj: CrystalDiskInfo

Jednotky SSD jsou vhodné i pro stolní počítače, ale v případě notebooků je jejich osazení stále častější. O SSD je také potřeba pečovat, což je ideální provádět přímo nástrojem, dodávaným výrobcem. Pokud používáte SSD od Samsungu, můžeme doporučit Samsug SSD Magician, pro Intel je ideální Intel SSD Toolbox a role zastřešujícího nástroje se dobře zhostí CrystalDiskInfo.

crystaldiskinfo-logo

CrystalDiskInfo Portable 8.8.7

CHIP hodnotí Velmi dobrý

Užitečný monitorovací nástroj: „CrystalDiskInfo Portable“ čte hodnoty SMART pevného disku a informuje o dosažení kritických hodnot.

Stáhněte si
crystaldiskinfo-logo

CrystalDiskInfo 8.8.7

CHIP hodnotí Dobrý

Instalace programu pro detekci stavu disků. Obsahuje adware, z nichž některý nelze v procesu instalace zrušit.

Stáhněte si

Síťové nástroje pro Wi-Fi a sledování spotřeby dat

wirelessnetview

Nástroj WirelessNetView zobrazuje parametry Wi-Fi sítí v dané oblasti. | Zdroj: WirelessNetView

Mnoho uživatelů se se svými notebooky často připojuje k Wi-Fi. Koneckonců pokud chtějí být online, často ani jinou možnost nemají. Samotná Windows také umí zobrazit sítě v okolí, ale rychlejší a přehlednější je WirelessNetView.

Kdo se připojuje k internetu prostřednictvím mobilního datového tarifu, obvykle chce také sledovat spotřebu dat. I to umí Windows 10, ale NetSpeedMonitor je k tomu účelu vhodnější. Nástroj je k dispozici už několik let a pod Windows 10 běží pouze v režimu kompatibility. Po počátečním nastavení se na Hlavním panelu zobrazí údaje o rychlosti a spotřebě dat.

wirelessnetview-logo

WirelessNetView 1.75

CHIP hodnotí Dobrý

Program WirelessNetView vždy nabídne přesnou informaci o sítích Wi-Fi ve vaší blízkosti.

Stáhněte si

 

netspeedmonitor-logo

NetSpeedMonitor 2.5.4.0

CHIP hodnotí Velmi dobrý

Program pro měření internetového provozu. Zobrazí aktuální rychlost internetového připojení.

Stáhněte si

Tenké nástroje pro multimédia

imageglass1

ImageGlass je úsporný nástroj pro zpracování obrázků. | Zdroj: ImageGlass

Obecným doporučením v oblasti přehrávání médií je univerzální VLC Media Player. Dobrou alternativou je také MPC-HC, který má menší nároky na zdroje. To je přesně to, co může hrát v případě notebooků svou roli pokud jde i o to, aby se chladící ventilátor spouštěl co nejméně.

Pro obrázkové prezentace stojí za vyzkoušení open sourcový nástroj ImageGlass. Nabízí dobrou výbavu, ale více se zaměřuje na obrázky. Také má nižší nároky na výpočetní výkon systému.

mediaplayerclassic-logo

Media Player Classic - Home Cinema 1.9.8

CHIP hodnotí Velmi dobrý

Populární alternativa Windows Media Playeru.

Stáhněte si
imageglass-logo

ImageGlass 8.0.12.8

CHIP hodnotí Dobrý

Bezplatný prohlížeč obrázků s otevřeným zdrojovým kódem pro počítač se systémem Windows.

Stáhněte si

Nejdůležitější nástroje pro notebook

Pokud jde o vybavení notebooku, jistě má každý své vlastní preference a určitě je dobré mít na zřeteli i základní vybavení systému Windows.

Výše uvedené programy jsou ale dobrým začátkem pro řešení různých situací a potřeb, které v souvislosti s používáním notebooků nastanou. Také mohou pomoci v případech, pokud byste se rozhodli přeinstalovat systém Windows, anebo na novém notebooku.

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.
Komerční sdělení