Menu
CHIP Speedtest

Superpočítač pro simulaci mozku připraven

06.11.2018 05:33 | Michal Černý
Superpočítač pro simulaci mozku připraven

Po dvanácti letech byl na Univerzitě v Manchesteru uvedený do provozu superpočítač jménem SpiNNaker. Způsob fungování tohoto stroje se mnohem více podobá práci lidského mozku, než činnost běžného počítače. Mají tak být možné simulace, která mohou odkrýt dosud neprozkoumaná tajemství nejsložitějšího lidského orgánu.

Po více než desetiletí je nyní superpočítač připravený k prvnímu nasazení, v němž chce Univerzita v Manchesteru simulovat činnost lidského mozku. Počítač SpiNNaker (zkratka pro Spiking Neural Network Architecture) sestává z jednoho milionu procesorů, které mohou provést 200 bilionů operací za vteřinu. Stroj tak může modelovat biologické neurony daleko přesněji, než jakýkoli jiný počítač. 

Na rozdíl od klasických počítačů, které posílají velké množství informací z jednoho bodu do druhého, SpiNNaker rozesílá menší informační pakety na tisíce bodů současně. Nový superpočítač tak simuluje paralelní komunikační infrastrukturu lidského mozku. Konstrukce stroje na Univerzitě v Manchesteru trvala dvanáct let a stála kolem 17 milionů euro.

Superpočítač však nestačí na celý lidský mozek - ten totiž obsahuje kolem 100 miliard neuronů, které jsou propojeny kvadrilionem synapsí. Proto jsou pomocí SpiNNakeru simulovány jenom jednotlivé oblasti, takže superpočítač může pomoci například při analýze Parkinsonovy choroby, která právě tyto specifické oblasti postihuje. Dlouhodobým cílem výzkumníků pak je v reálném čase simulovat miliardu neuronů.

Díky značné výpočetní síle jsou nyní možné simulace, které dříve nebyly proveditelné. K superpočítači SpiNNaker také lze připojit robota SpOmnibot vybaveného umělou inteligencí, který byl vyvinutý na Technické univerzitě v Mnichově. SpiNNaker může sloužit jako umělý mozek v cloudu, což vývojářům umožní integrovat velké neuronové sítě do malých mobilních robotů.

Zdroj: Wired

michalcerny.media@seznam.cz

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání