Menu
CHIP Speedtest

PRÁVĚ V PRODEJI

Systém varuje před leteckými údery v Sýrii

01.10.2018 04:14 | Michal Černý
Systém varuje před leteckými údery v Sýrii

Sentry je nástroj pro včasné varování používaný v Sýrii, který informuje civilisty prostřednictvím sociálních médií, aplikací pro messaging, nebo zvukových signálů. Sentry používá umělou inteligenci, senzory a internet věcí, a dokáže tak bezprostředně detekovat ohrožení.

Systém včasného varování Sentry snížil počet obětí, které připadají na letecké útoky v syrské válce, přibližně o 25 procent. Toto číslo zveřejnila firma Hala Systems, jež nástroj uvedla v srpnu roku 2016. Sentry varuje obyvatelstvo před nadcházejícími leteckými útoky, a používá při tom sociální média a dálkově řízené sirény. Pro vypočítání předpovídaného útoku se systém spoléhá na svědectví pomocníků z řad obyvatelstva, a na informace z akustických senzorů na střechách.

Vývoj systému včasného varování financovali zakladatelé nejprve z vlastní kapsy, dnes jsou ale podporováni několika západními vládami. Shromážděná data nezachraňují jenom lidské životy, ale mohou také pomoci při objasňování válečných zločinů v Sýrii – například poskytují informace o tom, která letadla ze které základny provádějí letecké údery. Podle odhadů organizace Syrian Observatory for Human Rights v syrské občanské válce dosud přišlo o život 100 tisíc civilistů, a třetina z toho připadá právě na útoky vedené letadly ze vzduchu.

michalcerny.media@seznam.cz

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání
Komerční sdělení