Menu
CHIP Speedtest

Útok na Adobe

08.09.2018 04:30 | Michal Černý
Útok na Adobe

Tvůrci počítačové grafiky se mohou těšit na levnou konkurenci k náročnému InDesignu. Britská společnost Serif, která již dříve vydala levné alternativy k produktům Adobe, nyní v podobě beta-verze přichází s nástrojem Affinity Publisher. Může se trpaslík stát hrozbou pro giganta?

Profesionální grafici dnes pracují především s produkty společnosti Adobe. „Svatá trojice“ nástrojů Illustrator, Photoshop a InDesign se stala průmyslovým standardem, s jejíž pomocí je možné vytvářet tištěnou grafiku, webové stránky, nebo publikace s mnoha stranami. Mnoho uživatelů si na produkty Adobe zvyklo, a nedokážou si představit, že by měli pracovat s čímkoli jiným. V nedávné době je však firma ze San José poněkud odradila tím, že zavedla obchodní model založený na předplatném – kdo chce s těmito nástroji cokoli tvořit, musí u produktů z rodiny Adobe Creative Cloud vytáhnout z kapsy měsíční poplatek. To se mnoha uživatelům nelíbí, a z toho důvodu se poohlížejí po levné alternativě – ať už u kanadského konkurenta Corel, nebo jinde. Zde by neplatili měsíční pronájem, ale zakoupili by si produkt jednorázově.

Nástroje od britské společnosti Serif se ve své době staly opravdu bombou – za cenu kolem tisíce korun aplikace Photo a Designer nabízely profesionální funkce na úrovni Photoshopu a Illustratoru. Scházel však ještě „třetí do party“, kterým měla být aplikace pro vytváření náročnějších publikací, například vícestránkových novin, časopisů či knih. V podobě beta verze se nyní objevuje produkt Affinity Publisher, který se dá považovat za konkurenci mnohem náročnějšího InDesignu od Adobe.

Rodina produktů Affinity tak uzavírá grafickou trojici – vektorová grafika, rastrová grafika, a vytváření publikací. Společnost Serif zatím neoznámila cenu – uvidíme, jestli bude opět agresivně nízká, anebo zda tentokrát zamíří o něco výše.

michalcerny.media@seznam.cz

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání