Menu

Veterán z Windows už bude brzy minulostí: podpora Internet Exploreru končí v půlce června

22.03.2022 11:40 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Veterán z Windows už bude brzy minulostí: podpora Internet Exploreru končí v půlce června

Veterán z Windows už bude brzy minulostí: podpora Internet Exploreru končí v půlce června | foto: Arie Wubben/Unsplash

Microsoft uvedl Internet Explorer na trh už v roce 1995, a to v podobě samostatné instalace. Poté se stal nedílnou součástí Windows. Lze jej stále používat i po bezmála třiceti letech, v roce 2022. Jeho konec se ale blíží. V podobě nezávislého programu zanikne a nahradí ho Microsoft Edge. 

V systému Windows 11 ale stále jsou pootevřená zadní vrátka. Přestože první verze Internet Exploreru byla uvolněna už před dvaceti sedmi lety, většina uživatelů jej dobře zná. Dnes ve světě prohlížečů dominuje Google se svým browserem Chrome, ale veterán IE tvrdošíjně ve Windows přetrvává a je stále využíván v některých firmách a státní správě. Brzy se ale stane minulostí. Podle informací od Microsoftu ukončí svou službu pod Windows 10 15. června 2022. Podobně jako i v minulých letech ale zbytky Internet Exploreru budou stále přetrvávat, a to i v případě Windows 11.

Konec Internet Exploreru není žádným překvapením. Microsoft už své portfolio prohlížečů nějakou dobu restrukturalizuje. V podobě prohlížeče Edge uvedl v roce 2015 na trh konkurenta broswerů Chrome a Firefox, který měl v počátcích Windows 10 nahradit i vlastní prohlížeč Internet Explorer 11.

Původní Edge se ale u uživatelů nikdy moc neujal, i když očekávání Microsoftu od nového vlastního prohlížeče bylo velké. Starší verze Edge bez základu Chromia proto už není od 9. března 2021 podporována. Místo toho byl uvolněn nový prohlížeč Microsoft Edge, který vychází z jádra Chromium. Kromě systémů Windows, Mac, Android a iOS se dočkal také verze pro Linux.

Konec podpory pro Internet Explorer

ie

Také ve Windows 10 je Internet Explorer stále ještě k dispozici. | Zdroj: Internet Explorer

V případě Microsoftu je ale jako vždy potřeba pozorně naslouchat a číst i mezi řádky, co přesně má na mysli. Jednoduchá řešení nejsou v Redmondu zvykem. Před několika lety se dalo jednoduše říct, že k určitému datu používání Internet Exploreru a všeho, co s ním souvisí, skončí. Tvrdé konce ale nejsou ve stylu Microsoftu, což se prokazuje i v případě Internet Exploreru.

Internet Explorer odchází do výslužby, což je jisté už od konce loňského roku. Má se na mysli samostatný program, který můžete používat i pod Windows 10. Termín ukončení jeho podpory je 15. června, což nám Microsoft znovu nyní připomněl. Od tohoto data už nepůjde prohlížeč Internet Explorer spustit a místo něj se otevře Edge. Týká se to ale pouze koncových verzí systému Windows 10. IE bude nadále fungovat na následujících systémech:

– Windows 8.1,
– Windows 7 s rozšířenou podporou,
– Windows Server SAC (Semi-Annual Channel),
– Windows 10 Client LTSC (Long-Term Servicing Channel),
– Windows Server LTSC,
– Windows 10 IoT LTSC.

Použití Edge v režimu Internet Exploreru

edgedefaultbrowser

Prohlížeč Internet Explorer končí, technologie pokračuje v rámci režimu Internet Exploreru v Edge. | Zdroj: Edge

Edge je moderní prohlížeč, který snadno zvládá všechny každodenní úkoly. Ti, kdo stále potřebují engine IE pro starší aplikace, by měli používat Edge a příslušné stránky otevírat v režimu Internet Exploreru. K tomuto účelu slouží sekce v nastavení Edge, která se nazývá Výchozí prohlížeč. Zde je například možné nastavení, aby se v případě stránek, které nejsou kompatibilní s Internet Explorerem, v případě pokusu o načtení vždy použil Microsoft Edge.

Dále můžete spravovat seznam výjimek a obecně povolit aktivaci režimu Internet Exploreru z prohlížeče Edge. Výhodou je, že firmy mají k dispozici moderní prohlížeč, a přitom stále mohou používat staré webové aplikace. Proto už není nutné používat plnohodnotný Internet Explorer. Režim Internet Exploreru bude k dispozici nejméně do roku 2029, takže skrytá technologie dalece přežije Windows 10.

Export dat z Internet Exploreru

Všichni, kdo mají v Internet Exploreru uložená nějaká data, by je měli z prohlížeče exportovat do 15. června 2022. To lze provést poměrně snadno prostřednictvím nabídky Soubor/Importovat-Exportovat. Export dat jde také iniciovat prostřednictvím správy záložek. Uživatelé Internet Exploreru, kteří mají další dotazy, mohou využít vyhrazenou stránku Microsoftu pro FAQ.

Zbavení se dědictví

Internet Explorer 11 je prohlížečovou fosilií, která má význam jen pro některé organizace. Je dobré, že se Microsoft zbavuje starého balastu a uvolňuje prostředky pro úspěšný Edge, založený na Chromiu. Prostřednictvím režimu Internet Exploreru ale bude jeho technologie přežívat i v systémech Windows 10 a Windows 11. Čistý řez vypadá jinak, ale Microsoft jasně naznačuje, že IE by měl být používán pouze pro speciální úkoly, jakými jsou např. některé internetové služby v organizacích a státní správě.

Zdroj: Techcommunity.microsoft.com

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení