Menu
CHIP Speedtest

Video z ČVUT: Ukázky dronů a tanec pozemních robotů

15.03.2019 13:25 | Michal Černý
Video z ČVUT: Ukázky dronů a tanec pozemních robotů

Na pražské ČVUT v Dejvicích dnes experimentují se zbrusu novým systémem motion capture, který informuje o trajektoriích robotů v prostorách laboratoře. Podívejte se na naše video.

Na Českém Institutu Robotiky a Kybernetiky (CIIRC) byl v nedávné době instalovaný nový systém motion capture. Dvacítka kamer pokrývá prostor laboratoře o ploše zhruba 12 krát 12 metrů. Kamery osvětlují prostor infračerveným světlem a zaznamenávají polohu vysoce odrazivých kuliček na objektech, které jsou schopny lokalizovat s přesností pod jeden milimetr. Je-li destička s kuličkami umístěná na objektu, je možné zjistit jejich polohu i natočení v prostoru. Konfigurace rozmístění kuliček na destičce přitom umožňuje detekovat, o jaký objekt se jedná. Vyhodnocuje se tak chování robota a testuje se přesnost zde vyvíjených algoritmů.

Systém na ČVUT slouží pro zachycení referenční informace o trajektoriích robotů – ať už těch pohybujících se po zemi, či létajících koptér. „Jedná se o jeden z nejvýznamnějších systémů motion capture u nás,“ říká Jan Chudoba, výzkumník ve skupině IMR (Intelligent and Mobile Robotics Group). „Srovnatelné systémy se dnes v ČR používají, ale především pro medicínské účely.“ Na ČVUT slouží prostor laboratoře zejména pro výuku, například pro praktické projekty bakalářských či diplomových prací studentů. Kromě toho také pro experimenty při řešení výzkumných či průmyslových projektů.

Více uvidíte v naší reportáži z ČVUT. Zaznamenali jsme systém motion capture přímo v akci, jeho snímání létajících dron či pozemních robotů.

michalcerny.media@seznam.cz

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání