Menu
CHIP Speedtest

Zdravotní aplikace posílají citlivá data na Facebook

24.03.2019 05:27 | Michal Černý
Zdravotní aplikace posílají citlivá data na Facebook

Rytmus srdce, údaje o hmotnosti či menstruačním cyklu – některé zdravotní aplikace předávají bez souhlasu uživatele soukromé informace na Facebook. Sociální síť se přitom brání odpovědnosti.

Zdravotní aplikace jsou dnes trendem, který je jednoznačně na vzestupu. Ať už se jedná o fitness trackery nebo optimalizátory spánku, tyto nástroje nás sledují od ranního vstávání až po ulehnutí ke spánku. Uživatelé svěřují softwaru stále více citlivých dat, a to bohužel dosti lehkomyslně. Jak informoval list Wall Street Journal, určitý software ze zdravotní oblasti poskytuje důvěrná data Facebooku. Aniž by o tom uživatelé byli informování, předává data pro reklamní účely.

Údaje na Facebooku

Novináři z Wall Street Journal zkoumali celkem 70 oblíbených zdravotních aplikací z Apple Store. Odstrašujícím výsledkem bylo, že jedenáct nástrojů předává utajovaná data dále. Konkrétně byla jmenována aplikace Flo, s níž mohou ženy monitorovat svůj menstruační cyklus, nebo software HR monitor, který Faceboku předává infomace o srdečním rytmu.

Používají-li uživatelé aplikaci a zadávají do ní data, speciální plug-in spouští předání informací – včetně unikátního reklamního ID. Ve většině případů se tak stane bez vědomí a souhlasu uživatele. Aplikace přitom nedávají možnost poskytování dat zamezit. Ze zkoumání novinářů z Wall Street Journal zatím není jasné, jestli podobným problémem trpí také verze aplikací pro Android.

Americký guvernér začal pátrání

Mluvčí Facebooku sdělila listu Wall Street Journal, že tato praxe by byla proviněním proti obchodním podmínkám sociální sítě. Dotyčný provozovatel služeb již byl informován o tom, že by měl v budoucnu zamezit dalšímu předávání tohoto druhu citlivých dat. Guvernér amerického státu New York nazval tento skandál „nebezpečným zneužitím“ a inicioval zkoumání celé záležitosti. Přinejmenším má v blízké době reagovat aplikace sledující menstruační cyklus u žen, a funkci v aktualizované verzi vypnout.

michalcerny.media@seznam.cz

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání