Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Absurdní omyl Microsoftu: pro svůj Store schválil falešnou aplikaci a originál zamítl

Jiří Palyza 11.10.2022

Na platformě Microsoft Store se stále objevují falešné aplikace, které mohou uživatele poškodit. Došlo ale k ještě absurdnějšímu kroku, kdy byl jeden z oblíbených programů odmítnut a platforma místo něj nabízí padělek.

Kapitoly článku

Aplikační platforma Microsoftu, obchod Microsoft Store, je opakovaně terčem různých skandálů. To platí i pro jeho aktuální verzi. Nějaký čas poté, co se na něm objevil podvrh oblíbené alternativní kancelářské sady Libre Office, kdy poskytovatelé třetích stran požadovali peníze za open source software, není problém s padělky stále pod kontrolou.

V současné době varují před falešnou aplikací v Microsoft Store i vývojáři oblíbeného správce hesel. KeePass XC. Za ni opět podvodníci chtějí peníze, zatímco originál je podobně jako v případě Libre Office, bezplatný open source. Není jasné, jak se padělek do obchodu dostal.

Absurdnější na celé věci je skutečnost, že vývojáři originálu se už třkrát neúspěšně pokusili svůj software odeslat do Microsoft Storu a vždy byli odmítnuti z důvodu porušení zásad nebo bezpečnostních nedostatků.

Jak rozpoznat falešné aplikace v Microsoft Storu

screenrecorderpro

Na první pohled je fake jen těžko rozpoznatelný. Snad jen to, že aplikace by měla být i bez slevové akce zdarma. | Zdroj: net-load.com

Naštěstí existují metody, kterými se dají padělky rozpoznat. V minulosti se uživatelé mohli například setkat s nabídkou programu "Screen Recorder Pro". Na první pohled se aplikace v Microsoft Storu jevila jako naprosto běžný software za bezmála 30 USD, který je po krátkou dobu nabízen zdarma. Ani v recenzích nebylo vidět nic nápadného. Jen několik uživatelů si stěžovalo na špatné funkce, což není nic nového, zvlášť v případech omezených free verzí aplikací. Divné to vše začalo být až ve chvíli, kdy jste se na snímky obrazovek aplikace podívali detailněji. Zobrazovaly totiž open source nástroj Captura (https://mathewsachin.github.io/Captura/). Toho si ale všimli pravděpodobně jen uživatelé, kteří Capturu dobře znali.

Jak se tedy lze chránit před falešnými aplikacemi, pokud to nejde na první pohled rozpoznat? Před stažením programu z platformy Microsoft Store je potřeba zachovat jistou opatrnost, zejména pokud stojí peníze nebo na první pohled nepochází od známějšího vývojáře. Můžete si například vyhledat vývojáře na internetu a zjistit, zda je jeho produkt skutečně zpoplatněný.

Pokud byste na nějaký podvod narazili, je také dobré si nenechat celou věc pro sebe. Uživatelské reakce, diskuze a hodnocení v podobných případech hodně pomáhají. Podvodné nabídky oznamte Microsoftu, k tomu ale bude potřeba, abyste byli přihlášení pomocí účtu Microsoft. Na stránce s nabídkou programu je to až vpravo dole pod položkou »Nahlásit tento produkt«. Pomůžete tak i ostatním uživatelům, aby se nestali obětmi podvodu.

Microsoft to myslí dobře

Otevřený obchod, který by měl nabízet prostor pro všechny typy vývojářů, je určitě dobrý nápad. Přístup bez kontroly se ale nezdá být funkční. Kromě spousty zbytečných a drahých aplikací můžete v Microsoft Store najít také placené napodobeniny, které potírají princip svobodného softwaru s otevřeným zdrojovým kódem.

To vadí jak uživatelům, tak vývojářům, kteří do svých programů investovali spoustu práce. Obchod Microsoft Store prozatím nemá nijak dobrou pověst, ale skandály s fake aplikacemi jeho image výslovně kazí. Je naléhavě nutné, aby Microsoft začal jednat. Jinak hrozí, že už žádný seriózní vývojář nebude svůj software na platformě Microsoft Store publikovat.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud