Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Také jste podlehli kouzlu fitness náramků? Jaká jsou jejich rizika, která mnozí podceňují

Jiří Palyza 05.04.2024
Zdroj: Midjourney (vygenerováno pomocí umělé inteligence)

Fitness náramky, nebo chcete-li trackery, jsou velmi oblíbené a mnoho lidí je nosí na svých rukou každodenně. Skrývají ale i různá nebezpečí, která si ne všichni uživatelé chytrých náramkových pomocníků uvědomují.

Kapitoly článku

Digitální sportovní náramky jsou moderní novinkou, která bezpochyby pomáhá zlepšit zdraví a kondici svých uživatelů. Přestože jsou tato zařízení určena k podpoře fyzické aktivity a sledování zdravotních parametrů, existují skrytá rizika, která uživatelé často přehlížejí.

Podráždění pokožky a fyzické nepohodlí

Možná vás to ani nepřekvapí, ale pod spodním víkem fitness náramku se mohou množit bakterie a udržovat vlhkost. Je to podobné, jako i v případě klasických náramkových hodinek, jen s tím rozdílem, že náramkové hodinky při sportovních aktivitách spíš odkládáme.

Mohlo by vás zajímat

U fitness trackeru je naopak žádoucí, abychom jej nosili právě při sportu. Čili pot, který vzniká pohybem a udržuje se na styčném místě hodinek a pokožky, může vést k jejímu podráždění. Týká se to především lidí, kteří mají citlivou pokožku, nebo dokonce trpí kožními onemocněními.

Nepřesné informace o zdravotních parametrech a jejich chybná interpretace

Další problém může souviset s tím, že fitness trackery nemusí poskytovat přesné zdravotní údaje. Například informace o srdečním tepu se mohou výrazně lišit a neměly by být posuzovány pouze podle fitness náramku. Nedostatečná kalibrace přesnosti zdravotních informací může vést k zavádějícím závěrům a chybným vyhodnocením.

Dopad na duševní zdraví
 

Digitální sport tester na zápěstí mladé ženy
S trochou nadsázky se dá i o digitálních sport testerech říci, že jsou to dobří pomocníci, ale zlí pánové. Berte jejich údaje jako orientační a zvlášť v případě zdravotních parametrů s jistým nadhledem. Naslouchejte potřebám svého těla.
Zdroj: Midjourney (vygenerováno pomocí umělé inteligence)

Urputná snaha k dosažení kondičních a sportovních cílů může přerůst až v nezdravý vztah ke sportování. Neustálý tlak na co nejlepší výkon může v krajním případě vyvolat i stres, a tím ovlivňovat duševní zdraví uživatele. Nadměrné používání fitness trackerů může vést ke snížení sebevědomí a problémům s duševním zdravím.

Riziko ochrany sledovaných dat

Je dobré si uvědomit, že fitness náramky jsou další digitální zařízení, která o nás sledují velké množství citlivých údajů. Otázkou je, zda jsou tato data také dostatečně chráněna a nemůže docházet k jejich zneužívání. Přestože jsou údaje obvykle anonymizovány, vždy existuje riziko porušení jejich ochrany. Je proto důležité zkontrolovat zásady ochrany osobních údajů propojené fitness aplikace a mít na vědomí, jaký charakter mají sdílené údaje.

Ignorování signálů těla
 

Fitness náramek s varováním na displeji
Informace o zdravotních parametrech z fitness náramku jsou jistě dobrým vodítkem. Věnujte ale také pozornost vlastním pocitům a signálům těla.
Zdroj: Midjourney (vygenerováno pomocí umělé inteligence)

Přílišné spoléhání na fitness náramky může vést k ignorování přirozených signálů těla, přetrénování nebo nedostatku odpočinku. Je důležité kromě dat z fitness trackeru sledovat i signály vlastního těla a naslouchat jeho potřebám. Je dobré hodnoty z náramkového fitness pomocníka vnímat jako vodítko, nikoliv jako direktivu.
 

Mohlo by vás zajímat

Fitness trackery bezpochyby mohou pomoci zlepšit naše zdraví a motivovat ke zlepšování a dosahování stanovených sportovních cílů. Je důležité si ale uvědomit, že s sebou mohou nést i rizika. Základem je vyvážený přístup, který zohledňuje potřeby vašeho těla. A podobně jako i v mnoha ostatních oblastech vše brát rozumně a s jistou mírou nadhledu.

Zdroj: CNBC, Business Insider


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud