Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Bezpečné chování na internetu

redakce 21.03.2010

Česká spořitelna dnes spustila na svých webových stránkách e-learning v podobě komiksu. Jeho cílem je rozšířit povědomí o zásadách bezpečného chování na internetu.

Kapitoly článku

Bezpečné chování na internetu a komiks České spořitelny

 
Česká spořitelna dnes spustila na svých webových stránkách (www.csas.cz/bezpecnost) e-learning v podobě komiksu. Jeho cílem je rozšířit povědomí o zásadách bezpečného chování na internetu. E-learning vysvětluje zábavnou formou význam používání správných operačních systémů, upozorňuje na nutnost dodržování bezpečnostních pravidel při přihlašování do internetového bankovnictví a učí, jak se bránit phishingu. Kurz je dalším ze vzdělávacích projektů České spořitelny, která se na oblast finančního i nefinančního vzdělávání dlouhodobě zaměřuje.
„Naše internetové bankovnictví má více než milion uživatelů, a proto jsme považovali za přirozené poskytnout klientům obecné informace v oblasti internetové bezpečnosti. Ta je i pro nás zcela zásadní a neustále pracujeme na jejím dalším posilování. Je klíčové, aby i klient sám dodržoval základní bezpečnostní zásady. Informace jsme chtěli přiblížit co nejširšímu počtu lidí, a proto jsme se rozhodli pro neotřelou formu v podobě komiksu,“ uvedl David Lorenc, ředitel přímého bankovnictví České spořitelny. Jednotlivé animované příběhy trvající necelou minutu nejprve návštěvníka webových stránek uvedou do problematiky a upozorní na možné následky plynoucí z nedodržení bezpečnostních zásad. Poté následuje textová část, která seznámí se základními bezpečnostními pravidly z dané oblasti. K dispozici je i test, který prověří, zda uživatel konkrétní problematice rozumí.
 
Elektronický kurz má čtyři části, každá se zaměřuje na jiný aspekt internetové bezpečnosti:
1. používání legálního a aktualizovaného operačního systému
2. zabezpečení internetového bankovnictví
3. zacházení s e-maily od neznámých uživatelů
4. ochrana osobních údajů
Ke spuštění elektronického kurzu se Česká spořitelna rozhodla symbolicky v průběhu března, tedy v měsíci
věnovaném internetu.
 
Komentář redakce: Rozporuplný. Nenapadá nás jiné slovo, kterým by šlo lépe ohodnotit tento počit České spořitelny. Není nejmenších pochyb, že informace o chování se na internetu (z hlediska práce s internetbankingem) by něměly chybět a webu každé banky. Z tohoto úhlu pohledu komiksu ČS tleskáme.

Nechápavě ale kroutíme hlavou nad jeho realizací.
Namátkou - v "aspektu" číslo 1, by normální uživatel očekával informace o výhodách legální OS (a  riziku používání pirátských Windows a softwaru) a informce o důležitosi aktualizací. V komiksu ale luxující Honza čeká na jakéhosi Karla, který mu jde na počítač dát jakési programy. Z Karla se ale vyklube zloduch, který si přečte tajně Honzovy emaily (???) a těší se na získání přihlašovacích údajů k bankovnímu účtu.
V dalším "komiksu" se dozvíte, že byste neměli otevírat emaily od neznámých lidí (zřejmě se předpokládá, že vás někdo nejprve upozorní papírovým dopisem ebo poštovním holubem). Další „závažnou“ informaci se dozvíte v sekci Nebezpečné webové stránky:

Počítačový vir se Vám může dostat do počítače i při prohlížení webových stránek. Některé webové stránky jsou za tímto účelem přímo vytvořené. Jejich poznávací znamení je jednoduché - při vstupu na takové stránky však musíte souhlasit s instalací nějakého programu na Váš počítač. Pak si můžete být téměř jisti, že Váš počítač je nakažený. Shromažďuje a zasílá o Vás informace nebo jej útočník používá jako prostředníka k napadení dalších počítačů.

Dalo by se tedy říci, že myšlenka na straně ČS byla dobrá, ovšem bizarní zpracování od někoho, kdo toho o počítačové bezpečnosti příliš neví (firewall ve Windows XP neumí kontrolovat odchozí komunikaci). Zkombinujte to s nepřeskočitelným úvodem - vždy musíte čekat přibližně 10 sekund, než můžete zvolit příslušné téma – a máte z ostudy kabát. 

Pokud by šlo o prezentaci dětí ze základní školy, kterým paní učitelka (vyškolená ruštinářka) vysvětlila základy internetu, určitě bychom tleskali. U bankovního domu, k jehož účtům se přes internet připojují statisíce lidí musíme tento pokus ohodnotit na čtyři mínus…



Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud