Menu
Zen: Nejrychlejší procesor od AMD

Zen: Nejrychlejší procesor od AMD

S novými procesory Zen chce AMD zlomit nadvládu Intelu. Díky nové architektuře by měly stejně vysoký výkon.

V dobách, kdy bývaly desktopy jedinými počítači ve většině domácností, zuřila mezi Intelem a AMD napínavá a zajímavá bitva o to, kdo vyrobí rychlejší a výkonnější procesor. Souboj těchto dvou gigantů přinesl řadu vylepšení architektury CPU, se kterými se dodnes ve stolních počítačích setkáváme. AMD bohužel před lety vsadilo na špatnou kartu v podobě architektury Bulldozer a letitá bitva skončila totálním vítězstvím Intelu. Od té doby mají uživatelé prakticky jedinou volbu. Pokud si chtějí postavit stolní počítač, musí si pořídit procesor řady Intel Core-i, který nabízí o poznání vyšší výkon než jakýkoliv stávající CPU od AMD. AMD ale boj nevzdalo a v nejbližší době představí zcela novou řadu procesorů, založených na architektuře Zen, která má překlenout technologický skluz AMD za Intelem. Procesory Zen budou již vyráběny 14nm výrobním procesem a zásadními změnami prošla i jejich architektura. V našem technologickém lexikonu se podrobně podíváme na to, jakými hardwarovými prostředky chce AMD dohnat a předehnat Intel.

Celý článek najdete v Chipu 2/2017.

web-socket-am4

To nejlepší z Chip DVD
Exkluzivní plná verze

AVG INTERNET SECURITY 2016

AVG v plné výbavě bude trvale chránit váš počítač před viry, internetovými útoky i nevyžádanou poštou. Výbava verze pro Chip je identická s aktuální komerční verzí v ceně 1.199 Kč včetně plných updatů a technické podpory. » více

AVG INTERNET SECURITY 2016

Licenci AVG pro Chip je nutné každý měsíc prodloužit novým licenčním číslem. Odkaz na jeho stažení najdete vždy na DVD nebo na straně 51.