Přejít k hlavnímu obsahu

Samsung Galaxy Tab 7.7 zakázán den po uvedení

redakce 05.09.2011
info ikonka
Zdroj:

Tentokrát jen pro Německo.

Obrázek odebrán. Bílá zástěna musila překrýt nápis Galaxy Tab 7.7

Dělali jsme si legraci (v závěru článku). Apple si však legraci nedělá. Myslí to vážně.
 
Hned v pátek druhého září, den po uvedení Galaxy Tab 7.7 na IFA v Berlíně, vydal zemský soud v Düsseldorfu nové předběžné opatření — na základě nového podání od Applu — kterým zakazuje Samsungu dovoz a prodej také tabletu Galaxy Tab 7.7.

Rozhodnutí tentokrát neplatí mimo Německo. Po týdnu od opatření prvního se totiž právníkům Samsungu podařilo úspěšně napadnout pravomoc soudu nad korejskou firmou ve vztahu k jiným zemím EU, a tak bylo opatření pro jiné země odvoláno. Pro Německo však trvá. Řádné slyšení začne tento pátek, září devátého.

Dostupná předběžná vyjádření soudu žel vyznívají spíše tak, že příslušná soudkyně je nakloněna přesvědčení, že Galaxy Tab nezákonně napodobuje iPad.

Galaxy Tab 10.1 se v Německu přesto zatím stále prodává — ze zásob dovezených ještě před předběžným opatřením. Apple si totiž vyžádal zásah proti Samsungu, včetně jeho německé pobočky. Jenže opatření vydané proti Samsungu nelze uplatnit na prodejce jakožto na jiné právní osoby. To by si musil Apple vyžádat opatření proti každému z nich jednotlivě.

Jakmile soud vydal nové rozhodnutí, zástupci Applu neváhali doručit je na stánek Samsungu na právě konaném veletrhu IFA. A tak tuto sobotu, přímo před zraky novinářů a návštěvníků IFA, musili vystavovatelé Samsungu uklidit a schovat všechny Galaxy Tab 7.7, včetně letáků, a též musili strhnout nebo překrýt nápisy Galaxy Tab 7.7. Dokonce přestali slova „Galaxy Tab“ vyslovovat, a musili‑li, mluvili jen o „tom produktu“. Stánek raději o to více zaplnili telefonem Galaxy Note.

Smartphony zakázány v Nizozemí

Nedávno, 24. srpna, kromě toho vydal nizozemský soud předběžný zákaz na smartphony Galaxy S, Galaxy S IIAce; o tablety v jeho opatření nejde. Podnětem je porušení patentu Applu. Zákaz má teoreticky platnost pro všechny země, které se podílejí na evropské patentové ochraně. Ale vymahatelně dopadne mimo Nizozemí jen na Německo, Irsko, Švédsko, Švýcarsko a na Spojené království. V ostatních evropských zemích se totiž Apple před lety, v době přihlašování patentu, nenamáhal dokonat podání patentové přihlášky v místním jazyce (a zaplatit příslušné poplatky).

Zdá se, že Apple útočí na Samsung v Nizozemí hlavně proto, že Rotterdam je důležitým přístavem pro logistiku Samsungu. Samsung bude musit své dodávky do zbytku Evropy zařídit jinak. Strategické narušování logistiky protivníka připomíná skutečně spíše vedení války než rádoby vznešenou ochranu duševního vlastnictví…

Co do tabletů možná není tolik co narušovat. Proslýchá se, že Samsung svými tablety „vycpal prodejní kanály“, což znamená, že jich prodejcům dodal mnohem více, než kolik jich skutečně kupují zákazníci. Čísla koncového prodeje Samsung sdělit odmítá, tváří se však, že jsou uspokojivá. Patrně nejsou tak nízká, jak se o Samsungu snaží tvrdit konkurent Lenovo (podle něhož prý Samsung opravdu prodal jen dvacet tisíc Galaxy Tabs), ježto to by se prodejci bouřili, že mají zbytečně zaplněné sklady, a to se prozatím neděje.

Ars prior podle Kubricka

Jako perličku na závěr uveďme, že Samsung se snaží zneplatnit nárok Applu na ochranu vzhledu tabletu také poukazem na Kubrickův film 2001: Vesmírná odysea, natočený již v roce 1968. V důkazní ukázce mají astronauti na stole položeny tablety nikoli nepodobné iPadu.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme