Přejít k hlavnímu obsahu
Tipy a triky

Deset praktických tipů: jak doma optimálně rozmístit reproduktory a pohrát si s hudbou

Jiří Palyza 22.12.2021

Stačí připojit reproduktory a pustit hudbu? Dobrý zvuk vyžaduje přeci jen o něco víc. Výsledná kvalita poslechu je totiž velmi ovlivněna i dalšími vnějšími faktory. Zvuk může cestou k uchu hodně ztratit na své kvalitě.

Tip 1: vliv ozvěny – dekorace má velký vliv

Co má rostlina v květináči společného s dobrým zvukem? Všechny tvrdé povrchy, jako jsou dlaždice, beton nebo sklo, silně odrážejí zvuk a ten se pak nekontrolovaně šíří. Pomoci mohou stropní obklady, závěsy, obrazy – nebo i rostliny v květináči. K tlumení zvuku lze samozřejmě použít i speciální akustické panely.

Všechny tyto předměty mají společné to, že narušují odraz zvuku od tvrdých povrchů. Výrazně zlepšit zvuk dokáže i koberec, který je umístěný na správném místě. I přesto je potřeba k celé věci přistupovat s trochou citu. Pokud je totiž tlumení příliš velké, hudba bude rychle znít příliš suše a mrtvě.

Tip 2: u stěn, ale s odstupem

Pokud jsou reproduktory umístěny přímo u stěn, dojde ke zvýraznění podání basů. Proto by měly být umístěny vždy s malým odstupem. Výrobci často uvádějí i doporučené vzdálenosti. Totéž platí i o rohy místností, které se také mohou podílet na umocnění dojmu z určitých frekvencí a rezonancích.

Pokud vám naopak basy chybí, můžete tohoto efektu využít. Je ale opět potřeba trochu citu, aby se zvuk nestal nekontrolovatelným.

Tip 3: geometrie poslechu – trojúhelník pro stereo

box-2

Ideální pro stereo poslech je, když jsou pozice posluchače a reproduktorů umístěny ve vrcholech rovnostranného trjúhelníku. | Zdroj: Vaido/Unsplash

Aby byl zvukový dojem při stereo poslechu co nejlepší, měl by se posluchač nacházet ve vrcholu rovnostranného trojúhelníku, kde jsou ve zbývajících dvou vrcholech umístěny reproduktory. Je tedy třeba vzít v úvahu vzdálenost reproduktorů vedle sebe a pozici posluchače před nimi. Reproduktory by neměly být příliš blízko sebe, protože by se tím potlačil stereo efekt. Jedná se o běžný problém například u PC reproduktorů, různých bumboxů a minisystémů.

Na druhou stranu by ale reproduktory neměly být umístěny ani příliš daleko od sebe. V takovém případě mezi nimi vzniká zvuková díra.

Správné propojení všech kabelů

Pro propojení různých typů přehrávačů, jako například herních konzolí nebo Blu-ray zařízení s prostorovým přijímačem se zpravidla používá HDMI kabel. Podobné je to i s propojením přijímače a zobrazovací jednotky, což bývá nejčasněji televizor nebo projektor.

Pro propojení zvukového výstupu přijímače a reproduktorů se používají kvalitní dvoulinkové kabely. Ty se k reproduktorům připojují buď dotykově pomocí kontaktních svorek (nic moc), přišroubováním vodičů (dobré), nebo pomocí konektorů, tzv. banánů (dobré a dobře manipulovatelné). U konektorů si také lze vybrat z různých provedení a odpovídající kvality.

Subwoofer se připojuje k příslušnému výstupu přijímače pomocí speciálního kabelu. Je označen SW nebo SUB.

box-3

Kvalita kabelů a propojení také může na zvukovém dojmu sehrát svou roli. | Zdroj: Michel Didier Joomun/Unsplash

Tip 4: rovně nebo s náklonem – správný směr

Na kvalitu reprodukce má vliv nejen umístění reproduktorů, ale také směr, kterým reproduktory vyzařují. Některé vyzařují do šířky, a proto hrají lépe, pokud nejsou natočeny k poslechovému místu. V závislosti na modelu reproduktoru jsou tyto informace obvykle uvedeny v příručce výrobce. Obecně platí, že hlubokotónové jednotky vyzařují prostorově, zatímco vysokotónové reproduktory směrově.

Tip 5: výškové reproduktory ve výšce uší

Bez ohledu na to, zda jsou reproduktory velké nebo malé: ideální je umístit je tak, aby výškové reproduktory (tweetery) byly umístěné přibližně v úrovni uší. Je to proto, že vysoké tóny se na rozdíl od hloubek v místnosti špatně šíří a jsou citlivé na směrové šíření. Nejlépe zní na úrovni uší.

Tip 6: žádný pohyb – pevné umístění

Aby zvuk zněl dokonale, musí stát reproduktory stabilně. U velkých modelů jsou vhodné buď špičaté kovové nohy (hroty) pro měkké podlahy, nebo speciální gumové tlumiče nebo podložky pro tvrdé povrchy. Optimální kontakt s podlahou znamená, že se na plochu přenáší jen minimum vibrací, což má na zvuk pozitivní vliv. Znáte ten zvuk rozdrnčených skleniček a skleněných vitrín, když to "pořádně osolíte".

To je také důvod, proč je potřeba zabránit vibracím nábytku, pokud jsou reproduktory umístěny například na policích nebo skříních. Pro takové případy existují speciální tlumící podložky, které se lepí pod reproduktory. Zabrání se tak různým rezonancím, chrastění a vibracím, které jsou nežádoucí.

box-10

Pokud reproduktory stojí na pevné podlaze, je dobré je umístit na pevné nohy nebo pod ně dát tlumící podložku. | Zdroi: Kevin Woblick/Unsplash

Tip 7: úzké hrdlo – reproduktorový kabel

O ideálním reproduktorovém kabelu se vedou rozsáhlé diskuze. Ale je to pro dokonalý zvuk opravdu rozhodující? Technicky vzato je to podobné, jako s anténou, která je náchylná na rušení vnějšími vlivy. Pokud použijeme dostatečně kvalitní kabel, nemůžeme už tím zvuk vylepšit, ale spíš se budeme méně podílet na jeho zhoršení. Vše závisí na materiálech, ze kterých je kabel vyroben, jeho izolaci a geometrii. Zde neexistuje žádný patentový předpis, který by definoval, jaký kabel je zvlášť vhodný pro konkrétní systém. Jediný způsob, jak to zjistit, je vše vyzkoušet.

Přesto ale existuje několik jednoduchých rad: protože kabely přenášejí signál ze zesilovače do reproduktoru, neměly by být delší, než je nutné. Tak se cestou nic neztratí, případně nic rušivého nenaváže. Zároveň je dobré kvalitně propojit všechny spoje: jak výstupy u zesilovače, tak konektory reproduktorů. Praktické jsou už výše zmíněné banánky. Válcové zástrčky mají dostatečně velkou styčnou plochu a propojování jejich prostřednictvím je hračka. Pevně drží na reprobednách a zesilovači, nekývají se a nemají tendenci se rozpojovat.

Tip 8: dobrý zvyk potřebuje čas a pohyb

Nové reprosoustavy, ale také sluchátka, obsahují řadu mechanických a elektronických součástí. Zejména mechanické části se musejí chvíli pohybovat, aby se dobře usadily a "zaběhly". Po chvíli používání se jejich zvuk stává uvolněnější: s více basy a více rozpoznatelnými zvukovými detaily. To obvykle trvá 50 až 100 hodin provozu. Pokud tedy nové reproduktory při prvním použití znějí trochu hrubě, nemusíte se hned obávat.

Tip 9: korekce frekvencí až nakonec

box-4

Experti doporučují pokud možno ponechat neutrální nastavení korekcí a teprve až po vyladění vnějších vlivů sáhnout po zvýraznění či potlačení vybraných frekvencí. | Zdroj: Bruno /Germany/Pixabay

Před nastavením basů, středů a výšek pomocí regulace anebo ekvalizéru je dobré vše ponechat v neutrálním nastavení a nejprve vyloučit všechny rušivé faktory, které mohou mít na kvalitu přednesu vliv. Mnoho problémů lze vyřešit změnou umístění reproduktorů v místnosti, umístěním předmětů a dalšími faktory, které se podílejí na výsledné kvalitě zvukového vjemu. Nastavení korekcí my mělo být až tím posledním krokem.

Tip 10: odvaha experimentovat

Dobrý zvuk je velmi individuální, každý člověk vnímá zvuk jinak a různé typy reproduktorů v interiéru mají různé potřeby. Proto se nebojte trochu experimentovat a dejte tomu čas. Často rozhodují drobné změny, kterých lze dosáhnout jen metodou pokus-omyl.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud