Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Elastické úložiště od IBM

Josef Mika 27.05.2014

Pojem „Big data“ se využívá čím dál častěji. Označují se tak soubory dat, které jsou tak velké, že jsou velmi obtížně zpracovatelné běžnými softwarovými prostředky v nějakém rozumném čase. Problémem bývá i jejich efektivní ukládání.

Společnost IBM teď uvedla řadu tzv. „elastických úložišť“ (Elastic Storage), neboli softwarem definovaných úložných produktů. Ty mají být hospodárnější a zároveň umožňovat organizacím přístup a zpracovávání jakéhokoli typu dat kdekoli na světě bez ohledu na druh a technologii úložiště. Softwarem vymezené úložiště je soubor softwarových nástrojů, který automaticky řídí data lokálně i globálně a poskytuje vysokou rychlost přístupu k datům, jednodušší správu a vysokou škálovatelnost. Tyto nástroje mohou navíc pracovat s jakýmkoli firemním úložným systémem a poskytovat automatizované a virtualizované úložiště.

Klíčovým prvkem Elastic Storage je schopnost automaticky a inteligentně přesouvat data do vhodných a cenově výhodných dostupných úložných systémů. S využitím předem nastavených pravidel a analytických nástrojů pracujících v reálném čase dokáže Elastic Storage například automaticky přesouvat málo využívaná data do levnějších nízkonákladových páskových disků, zatímco často využívaná data umístí na vysokorychlostní flash systémy pro rychlejší přístup.

S tím IBM nabízí také řadu nových souvisejících produktů: NAS úložiště Storwize V7000 Unified obohacené o nové možnosti clusterování a komprese v reálném čase; cloudové úložiště IBM XIV CLoud STorage pro poskytovatele služeb nabízející business partnerům ekonomicky efektivní infrastrukturu a cenový model pay-per-use; páskovou knihovnu TS4500 Tape Library, která umožňuje zavádění rozsáhlých cloudových řešení s datovou architekturou; superrychlé flash úložiště DS8870 Flash, které vyžaduje mnohem méně prostoru a energie.

Nová technologie vytvořená v IBM Research Labs dovoluje podnikům data nejen řídit, ale také je využívat. Úložný software se uplatní například v oblastech jako je zpracovávání seizmických dat, risk management, finanční analýzy, modelování počasí, vědecký výzkum nebo v retailových řešeních pracujících v reálném čase.

Technologie Elastic Storage byla využita počítačovým systémem Watson v televizní soutěži „Jeopardy!“. Watson měl během ní přístup ke 200 milionům stránek strukturovaných i nestrukturovaných dat, včetně plného znění Wikipedie. Díky použití Elastic Storage se pět terabajtů Watsonových znalostí (200 milionů stránek dat) nahrálo do jeho paměti během pouhých minut. Tento software byl vybrán pro systém Watson především kvůli svojí škálovatelnosti, která dosahuje až extrémní jedné miliardy petabajtů.

Nový rekord

Výzkumníci společnosti IBM také oznámili nový rekord v hustotě datového záznamu na cenově dostupné lineární magnetické pásce. Ve spolupráci se společností FUJIFILM se jim podařilo uložit data s hustotou 85,9 miliard bitů na palec čtvereční. Jde o významné zdokonalení jedné z nejodolnějších, nejspolehlivějších a nejdostupnějších úložných technologií pro velká data.

S touto hustotou záznamu by bylo možné na LTO jednotku běžné velikosti uložit až 154 bilionů bajtů (154 TB) nekomprimovaných dat, což je 62krát více než umožňují dnešní obvykle užívané produkty využívající magnetickou pásku. 154 terabajtů dat by dostačovalo na uložení dat ze 154 milionů knih, které by ve fyzické podobě zabraly polici o délce zhruba odpovídající vzdálenosti mezi Prahou a Sofií, tedy přes 1300 kilometrů.

 Více informací najdete na www.ibm.com/storage.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud