Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Hlavně pro běžce - Garmin Forerunner 30 a 35

Josef Mika 16.05.2018

Rádi běháte a chcete si ukládat svoje výkony, sledovat vývoj vaší sportovní formy a třeba také srdeční tep, ale zároveň nemáte v plánu utrácet za špičkový model sportovního trackeru?

Pak by se vám mohly hodit šikovné „základní“ modely běžeckých hodinek Forerunner. Garmin nabízí nejjednodušší model 30 i o něco bohatší verzi 35 za ceny pod 4, respektive pod 4,5 tisíce korun. Za tyhle peníze získáte spolehlivého pomocníka s jednoduchým ovládáním a dobře čitelným monochromatickým displejem, s GPS výbavou a aplikací Garmin Connect. Oba typy hodinek mají shodně velké hranaté tělo, čtyři ovládací tlačítka umístěná na bocích a příjemný perforovaný měkký řemínek. Nosit je může díky univerzálnímu designu a velikosti muž i žena, hodí se na sportování i na běžné nošení. Vybrat si můžete z několika barev řemínku. Sundávat je nemusíte ani v bazénu, jsou odolné do 5 ATM.

Baterie se nabíjí speciálním USB kabelem se svorkou (pozor na jeho ztrátu, nový nejspíše neseženete pod 500 Kč). Vydrží až 8 hodin provozu při zapnuté GPS, v pohotovostním režimu, kdy je používáte jen jako hodinky, vám bez dobíjení budou sloužit až 5 dní – hlavně díky úspornému monochromatickému displeji. S telefonem se spojují přes Bluetooth (aplikace Connect pro iOS i Android), ke spojení s počítačem slouží USB kabel a stejně fungující aplikace Garmin Connect. Na webu Garmin Connect si vlastně vytvoříte osobní on-line tréninkový deník pro ukládání, vyhodnocení a sdílení sportovních aktivit. Spojení s telefonem umožňuje ještě funkci LiveTrack, díky které mohou osoby, kterým to dovolíte, sledovat vaši aktuální pozici on-line.

connect

Aplikace Connect slouží jako osobní on-line tréninkový deník. Kromě trasy, výškového profilu a tempa si uložíte i průběh srdečního tepu.

Model 30 je určen „pouze“ pro měření tepu a běhu, dá se ale regulérně použít i pro cyklistiku a samozřejmě chůzi, kdy funguje jako krokoměr. Forerunner 35 má naproti tomu k dispozici pět přednastavených sportovních režimů (běh venku/uvnitř, kolo, kardio a chůze), které však vlastně zahrnují to samé, co nabízí levnější model. Model 35 má ale přehlednější menu a více možností především v nastavení vzhledu hodinek, obrazovky a jejího podsvícení a připojení externích snímačů  pomocí ANT+. Hlavní rozdíl pak tkví ve využití tzv. virtuálního partnera, který vám bude hlídat zvolené tempo, v nastavení alarmů pro vzdálenost, kalorie nebo srdeční tep a také v možnosti nastavit si jednoduchý intervalový běh či běh/chůzi.

Dnešní sportovní trackery mají ambici vás sledovat celý den a radit vám, jak se chovat. Umí to i oba vstupní modely Garminu. Pokud je tedy budete nosit po celý den (a noc), budou vám sledovat srdeční tep, počítat kroky, vyzývat vás k pohybu po delší době sezení, hlásit vám splnění stanovených cílů, a dokonce sledovat kvalitu spánku. Nabízí přitom možnost akustického i vibračního upozorňování. Osobně na obou testovaných modelech oceňujeme i snadné rychlé vypnutí těchto pro běžce většinou nadbytečných funkcí. Také notifikace z mobilního telefonu, ovládání hudby nebo informace o počasí mohou někomu vyhovovat, jiný je bude považovat za zbytečné. I zde si je můžete jednoduše zapnout nebo vypnout.

r-forerunner35-hr-3007

Výhodou obou modelů je přítomnost optického snímače srdečního tepu. Pracuje překvapivě přesně a dodá úplnou informaci o cvičení i celodenní aktivitě.

Všechna zjištěná data oba modely hodinek využijí také k výpočtu VO2 Max, což je vlastně vaše aerobní zdatnost. Může to sloužit také jako motivace, jak se zlepšujete.

Výrobce u obou modelů zapracoval na vylepšení firmwaru, díky čemuž odstranil nelogické nastavování části parametrů jen v aplikaci. Nyní jde skoro vše nastavit přímo v hodinkách (snad jen kromě denního cíle daného počtem kroků a minut aktivity).

Forerunner 30 a 35 jsou sportovní hodinky, kterými sice možná neoslníte kolegy v týmu a které vám nenabídnou zabudované mapy nebo možnost nahrávání dalších aplikací, zato ale budou za rozumné peníze vaším spolehlivým sportovním (hlavně běžeckým) partnerem. Absenci dotykového ovládání vynahrazuje skvěle čitelný a přehledný displej, dlouhá výdrž na baterie a také nízká hmotnost hodinek. Při testování jsme s oběma modely naběhali hezkých pár kilometrů a jejich účelnost a promyšlené fungování můžeme z praxe potvrdit. Pro začátečníky, kteří potřebují virtuálního partnera a různá upozornění, se bude více hodit vyšší (a ne o moc dražší) model 35.

Technická data
Displej (úhlopříčka / rozlišení) 1,31“ / 128 x 128 bodů
Výbava GPS, akcelerometr, Bluetooth, optický senzor tepu, voděodolnost, ANT+ (pouze model 35)
Podporované OS Android, iOS, Windows
Hmotnost 37 g
Cena cca 4 000 Kč / 4 500 Kč

Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud