Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Hudební nadání umělé inteligence: budou naše oblíbené hity brzy falešné?

Josef Mika 02.06.2023

Šok, který způsobila umělá inteligence, se pomalu dostává i do hudebního světa. První uživatelé jednoduše nechávají umělou inteligenci vymýšlet nové písně svých oblíbených interpretů. Kam to povede?

Kapitoly článku

Na tvůrčí scéně už několik měsíců panuje rozruch, protože umělá inteligence, jako je ta od Midjourney, nyní dokáže vytvářet až děsivě dobré obrazy - ať už jde o uměleckou fotografii nebo obrazy jako od starých mistrů.

Zdá se ale, že o svou budoucnost se nyní musí vážně obávat i hudebníci, protože umělá inteligence dokáže generovat i překvapivě dobré písně. Ve skutečnosti funguje tak dobře, že první uživatelé už začínají vytvářet nové písně svých oblíbených interpretů, jako jsou Oasis nebo Drake, protože už dlouho nic (nového nebo dobrého) neslyšeli.

Pokud chcete napodobovat hlasy zpěváků nebo postav ze svých oblíbených seriálů, měli byste vyzkoušet Uberduck AI. Tato webová aplikace ovládá styl a hlasy mnoha umělců a postav.

Falešné písně Drakea, Oasis a spol.

V současné době se zdá, že se programy umělé inteligence stále soustředí na hlasy zpěváků, místo aby přímo psaly zcela nové písně zahrnující všechny hudební nástroje. To je zatím stále doménou kreativních lidí (naštěstí?).

Vzhledem k prudkému pokroku obrazových AI, jako je Midjourney, by však nemělo trvat dlouho, než stroje vykouzlí - v podstatě z ničeho - kompletní chytlavé melodie a fanoušci si pomocí AI nástrojů začnou doma jednoduše sestavovat nové písně.

Například uživatel TikToku nazývající se ghostwriter977 vytvořil novou píseň známého rappera Drakea (Heart on my Sleeve), kterou posluchači velmi dobře přijali. Zdá se, že šlo o jakýsi marketingový tah, který však vyvolal velký rozruch. Po stížnosti na porušování autorských práv ze strany hudebního vydavatelství Universal Music Group musela být píseň po milionech shlédnutí stažena.

Skupina Breezer na YouTube naopak vytvořila s pomocí umělé inteligence nové album skupiny Oasis, které se stylově velmi blíží originálu. Samotné písně nahráli umělci, ale hlas Liama Gallaghera pochází od umělé inteligence. Poslechněte si ji:

Hudební vydavatelství se skladbám od umělé inteligence brání

Když si teď každý může vytvořit vlastní písně a přidat hlasy slavných umělců, proč by potřeboval originály? To je přesně to, čeho se hudební vydavatelství v současnosti obávají.

drakeai

Falešná píseň "Heart on my Sleeve" rappera Drakea musela být po stížnosti UMG smazána.

Například Universal Music Group (UMG) nyní požaduje, aby streamovací služby jako Spotify a Apple Music zablokovaly celý svůj katalog společnostem zabývajícím se umělou inteligencí, aby se jejich AI nemohly učit na existujících skladbách.

Debata poněkud připomíná situaci kolem Napsteru, kde bylo možné na přelomu tisíciletí sdílet hudební soubory s ostatními uživateli - hudební průmysl proti tomu tehdy tvrdě vystupoval a platforma se musela stáhnout. Podobné to nejspíše bude, až uživatelé budou nahrávat vlastní písně vytvořené umělou inteligencí, i když třeba jen jako parodii.

Většině lidí je to jedno

Kladete si otázku, co dělá píseň skutečně jedinečnou? Napodobit beat nebo kytarový riff není žádný problém, ale hlas a styl zpěváka byl až dosud nedotknutelný. Umělá inteligence to mění a už teď ve svých počátcích způsobuje značný rozruch. Mohl by vzniknout skutečný výměnný trh s dobrými písněmi vytvořenými umělou inteligencí. Koneckonců většině konzumentů hudby by asi bylo jedno, jak byla píseň vytvořena. Hlavní je, aby dobře zněla. Co myslíte?

Zdroj: Uberdruck.ai, TikTok/ghostwriter977


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud