Přejít k hlavnímu obsahu
Tipy a triky

Ideální zábava na víkend – naskenujte si snadno, rychle a dobře staré diapozitivy

Michal Bareš 28.05.2023

U rodičů nebo na chalupě určitě máte stovky starých diapozitivů, které léta plánujete převést do digitální podoby. Jenže nemáte speciální skener ani kvalitní podsvícení. Máte-li dobrý smartphone a ideálně čtečku, obejdete se i bez nich.

Kapitoly článku

Digitální převedení stovek diapozitivů znamenalo spoustu času a práce na počítači, případně docela dost peněz na specializovanou firmu. Základní převedení diapozitivů do digitálního archivu například na Google Fotky ale zvládnete opravdu během pár desítek minut, tedy alespoň v kvalitě, která stačí na běžné sdílení s přáteli. Profesionální retuš a kvalitu umožňující tisk na velkoplošné fotografie samozřejmě budou vyžadovat delší práci a pořízení drahých nástrojů.

Pomůže smartphone, ideálně s dobrým fotoaparátem

Naprostá většina z nás ale má velmi schopné zařízení pro digitalizaci rodinných diapozitivů už v kapse. Kvalita fotoaparátů lepších smartphonů bohatě stačí na přefocení diapozitivu do slušně prezentovatelné podoby.

20230527-192843-1

Digitalizovat staré diapozitivy můžete snadno i v omezených podmínkách na chalupě, foto: Michal Bareš, Chip

Pokud vlastníte některý ze špičkových fotoaparátů, budete mít práci ještě jednodušší, protože při skenování diapozitivů je ideální pracovat v režimu trojnásobného optického zoomu, který vám ušetří práci s dodatečným ořezáváním fotografií.

Kvalita podsvícení je zásadní

Při skenování (lépe řečeno přefocování) rodinné sbírky jsme vyzkoušeli různé způsoby podsvícení, od čtvrtky podložené pod diapozitiv a přiložené k žárovce, přes podsvícení pomocí druhého smartphonu nebo notebooku až jsme nakonec našli nejlepší všeobecně dostupný a dostatečně jednolitý zdroj světla podsvícení v naší čtečce elektronických knih.

20230528-093218-1

Pokud položíte diapozitiv na displej mobilního telefonu, bude na fotce viditelně znát rastr pixelů, foto: Michal Bareš, Chip

Přefocovat diapozitivy proti žárovce s papírem je sice možné, ale doporučit tento postup můžeme pouze v nouzi a v případě pár snímků. Při tomto postupu totiž dochází k dvojnásobnému třasu (jedna ruka drží snímek, druhá fotoaparát) a výsledek je většinou nedobrý.

Lepšího výsledku jsme dosáhli poté, co jsme položili diapozitiv na rozsvícený displej smartphonu s bílým pozadím. V takovém případě je ale na přefoceném snímku jasně vidět rastrování pixelů telefonu. Výhodou ale je, že diapozitiv leží na displeji a výsledná fotografie je ostřejší. Podobná situace nastane i pokud diáky položíte na displej notebooku.

20230528-085959-1

Čtečka elektronických knih zajistí mnohem lepší pozadí pro sken diapozitivů, foto: Michal Bareš, Chip

Nejlepší výsledek jsme dostali poté, co jsme diapozitivy položili na displej čtečky elektronických knih, v tomto případě dokonce modelu, který umožňuje úpravu kvality bílého světla pomocí telechologie SmartLight. Světlo jsme si tak mohli posunout trochu do žluta, což přidává digitalizovaným diapozitivům lehce nostalgický nádech.

Výsledné snímky samozřejmě můžete prohnat přes řadu počítačových nástrojů nebo mobilních aplikací, které odstraní drobný prach, zlepší kontrast nebo upraví nerovnoběžnost stran, ale ti už je téma na jiný článek. Dobrou zábavu přejeme.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud