Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Jak likvidovat a uskladnit staré baterie včetně akumulátorů: nedělejte tyto chyby

Jiří Palyza 10.01.2023

Baterie a akumulátory jsou dnes potřeba všude: do dálkových ovladačů, hodinek, hraček a spousty dalších digitálních zařízení. Také si pomalu zvykáme na to, že do běžného směsného odpadu nepatří. Při likvidaci a skladování se ale můžeme dopouštět chyb, které mohou hrozit rizikem požáru.

Kapitoly článku

Baterie jsou nebezpečným odpadem, protože mohou obsahovat suroviny škodlivé pro životní prostředí a zdraví. Proto už v místech, kde jsou k dispozici kontejnery na tříděný odpad, zpravidla najdeme i box na elektroodpad. Také v mnoha obchodech už najdeme standardizované sběrné nádoby, do kterých můžeme použité baterie zdarma vyhodit. V žádném případě bychom je neměli vyhazovat do běžného směsného komunálního odpadu.

Nikdo z nás ale hned nepoběží do nejbližšího sběrného místa tříděného odpadu, když si vymění dva AAA články v dálkovém ovládání televizoru. Často se použité baterie shromažďují doma a teprve při jejich větším množství se vyhazují na místě k tomu určeném. Při jejich skladování ale může docházet k nebezpečným chybám.

Uskladnění použitých baterií nebo akumulátorů: kdy to může být nebezpečné

li-ion

V závislosti na typu baterie nebo akumulátoru mohou články obsahovat zdraví škodlivé látky. Také mohou představovat riziko požáru. | Zdroj: Kumpan Electric/Unsplash

Důležité je, abyste si použité staré baterie a akumulátory nenechávali doma delší dobu. Mohou obsahovat látky, které mají při svém úniku korozní účinky a jsou zdraví škodlivé.

Také není dobré baterie ponechávat ve spotřebičích, které jsou dlouhodobě nepoužívané a odložené. Jistě jste se už setkali s "vyteklými bateriemi", které zaneřádí bateriové šachty, znečistí kontakty a mohou i poškodit elektronické obvody v blízkosti. Takové baterie je dobré hned odvést do tříděného odpadu a minimalizovat styk s uvolněným elektrolytem.

Korozní povlak, který zůstává na kontaktních plochách v bateriových šachtách, je dobré co nejdříve očistit: octovým roztokem, jemným brusným papírem, nebo kašovitou směsí jedlé sody a vody (pozor na průnik vody do elektroniky zařízení).

Při skladování baterií a akumulátorů, které obsahují lithium, také může dojít k požáru. Zvlášť nebezpečné to může být v případech, kdy skladujete starší akumulátory například z notebooků, nářadí nebo mobilů. V takovém případě je dobré jejich odhalené svorky přelepit izolační páskou, která zabrání nechtěnému zkratování při kontaktu s kovem. K tomu může jednoduše dojít například pokud máte akumulátory odložené společně s použitými bateriemi, které mohou mít kovové tělo.

K nejčastějším chybám při skladování baterií patří:

Uložení ve vlhkém prostředí. Pokud jsou baterie a akumulátory dlouhodobě vystaveny vlhkosti, může dojít k úniku toxických látek, korozi a rozkladu jejich pouzdra. Proto vlhký a studený sklep není vhodný.

Vysoké teploty: baterie a akumulátory se mohou trvale poškodit také pokud jsou vystaveny vysokým teplotám. Pozor tedy na ponechání telefonu na palubní desce automobilu na přímém slunci, nebo ukládání baterií na půdách, kde v létě teploty stoupají velmi vysoko. Ideální teplota pro skladování je 15 °C.

Kontakt s kovem, zkratování: není dobré vhazovat baterie do krabice, kde jsou i jiné kovové předměty, například klíče, mince nebo nářadí. Samotná nádoba pro jejich skladování by také měla být z nevodivého materiálu. Pokud by došlo ke zkratu, zvlášť v případě lithium-iontových nebo lithium-polymerových akumulátorových sad je velké riziko zahřátí na vysokou teplotu a vznik požáru.

Míchání různých typů baterií dohromady. Knoflíkové typy jsou celé z kovu a právě ty mohou způsobit případný zkrat akumulátoru, který má kontakty umístěné vedle sebe. Proto je dobré různé typy baterií a akumulátorů ukládat odděleně.

Je proto dobré hromadící se vyřazené baterie a akumulátory neskladovat příliš dlouho a pravidelně je likvidovat ve sběrných místech. To samé platí i pro odložená a nepoužívaná elektrická zařízení a digitální techniku. I zde mohou být obsaženy akumulátory, které nemusí být jednoduše vyjímatelné a při dlouhodobém skladování mohou způsobit problémy.

Pravidelně se zbavovat nepoužívaných baterií a akumulátorů

Každý jistě zná videa poškozených lithiových akumulátorů, které se snadno vznítí. S normálními bateriemi to není tak kritické, přesto je dobré je neskladovat příliš dlouho. Naopak velmi opatrně s lithium-polymerovými akumulátory, které jsou velmi citlivé na poškození, mají tendenci se nafukovat a při zkratování je reálné riziko vzniku požáru. Obecně je u akumulátorů proto při skladování skutečně dobré minimálně izolovat kontakty, například přelepením páskou, a raději průběžně hlídat jejich stav.

Zdroj: Raw Materials


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud