Přejít k hlavnímu obsahu
Bezpečnost

Jde také o bezpečnost ve WhatsAppu: Europol se překvapivě vyslovil proti šifrování – proč to policii vadí?

Jiří Palyza 26.04.2024
Zdroj: Midjourney (vygenerováno pomocí umělé inteligence)

Policejní šéfové evropských států se ve společném prohlášení vyslovili proti šifrování obsahu mezi koncovými body. Je to metoda zabezpečení, kterou pro ochranu obsahu konverzací používá například WhatsApp, ale i další online komunikátory. Zajímaly nás důvody.

Kapitoly článku

V druhé polovině dubna se sešli policejní ředitelé všech členských států EU a přidružených zemí Schengenského prostoru. Na společném zasedání nechyběl ani výkonný ředitel Europolu. V prohlášení, na kterém se přítomní shodli, vyzývají vlády jednotlivých států, a také technologickou branži, aby přijaly opatření proti ochranným metodám, jakou je například šifrování mezi koncovými body (end-to-end). Ty totiž podle prohlášení šéfů policejních sborů ztěžují jejich práci.

Otevření komunikace ve jménu bezpečnosti?

"Naše domovy se stávají více nebezpečné než naše ulice, protože kriminalita se přesouvá do online prostoru." Těmito slovy popsala současnou situaci v oblasti kriminality Catherine De Bolleová, výkonná ředitelka Europolu.

Mohlo by vás zajímat

Na internetu se přijímá stále více opatření na ochranu soukromí uživatelů. Pro polici to ale představuje velký problém. Nicméně její představitelé naznačují, že to nemusí jednoznačně být otázkou binární volby mezi kybernetickou bezpečnostní a ochranou soukromí na jedné straně a ochranou společnosti a obecnou bezpečností občanů na straně druhé.

Absolutní řešení v obou případech není užitečné. Podle názoru policejních šéfů technická řešení existují, jen budou vyžadovat flexibilní přístup ze strany technologických společností, ale i vlád. Řešení by mohla být pro každou oblast jiná a budou se lišit i mezi jednotlivými platformami.

Mohlo by vás zajímat

Technologické společnosti, které přijímají opatření v rámci ochrany osobního prostoru a soukromí uživatelů, jen stěží mohou rozpoznat nezákonnou činnost. Nevidí přestupky, k nimž dochází na jejich platformách. Mohlo by dojít k narušení postupů vyšetřování kyberkriminality, a tedy i vyšetřování potenciálních pachatelů spolu se shromažďováním důkazních materiálů.

Činnost policie komplikují bezpečnostní opatření pro ochranu soukromí uživatelů
 

Policejní pouta a odznaky položené na počítačové klávesnici
Policejní šéfové se v rámci zasedání Europolu shodli, že šifrování metodou end-to-end komplikuje jejich vyšetřování. Chtějí najít rovnováhu mezi ochranou osobních údajů a soukromím uživatelů technologickými firmami na jedné straně a přístupu k informacím v případě sledování potenciální trestné činnosti a odhalování pachatelů.
Zdroj: Midjourney (vygenerováno pomocí umělé inteligence)

Vyšetřování trestných činů, ke kterým často patří sexuální zneužívání dětí, obchodování s lidmi, pašování drog a teroristické útoky je kvůli šifrování obsahu komunikace metodou mezi koncovými body obtížnější. Proto se šéfové policejních sborů vyslovují proti používání tohoto bezpečnostního opatření.

"Pokud policie nebude schopna shromažďovat důkazy, společnost nebude schopna chránit občany před tím, aby se stali obětmi trestné činnosti," shrnuje Catherine De Bolle.

Zdroj: Europol, Forbes

Mohlo by vás zajímat


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud