Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Kdo ještě potřebuje Windows 11, když je k dispozici tak vydařená alternativa ve světě Linuxu?

Jiří Palyza 10.11.2022

Mnoho uživatelů se stále vyhýbá přechodu na Windows 11 a důvodů může být celá řada: hardwarové nároky, síla zvyku, nedůvěra či chybějící inovace, které by přesvědčily. Ve světě Linuxu existuje alternativa, která vypadá ještě lépe, neobtěžuje slíděním a bloatwarem a dokazuje, že to jde i bez Microsoftu.

Kapitoly článku

Systém Windows je široce rozšířený, což ovšem neznamená, že by s ním uživatelé byli do té míry spokojeni. Bylo by tedy lepší přejít na jiný systém? Pro mnoho uživatelů není Linux alternativou, protože jej považují za příliš složitý.

Paušalizovat ale není dobré. Vhodným příkladem je distribuce Zorin OS. Je považována za uživatelsky velmi přívětivou, a to zejména pro začátečníky ve světě Linuxu. Pracovní plocha Zorinu OS vychází ze vzhledu Windows 11. Pokud byste se nechali zlákat, je vhodné začít bezplatnou základní verzí, která je pro domácí použití rozhodně dostačující.

Tvrzení, že vývojáři této linuxové distribuce bezostyšně kopírují od Microsoftu, by nebylo správné. Zorin není kopií Windows 11 jedna ku jedné. Jen využívá základní aspekty designu a logiky fungování operačního systému.

To je elegantně zabudováno do vlastního desktopového prostředí s názvem Zorin Desktop. Použité ikony připomínají modernější verze systému Android.

Zorin OS: co je nového v systému, kterému se někdy přezdívá "zabiják Windows 11"

zorin-1

Podpora aplikací systému Windows výrazně usnadňuje instalaci softwaru. | Zdroj: Zorin OS

Aktuální verze Linuxu Zorin OS je moderní a vizuálně velmi atraktivní. Vývojáři uvolnili aktualizaci na verzi 16.2, která nabízí rozsáhlá vylepšení:

– instalace aplikací a her pro systém Windows je nyní mnohem snazší díky podpoře v systémových nástrojích,

– lepší využívání formátů sady Office a podpora správného zobrazování obsahu: vývojáři toho dosáhli vytvořením vhodných alternativ pro všechna typická písma, která používá Microsoft. Jsou to například Calibri, Cambria, Georgia, Segoe UI nebo Comic Sans, které zachovají formátování dokumentů,

– součástí instalace je LibreOffice 7.4,

– byl optimalizován zábavný "Jelly Mode",

– zlepšení v oblasti zabezpečení a lepší hardwarová kompatibilita.

Všechny novinky aktualizace 16.2 najdete také ve změnovém dokumentu na webové stránce Zorinu OS.

Jednoduchá plocha a propojení s Androidem

Zorin OS se vyznačuje dvěma zajímavými vlastnostmi. Důraz je kladen na snadno použitelné desktopové prostředí a jednoduchou integraci chytrých telefonů s Androidem.

Pomocí prostředí Zorin Connect můžete s počítačem spárovat androidové smartphony. To vám poté umožní například prohlížet fotografie z mobilního telefonu na počítači, odpovídat na textové zprávy z počítače nebo mezi zařízeními vyměňovat soubory či odkazy na webové stránky.

Kromě toho vývojáři neustále pracují na úpravách grafiky uživatelského prostředí. Došlo také ke zlepšení výkonu systému. Grafika dokáže v nastaveném čase automaticky přepínat mezi světlým a tmavým režimem. Novinkou je také noční režim šetrný k očím díky filtru modrého světla, režim nerušit a nové rozvržení plochy, optimalizované pro dotykové obrazovky.

Zorin OS: solidně vybavená distribuce pro začátečníky ve světě Linuxu

Základem Zorinu je Ubuntu, pro aktuální verzi se používá jádro z verze 22.04. Jak je v linuxovém světě zvykem, i Zorin OS si můžete vyzkoušet v živém režimu bez jakéhokoliv narušení instalace stávajícího systému. Linuxoví začátečníci by také mohli ocenit skutečnost, že Zorin OS nabízí velký výběr předem instalovaného softwaru.

Kancelářskou sadou, která je v operačním systému k dispozici, je LibreOffice, předem instalovaným prohlížečem Firefox. Kromě Gimpu na úpravu obrázků Zorin nabízí také další užitečné programy. Na rozdíl od Ubuntu se jako poštovní klient používá PIM Evolution, nikoliv Thunderbird. Další programy lze instalovat pomocí softwarového správce nebo ručně prostřednictvím instalačních balíčků Debian.

Pro uživatele windowsovských aplikací se doporučuje emulátor Wine. Pak je možné spouštět i Windows programy na Linuxu. Celkově však Zorin nabízí promyšlený výběr softwaru, aniž by působil přetíženě.

Jednoduchá instalace nemá slabá místa

zorin2

Všestranný Linux Zorin je vhodný i pro dotykové displeje. | Zdroj: Zorin OS

Instalace Zorin OS je velmi snadná. Pokud jste neměli problémy s instalacemi Linux Mintu nebo Ubuntu, se Zorinem si také snadno poradíte. Bezproblémově lze provozovat i ve VirtualBoxu, i jako live systém, spouštěný z USB disku. Pro takový případ můžeme doporučit Linux Live USB Creator.

Celkově lze aktualizaci na verzi 16.2 považovat za zdařilou. V její podobě získáte druhý operační systém, který díky vizuální podobnosti s Windows 11 mohou intuitivně ovládat i nováčci v linuxovém světě.

Seznam uživatelsky vstřícných linuxových distribucí, které se snadno používají a jsou vizuálně přitažlivé, se opět rozšiřuje. Určitě sem patří také Elementary OS. Na rozdíl od Zorinu OS, kterému jako designová inspirace posloužil Microsoft, se tenký Elementary více podobá macOS.

"Windows killer" nebo alternativa pro končící verze Windows

Zorin OS nelze považovat za zabijáka Windows, ale zajímavou alternativu pro uživatele, kteří stále setrvávají u Windows 7. Bezplatná verze distribuce obsahuje vše, co je nezbytné pro domácí použití systému. Je ale na vás rozmyslet se, zda vám to bude vyhovovat. Vzhledem k tomu, že Zorin OS dobře funguje i na starším hardwaru, mohl by to být jeden z důvodů pro vyzkoušení. Stačí si jej instalovat na vyřazený notebook nebo stolní počítač. Případně se také dá nahrát do VirtualBoxu.

Zdroj: Blog.zorin.com


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud