Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Loučíme se, Windows: tato alternativa ze světa Linuxu má v sobě vše, co můžeme potřebovat

Jiří Palyza 14.01.2024
Zdroj: Midjourney (vygenerováno pomocí umělé inteligence)

Byť je Windows stále celosvětově nejpoužívanějším systémem na PC, spousta uživatelů s ním pracuje z nutnosti nebo setrvačnosti. Nejnovější verze 11 je navíc stále ve stínu předchozích desítek, u kterých i přes blížící se ukončení podpory na podzim příštího roku většina uživatelů prozatím zůstává. Důvod je prostý: hardwarové požadavky. Zajímavé alternativy ale nabízí i svět Linuxu.

Kapitoly článku

Mnoho uživatelů stále není rozhodnuto, jak do budoucna s Windows. Překážkou upgradu často bývá neodpovídající hardware, který byť s desítkami bez problému funkční, s jedenáctkami není kompatibilní. Pokud tento stav berete jako příležitost poohlédnout se po jiné alternativě a případně přejít do zcela jiného světa, například Linux Mint by pro vás mohl být dobrou volbou. Tento systém je stabilní a rychlý, a s vaším stávajícím počítačem si jistě hravě poradí.

V případě Linuxu Mint máte na výběr ze tří různých desktopů, které jsou pojmenovány Cinnamon, MATE a Xfce. Nejnovější verze jeho distribuce s číselným označením 21.3, která byla uvolněna teprve nedávno pod kódovým označením "Virginia", obsahuje spoustu zajímavých novinek.

Linux Mint 21.3: podpora minimálně další tři roky

Pracovní plocha Linuxu Mint Virginia
Linux Mint je k dispozici ve třech grafických provedeních pracovní plochy. Distribuce je jednou z nejoblíbenějších.
Zdroj: Linux Mint

Ve světě softwaru se můžete setkat se zkratkou LTS, která zpravidla uvádí časový údaj, do kdy nebo po jakou dobu je konkrétní produkt podporován. Nejinak je tomu i v případě Linuxu Mint, kde v případě jeho LTS (Long Term Support) verze 21.3 máte ujištění poskytovatele, že bude podporován až do roku 2027.

V nejnovější aktualizaci také došlo ke změnám v některých oblastech. Jde především o tyto:

  • Snap Store byl ve výchozím nastavení deaktivován. Jde o grafickou aplikaci, která slouží k instalaci a správě aplikací v systému.
     
  • Možnost volby uživatele úrovně "Host" v přihlašovacím okně byla ve výchozím nastavení deaktivována.
     
  • Pokud by se na vašem počítači objevily problémy se zvukem, můžete nyní pro podrobnější nastavení použít nástroj "Pavucontrol". Slouží k ovládání hlasitosti instalovaného hardwaru a umožňuje nastavení hlasitosti každého streamu zvlášť.

Jako pokaždé vývojáři odstranili četné chyby, které se vyskytovaly v předchozí verzi. Pokud by vás zajímal jejich detailní přehled, je zveřejněn na vývojářském blogu.

Linux Mint "Virginia": skromné hardwarové nároky

Softwarový správce v Linuxu Mint
Softwarový správce v systému usnadňuje instalaci dalších programů.
Zdroj: Linux Mint

Další velkou výhodou Linuxu Mint je jeho skromnost z hlediska hardwarových požadavků. Jeho instalací tak můžete prodloužit život mnoha starším systémům, které sice bezproblémově běží s Windows 10, ale s jedenáctkami nejsou kompatibilní. Systémové požadavky Mintu jsou následující:

  • minimálně 2 GB RAM, doporučuje se 4 GB,
     
  • minimálně 20 GB volného místa na paměťovém úložišti, doporučuje se 100 GB,
     
  • podporované rozlišení 1024 x 768.

Zdroj: 9to5Linux, Linux Mint


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud