Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

M2M zařízení budou hrát stále větší prim

redakce 11.08.2014

Na konci roku 2013 bylo ve světě aktivních asi 200 milionů Machine-to-Machine (M2M) zařízení a do roku 2019 by toto číslo mělo vzrůst troj- až čtyřnásobně.

Uvádí to nejnovější Ericsson Mobility Report. Studie je postavena na průzkumu, kterého se zúčastnilo více než sto mobilních operátorů po celém světě.

Z těchto údajů je zřejmé, že M2M komunikace čeká v blízké budoucnosti výrazný rozvoj. Příčinou jsou klesající náklady, lepší pokrytí mobilním signálem, dokonalejší rádiové technologie, příznivější prostředí a rozmach aplikací.

Podle studie dnes celosvětový průměr penetrace M2M zařízení představuje přibližně 2 % všech datových připojení. U operátorů, kteří se však na M2M specificky orientují, může však tento podíl dosáhnout až 20 %.

Většina M2M zařízení v aktivní službě je kompatibilní pouze se sítěmi GSM, celosvětově je to podle firmy Ericsson až 64 %. Například v Severní Americe jsou dnes téměř všechny mobilní terminály 3G nebo 4G, přesto však čistě 2G terminály nevymizely. Ty, které zůstaly, fungují už téměř výhradně v rámci M2M. Podobná situace nastane v průběhu dvou až tří let i v západní Evropě.

ericsson-hq-3-lr-nahled

Právě současná výhradní kompatibilita s GSM u nejlevnějších a nejběžnějších M2M modulů je důvodem, proč se 2G ještě chvíli bude držet nad vodou. GSM drží ve hře i M2M aplikace, které obvykle nevyžadují vysoké síťové rychlosti, ale také dlouhý životní cyklus u některých  M2M zařízení.

Přestože počet M2M zařízení v GSM v absolutním vyjádření stále roste, jejich podíl se do roku 2019 sníží na zhruba 30 %. Podle firmy Ericsson budou už v roce 2016 dominovat u nových terminálů technologie 3G/4G a tři roky nato by měly výraznější podíl na M2M zařízeních získat i technologie LTE. Jejich dnešní jednoprocentní podíl by do té doby měl narůst na více než 20 %.

M2M komunikace zatím představuje jen malý podíl na celkovém datovém provozu – přibližně 0,1 %. Tento podíl však bude stoupat s rozšířením „low latency“ aplikací a dalším rozmachem připojitelné spotřební elektroniky, ať už inovacemi v automobilovém průmyslu, logistice, obecně v dopravě nebo například v reklamě.

Postupné rozšiřování M2M technologií je stále patrnější i u nás. „V M2M komunikaci jsme asi nejdále v elektronickém mýtném, které zatím využívá pevnou datovou síť. M2M je u nás více a více populární např. u lokalizačních technologií, které jsou součástí autoalarmů, u zabezpečovacích systémů v domech či bytech, či různých dálkových ovládání“ říká Jiří Rynt z firmy Ericsson v České republice. „Do budoucna se dá předpokládat další růst v automobilismu, kde půjde v první řadě o systém tísňové komunikace e-call, a dále pak zavádění M2M technologií do inteligentního měření spotřeby energií. V neposlední řadě M2M začne pronikat i do domácností, které jsou stále inteligentnější."

Podle předpovědi firmy Ericsson bude v blízké budoucnosti v rámci „internetu věcí“ připojené vše, co by mohlo z připojení na síť profitovat. „Takový stav je otázkou několika let. Společnost bude „propojenou“ ve svém nejširším smyslu slova – připojená budou prakticky všechna elektronická zařízení. Vysoká koncentrace M2M technologií usnadní život v mnoha ohledech – ať už v soukromém nebo pracovním životě. Nové potřeby a standardy se samozřejmě odrazí i na změnách v designu a používání komunikačních zařízení,“ uzavírá Jiří Rynt.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud