Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Mini solární elektrárny na balkon: vyplatí se jejich pořízení?

Jiří Palyza 21.04.2022

Náklady na elektřinu v současnosti rostou a mnoho spotřebitelů uvažuje o alternativních zdrojích. Malé systémy pro balkony a stěny domů lze jednoduše zapojit do zásuvky. Jak užitečné jsou ale tyto mini elektrárny ve skutečnosti a dává jejich instalace vůbec smysl?

Zapojíte je do zásuvky a rázem máte elektřinu. Solární systémy pro balkony, zahradní přístřešky, parkovací zastřešení pro auta, stěny domů a garáží se ovládají snadno. Kompaktní fotovoltaické systémy se zástrčkami do běžných zásuvek jsou prvním krokem k výrobě vlastní elektřiny nejen pro majitele domů, ale také pro nájemníky.

Atraktivita těchto zařízení je v tom, že jejich instalace a obsluha je pro běžné uživatele nenáročná. Popisy poskytované výrobci jsou zpravidla dostačující a podpora specializovaných firem zpravidla není nutná. Pokud je ovšem celé zařízení kompatibilní s místními standardy.

Jak zařízení funguje

Základním prvkem těchto hotových solárních systému je jeden nebo dva panely, které mohou společně generovat výkon až 600 Wp. Součástí dodávky je měnič a další příslušenství, prostřednictvím kterého lze mini domácí elektrárnu propojit se sítí. K dispozici jsou varianty, které jsou určeny k přímé spotřebě, kdy se energie neuchovává v akumulátorech, ale i dražší modely s akumulátory.

Pro jistotu je ale nutné před propojením elektrárny pečlivě prostudovat pokyny. Některé modely lze přímo zapojit do standardních domácích elektrických zásuvek, jiné jsou od sítě odděleny transformátory. Při špatném zapojení může hrozit přetížení a v krajních případech i požár. Existují také modely se speciálními vyhrazenými zásuvkami.

Velkou výhodou je, že panely se díky dodávanému příslušenství nejen rychle instalují, ale také rychle demontují a můžete je tak bez velkých komplikací přemístit. Proto jsou vhodné jak pro nájemníky, tak i pro majitele domů a bytů.

Existují zvláštní podmínky pro nájemce?

obr-1

Před instalací mini solárních elektráren je dobré vše probrat s majitelem nemovitosti. | Zdroi: Triangular/Pixabay

Před pořízením a instalací systému je dobré vše probrat s majitelem domu či bytu a požádat o souhlas. Je to mimo jiné i proto, že vlastník je kupříkladu odpovědný za to, že jeho pozemek či nemovitost může bezpečně instalaci unést a že sousedé nebudou nepříznivě omezeni oslněním nebo stínem.

Kam lze tyto mini kompaktní fotovoltaické systémy zavěsit?

Panely potřebují plochu na budově nebo v blízkosti bytu, například na balkoně. Aby se co nejlépe využilo sluneční záření dopadající na balkon, měly by panely směřovat na jih. Pro dosažení maximální efektivity hraje roli také sklon solárních panelů. Optimální je hodnota sklonu mezi 20 až 30 stupni. Drobné odchylky nemají až zas tak zásadní význam, je možná i svislá instalace na fasádu.

Jak je to s cenami

obr-2

Ceny mini fotovoltaických elektráren jsou od 13 tisíc Kč za nejjednodušší typy na balkony, zahradní domky apod. Je potřeba dát si pozor na kompatibilitu s našimi standardy. Akumulátorové výkonnější sestavy přijdou na přibližně 50 tisíc Kč a střešní instalace se už pohybují v řádu stovek tisíc Kč. | Zdroj: Bill Mead/Unsplash

Balkonové elektrárny lze pořídit od nejjednodušších malých typů pro snížení spotřeby elektrické energie za přibližně 15 000 Kč, až po výkonnější zařízení s akumulátorem za 60 000 Kč. Prodávají se především na internetových obchodech a zpravidla obsahují informace o možnostech přímého zapojení do elektrické sítě v konkrétních zemích. Pro instalaci v našich podmínkách si důkladně prověřte, zda je to možné, případně zda bude potřeba doplnit speciální prvky, například jistič apod. Dobré je vše konzultovat s dodavatelem energie, případně specializovanými firmami.

Mohou také vzniknout dodatečné náklady, například pokud jsou vybrané typy vybaveny speciálními síťovými zásuvkami. Pokud chybí nebo nejsou kompatibilní, instalaci přenechte specializované firmě.

Další vícenáklady mohou vzniknout při instalaci speciálních typů elektroměrů, aby v případě, kdy se vyrobená solární energie nespotřebuje přímo v domácnosti, mohla předávat do obecné sítě. Pak je potřeba počítat s náklady na měsíční či roční nájem takového typu měřiče.

Systémy jsou zpravidla bezúdržbové a jsou navrženy na 20 let provozu.

Kolik solární energie mini elektrárnou vyrobím?

obr-3

Množství vyrobené solární energie velmi záleží na místních podmínkách. | Zdroj: Photo Mix/Pixabay 

Mini solární elektrárna může podle typu vyrobit v průměru až 600 kWh elektrické energie ročně. Je to ale hodně závislé na lokalitě, místních podmínkách a samozřejmě délce slunečního svitu. Takže celkové číslo může také být výrazně nižší.

Při průměrné roční spotřebě elektřiny přibližně 1200 kWh na osobu to není úplně špatný potenciál. Je ale také potřeba počítat se skutečností, že většina elektrické energie se pravděpodobně vyrobí v průběhu léta, zatímco výnos přes zimní období bude pravděpodobně nízký.

mají mini solární elektrárny smysl?

Každý díl elektrické energie z udržitelných zdrojů dává smysl. Experti se ale shodují v tom, že skutečný boom pro hotová solární řešení typu "plug-and-play" se zásuvkami teprve přijde. Tyto koncepty zatím nehrají v energetické transformaci příliš významnou roli. Pokud se ale rozšíří zejména v hustě obydlených městských oblastech s mnoha nájemními byty, může jejich význam vzrůst.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud