Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Nákup kabelů: Kvalita nemusí být drahá

redakce 14.03.2018

(" 8 minut čtení - ") Špatný kabel může v nejhorším případě dokonce zničit drahé zařízení. Poradíme vám, na co se při výběru USB, HDMI a LAN kabelů vyplatí dát pozor a kde bezpečné kabely nakoupit.

Kapitoly článku

V principu je USB-C konektor vynikající nápad: nabízí velmi rychlý přenos dat, videa a možnost napájení. Již krátce po uvedení prvních zařízení s tímto konektorem se však začaly objevovat zprávy o tom, že nekvalitní USB-C kabely okamžitě po zasunutí zničily nové notebooky a drahou měřicí techniku. Vnitřní zapojení kabelů totiž bylo naprosto špatné. Amazon okamžitě stáhl z prodeje laciné kabely značky „Surjtech“. K nejistotě uživatelů přispívají navíc i obavy z toho, že stejně vypadající USB-C kabely podporují různé standardy přenosu dat a elektrické energie. Stejné zmatky panují i u HDMI kabelů. Moderní UHD Blu-ray přehrávače například zvládnou i přes špatné kabely přenášet obraz s vysokou snímkovací frekvencí a 4K rozlišením, ale použití nevhodného kabelu se projevuje například špatným zobrazením ovládacího menu nebo ignorováním draze zaplacené funkce HDR. Různé standardy a kvalita se dokonce týkají i obyčejných kabelů sloužících pro připojení do LAN sítě.

Pozor na kabelové podvody

Nejistota při výběru často vede uživatele k tomu, že zbytečně kupují několik verzí stejných kabelů, nebo k tomu, že si od prodejců nechají „pro jistotu” vnutit zbytečně luxusní kabely, které stojí pětkrát až desetkrát víc než stejně funkční běžné kabely, splňující všechny potřebné standardy. Tento typ příslušenství se většinou prodává zbytečně draho i ve specializovaných obchodech s elektronikou, kde si lidé často dokupují kabel společně s novým televizorem nebo Blu-ray přehrávačem. Zvýšená cena příslušenství zde kompenzuje většinou zanedbatelnou marži, kterou má obchod při prodeji velkých televizorů. Kabely za přijatelnější cenu ale najdete ve specializovaných on-line obchodech, případně na Amazonu či na eBayi. I v takovém případě však doporučujeme dát při nákupu pozor, abyste nekoupili potenciálně nebezpečný kabel, který by mohl nevratně poškodit řádově dražší elektroniku. Poradíme vám, na co si při výběru levných i drahých USB, HDMI a LAN kabelů dát pozor.

konektory

USB-C: Univerzální chaos

Nový typ konektoru s označením USB-C byl představen spolu s příchodem upgradu USB sběrnice na generaci 3.1 a měl potenciál výrazně zjednodušit nejasnosti a problémy spojené s různými typy konektorů a různými specifikacemi univerzální sériové sběrnice. Bohužel ale uvedení tohoto konektoru doprovázel neskutečný chaos. Skupina USB Promoters Group při uvedení tohoto standardu označila novou generaci USB s 10Gb propustností jako „USB 3.1 Gen 2“ a předchozí generace USB 3.0 a USB 3.1 (5 Gb/s) překřtila na „USB 3.1 Gen 1“. Konektory typu USB-C pak začala být osazována zařízení podporující nejen nejnovější USB 3.1 Gen 2, ale i starší USB 3.1 Gen 1, a dokonce i pomalý USB 2.0 standard; každá z těchto generací USB rozhraní navíc pracuje s jinou úrovní napájení.

Zálohování Androidu a iOS

USB-C má nahradit všechny ostatní konektory

Stolní počítače a notebooky obvykle obsahují konektory typu USB-A. Většina starších a moderních levnějších smartphonů používá konektor typu Micro-B. Tiskárny a některé externí pevné disky jsou osazeny portem USB-B. Moderní notebooky a smartphony jsou vybaveny oboustranným USB-C rozhraním, které má v budoucnu nahradit všechny ostatní podoby USB portů.

usb

USB-C konektor: Různé varianty USB

Řada moderních smartphonů je osazena USB-C rozhraním, které stále pracuje pod sedmnáct let starým standardem USB 2.0. USB-C kabely lze použít i pro konektory standardu Thunderbolt 3, avšak pouze aktivní kabely dokážou přenášet data s propustností 40 Gb/s.

Porovnání kabelů s cenou od 20 Kč

Pro účely testu jsme se v obchodě Amazon rozhodli nakoupit kabely typu USB-A – USB-C, sloužící pro připojení zařízení do nabíječky nebo k propojení s počítačem, a nechali jsme si je poslat do naší testovací laboratoře. S ohledem na málo přehledné a dlouhé názvy jsme se rozhodli jednotlivé kabely v tabulce označit zkratkou URL adresy, vedoucí přímo na stránku Amazonu. Nejlevnější vybraný kabel od neznačkového čínského dodavatele Harrystore přišel na 0,47 eura plus 2,50 eura za poštovné, celkem na 80 Kč, a dorazil nám do 14 dní po objednání. Ostatní, dražší kabely dorazily do tří dnů po objednání.  

Všechny kabely působily na první pohled solidním dojmem. Nejlevnější kabel Harrystore je zároveň nejtenčí a nejohebnější, všechny dražší kabely jsou tlustší a pevnější. Jako první jsme vyzkoušeli test rychlosti dobíjení telefonu Huawei P10. V něm jsme zjistili, že kabel Anker PowerLine II dokáže pracovat s vyšším nabíjecím proudem, který v porovnání s levným čínským kabelem teoreticky zkrátí délku nabíjení tohoto smartphonu o 23 procent. Přenosovou rychlost jednotlivých kabelů jsme měřili za pomoci externího SSD disku Sandisk Extreme 900. Při tomto testu pracovaly všechny kabely přibližně stejně efektivně a jejich rychlost se blížila maximální přenosové rychlosti disku. Jedinou výjimkou byl opět nejlevnější kabel, který přes deklarovanou specifikaci USB 3.1 Gen 2 zpomalil datový přenos mezi externím diskem a počítačem téměř na úroveň USB 2.0. Toto omezení kabel Harrystore předurčuje pouze pro spolupráci s levnějšími telefony, osazenými USB-C konektorem standardu USB 2.0, nebo pro občasné nabíjení USB-C zařízení. Dobrá zpráva je, že u kabelů s cenou okolo 7 eur (cca 250 Kč včetně poštovného) jsme se nesetkali s žádným problémem. O pár desítek korun dražší kabely nabízí o něco delší záruku nebo záruku snadné výměny. Nákup levného čínského kabelu důrazně nedoporučujeme. Nesplňuje udávané specifikace a můžeme být rádi, že jsme si s ním nezpůsobili žádné škody.

HDMI: 10 metrů a víc je problém

Co se HDMI kabelů týče, není nám známo, že by ony samy kdy způsobily nějaké poškození připojeného zařízení. Jediné nebezpečí je, že vám při špatném výběru způsobí zbytečný průvan v peněžence. V současnosti doporučujeme vybrat kabel minimálně s podporou standardu „High Speed“, měli byste jej koupit u prodejce, který zaručuje bezproblémovou výměnu v případě výrobní závady. Dvoumetrový HDMI kabel s označením „High Speed“ s cenou okolo 150 Kč dokáže zprostředkovat naprosto stejnou kvalitu zvuku a obrazu jako kabel za 1 500 Kč nebo 15 000 Kč, a to proto, že přenos signálu probíhá digitálně a doprovází jej pokročilý systém kontroly přenášených dat (TMDS). Pokud by při přenosu docházelo k nějakým problémům, neprojeví se drobnou degradací signálu, ale na první pohled viditelnými a slyšitelnými výpadky. Buď by se obraz nepřenášel vůbec, nebo by se na něm objevovalo množství jasně viditelných bílých pixelů nebo linek. V naší testovací laboratoři jsme vyzkoušeli desítky dostupných starých i nových HDMI kabelů. Pouze jeden z nich (krátký HDMI kabel s plochými vodiči) vykazoval zhoršení kvality přenášeného 4K videa. Tento problém se ale objevil pouze při zobrazení ovládacího menu 4K Blu-ray přehrávače, které se do TV přenášelo s obnovovací frekvencí na úrovni 60 Hz (snímků za sekundu). Samotný 4K HDR film se přenášel s obnovovací frekvencí běžnou v kinosálech, tedy s 24 obrázky za sekundu, naprosto bez problému.

Zálohování Androidu a iOS

HDMI verze: 2.0a je nutnost

V současnosti doporučujeme kupovat pouze kabely odpovídající standardu HDMI 2.0a, označenému obvykle výrazem „High Speed“. Varianta tohoto standardu většinou nebývá na balení označena.

hdmi

LAN: Standardní kabely bohatě stačí

Kabely typu Cat 5(e) stačí pro připojení zařízení v rámci běžné domácnosti. Potřebujete-li přenášet data na delší vzdálenost, doporučujeme použít vhodné kabely typů Cat 6a nebo 7.

lan

Aktivní HDMI kabely prodlužují dosah

Větší problém nastává s kabely delšími než dva metry, které se například používají pro připojení stropních projektorů. V takovém případě je nutné utratit o něco větší částku za aktivní HDMI kabel. Takový kabel s 15metrovou délkou má v koncovkách umístěny aktivní zesilovače, napájené 5V provozním napětím, a dá se pořídit od 600 Kč. Pořídíte-li si takový kabel, doporučujeme před montáží na stěnu a strop vyzkoušet, zda při přenosu nedochází k interferenci, zhoršující kvalitu signálu. Optické HDMI kabely mají ještě větší dosah až do 100 metrů. Nejsou ale vůbec levné a v řadě případů je tedy lepší přemístit zdroj videosignálu blíže k projektoru či televizoru.

LAN: Jde to i levněji

Instalace LAN kabelů je zbytečně složitá, tedy pokud zrovna nepotřebujete propojit 10Gb komponenty na velkou vzdálenost. Na kratší vzdálenost do 10 metrů vám budou stačit kabely kategorie Cat 5e s cenou okolo 140 Kč, které v rámci naší testovací laboratoře zvládly s maximální propustností propojit 10Gb síťové komponenty. Lépe stíněné kabely kategorie Cat 6(a) a Cat 7 bývají většinou tak tlusté a málo ohebné, že je lze těžko používat pro připojení notebooků a dalších lehkých zařízení. To samé platí i pro instalační kabely, určené pro položení do podlahy spolu s ostatní kabeláží. V takovém případě oceníte i jejich silnější stínění, které se hodí zvláště k připojení vzdálenějších zařízení. Nevěřte ale prodejcům a technikům, kteří se vám budou snažit prodat extrémně předražené LAN kabely s cenou v řádu tisíců korun, které mají zajistit ochranu proti „nepříjemným interferencím“ při streamování hudby.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud