Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Nejrychlejší desktopový procesor má šest jader

redakce 11.03.2010

Intel představil nejrychlejší procesor určený pro domácí stolní počítače. Novinka, která byla dodnes známá pod kódovým označením „Gulftown“, nese označení Intel Core i7-980X a obsahuje šest fyzických jader s hyperthreadingem, který každému fyzickému jádru přiřazuje další jádro virtuální.

V systému se tedy tento procesor jeví jako dvanáctijádrový. První uvedený šestijádrový procesor Core i7 spadá do nejvyšší řady „Extreme Edition“, která se od obyčejných modelů odlišuje hlavně cenou (999 USD) a otevřenými multiplikátory, které umožňují snadné přetaktování procesoru. Podle našich informací budou Core i7-980X následovat nižší šestijádrové modely, ale kdy se tak stane, odmítá Intel specifikovat. Odhadujeme, že přijdou na trh někdy na podzim tohoto roku. Příští rok pak má Intel představit novou architekturu „Sandy Bridge“, která bude zpočátku vyráběna na stejné 32nm výrobní technologii, jako „westmerovské“ procesory Core i3, i5 a Core i7.

Křemíková plocha procesoru Gulftown Core i7-980X zabírá 248 mm2 a najdeme na ní celkem 1,17 miliardy tranzistorů. Architektura procesoru, stejně jako patice LGA 1366, je shodná s jinými modely Core i7 a disponuje tedy tříkanálovým přístupem k paměti RAM (defaultně podporuje 1066MHz moduly DDR3) a s čipovou sadou Intel X58 je procesor spojen sběrnicí QPI. Nový procesor lze použít v základních deskách s čipovou sadou X58, ale před jeho zapojením je třeba aktualizovat BIOS na nejnovější verzi.

Procesor je vybaven 12MB sdílenou vyrovnávací pamětí úrovně L3, přičemž vyrovnávací paměti úrovní L1 a L2 jsou součástí jednotlivých jader. Kromě již zmíněné technologie Hyperthreading pracuje Core i7-980X rovněž s technologií Turbo Boost, která má na starosti automatické přetaktování jednotlivých jader v případě, že nejsou vytížena všechna jádra procesoru. Pokud je aktivní pouze jedno jádro, dokáže Turbo Boost zvýšit nativní frekvenci 3,33 GHz o dva 133MHz kroky (na celkovou frekvenci 3,6 GHz). V případě vytížení většího množství jader pak Turbo Boost zvyšuje frekvenci pouze o jeden 133MHz krok na 3,46 GHz.

Novinkou je AESNI, tedy implementace šesti funkcí pro hardwarové posílení kryptování AES. Tuto funkci však procesor podporuje pouze v případě, že zpracovává kód, který tyto instrukce využívá. Výhodou tedy bude hlavně do budoucna.

Intel tvrdí, že Core i7-980X je nejvýkonnějším desktopovým procesorem současnosti a musíme uznat, že má pravdu. Ještě před oficiálním uvedením jsme měli možnost jej vyzkoušet v naší testovací laboratoři a výsledky našich měření, porovnání s naším referenčním procesorem Core i7 920, stejně jako recenzi prvního komerčně prodávaného stolního počítače s Core i7-980X si budete moci přečíst v příštím vydání papírového Chipu(4/2010).


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud