Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Největší problém Microsoft Teams: vyřeší ho už konečně verze 2.0?

Jiří Palyza 03.08.2021

Microsoft Teams se stal nepostradatelnou součástí každodennního pracovního života spousty lidí. Kvůli protipandemickým omezením se mnoho schůzek přesunulo do online prostoru a mnoho zaměstnanců pracuje v domácí kanceláři. 

Vývojáři neustále pracují na funkcích programu pro video konference. V Teams 2.0 údajně byla odstraněna jedna z největších slabin nástroje.

Ještě před vznikem covidové pandemie nebyl Teams zdaleka tolik rozšířený. V některých firmách se sice používal, ale tak známý, jako Office nebo Windows, rozhodně nebyl. To se ale v průběhu posledních měsíců v mnohém změnilo a Microsoft věnuje dalšímu vývoji služby Teams velké úsilí.

Microsoft pravidelně uvádí nové funkce, a to mnohem rychleji, než se původně plánovalo. Chce tak předstihnout konkurenci Zoom, Webex a další, a více připoutat firmy i soukromé uživatele právě k Teams. Nyní na internet unikla verze 2.0, kterou blíž prozkoumal server WindowsLatest, a o výsledcích informuje v příspěvku "Our first look at new Microsoft Teams for Windows 10 and Windows 11".

Microsoft Teams 2.0: snížení spotřeby zdrojů

teams

Teams by se také měly stát součástí Windows 11. | Zdroj: Microsoft Windows 11

Microsoft přepracovává Teams, protože jeho klient je neuvěřitelným žroutem prostředků. Současná verze využívá Electron a Angular, zatímco Teams 2.0 sází na WebView2 a React.js, který se používá v aktuálním prohlížeči Edge. Důvodem celého cvičení je, že webové technologie, jako jsou HTML, CSS a JavaScript, lze tímto způsobem používat v nativních klientech. Teams by tak měl být zajímavější i pro soukromé uživatele a Microsoft jej chce více propojit s Windows 11.

V aplikaci Teams 2.0 nejsou žádné zásadní vizuální změny, alespoň v uniklé verzi, ale údajně si nárokuje výrazně nižší výpočetní výkon. 4 GB RAM a procesor Core i3 by měly být dobrým základem. Teams startuje rychleji, důvodem je využívání funkce "start-up boost", kterou má i Edge.

Tyto novinky by se měly objevit ještě v roce 2021

teams-1

Nový dashboard by měl uživatelům pomoci lépe organizovat pracovní den. | Zdroj: Microsoft

Uniklá verze Teams 2.0 je stále jen Preview. Zatím není jasné, kdy Microsoft nového klienta představí. Podle informačních úniků ale bude připraven v příštích několika týdnech. V každém případě existuje seznam plánovaných funkcí, které by se měly dostat k uživatelům ještě letos:

Push-to-talk: neustálé tlumení zvuku myší nebo kombinací kláves [Ctrl]+[Shift]+[M] může být v Teams rychle otravné. Abyste byli skutečně slyšet, jen když chcete, bude služba konečně brzy upgradována na režim Push-to-Talk. Mikrofon se tak aktivuje pouze při stisku určité klávesy.

Citování odpovědí: aby se předešlo nedorozuměním v diskusích na chatu, bude jednotlivé odpovědi v Teams možné citovat. Můžete se tak v budoucnu vždy odkázat na příslušnou zprávu.

Nový ovládací panel: nový dashboard je navržen tak, aby uživatelům pomohl zvýšit produktivitu jejich pracovního dne a těsněji propojil týmy. Je založen na know-how nástrojů Microsoftu, jako je například MyAnalytics.

Vlastní rozvržení: prezentace obsahu v Teams je důležitou funkcí. V budoucnu to půjde i ve vlastním layoutu. Například prezentace PowerPointu lze vložit na pozadí. To pak vypadá, jako by uživatelé předváděli skutečnou prezentaci.

Shrnutí bodů: na konci schůzky se všichni odpojí a nikdo neví, co má vlastně dělat. Přesně tomu se chce Teams vyhnout. Nová funkce nazvaná Rekapitulace schůzek (Meeting Recaps) zpřístupňuje všem shrnutí schůzek, včetně sdílených souborů a dostupných zápisů.

Zjednodušené volání: hovory v týmech mají být díky přehledu kontaktů, hlasové schránce a historii hovorů jednodušší.

Vylepšené vyhledávání: čím více pracujete s Teams, tím více obsahu je k dispozici. Najít konkrétní věci by mělo být snazší. V letošním roce bude pro Teams k dispozici služba Microsoft Search, která usnadní vyhledávání zpráv, účastníků nebo souborů.

Aktivní doba: aby se předešlo neplacené činnosti a stresu mimo pracovní dobu, bude možné v Teams definovat časy, kdy mohou zaměstnanci komunikační platformu využívat.

Virtuální dojíždění: vzhledem k tomu, že při práci z domova není třeba se přesouvat mezi kanceláří a domovem, má tato na první pohled zvláštní funkce pomoci produktivně zahájit pracovní den a jednoznačně jej ukončit. Tak lze jasněji vymezit hranici mezi oběma světy.

Připomínky přestávek: Microsoft Teams bude uživatelům připomínat, aby si v týdnu naplánovali pevné přestávky, než bude přeplněný schůzkami. Cílem je v těchto mezerách zabránit přerušování práce, což je důležité i pro její produktivitu.

Integrace aplikace pro uvolnění mozku: některé funkce pro duševní relaxaci budou v Teams nativní. Patří k nim i vědecky ověřená meditační cvičení, která lze plynule začlenit do pracovního dne a na chvíli se uvolnit.

Emoční kontrola: funkce má kolegům pomoci přizpůsobit se emočnímu stavu ostatních členů týmu. S tím souvisí i možnost ohodnotit den smajlíkem a rychleji navazovat kontakty. Každodenní interakce mají posílit týmového ducha.

Microsoft Teams Connect: během konference Ignite 2021 Microsoft také oznámil, že kanály Teams lze sdílet i vně společnosti a umožnit tak účast externích i interních účastníků.

Interaktivní webináře až pro 1000 lidí: možnost připojení více účastníků uvnitř i vně organizace. Kromě toho pak bude možné plynule přejít u větších akcí na režim vysílání.

Microsoft PowerPoint Live: místo obvyklého pozadí bude možné také přehrávat snímky prezentace aplikace PowerPoint.

End-to-end šifrování: nejprve pro videohovory, později také pro videokonference s většími skupinami.

Teams by se měly zjednodušit

Řešení Microsoftu je příliš složité. Není divu, že alternativy jako Zoom jsou i přes některé nedostatky stále velmi oblíbené. Plánované funkce nevypadají na první pohled špatně, Microsoft skutečně chystá několik rozumných vylepšení. Podstatné však je, že Teams nepotřebuje více funkcí, ale jednodušší koncept ovládání.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud