Přejít k hlavnímu obsahu
Tipy a triky

Nepříjemný problém v zimě: Jak zajistit, aby baterie mobilního telefonu vydržela déle

Josef Mika 23.01.2023

Chlad není pro smartphony a notebooky vhodný. Někdy se dokonce mobil náhle vypne, což není nic příjemného Objasníme nejdůležitější otázky a poskytneme praktické tipy pro správnou zimní péči o mobilní zařízení s akumulátory.

Kapitoly článku

V zimě trápí nízké teploty nejen nás. Ani mobilní telefony nejsou vůči chladu tak odolné, jak bychom doufali. Zejména funkčnost baterií je velmi závislá na teplotě. Výrobci ve specifikacích uvádějí doporučené teplotní rozsahy, obvykle 0 až 35 stupňů Celsia. Extrémní horko tedy také není ideální, ale k telefonům se dostává především chlad.

To může dojít tak daleko, že se mobilní telefon v zimě jednoduše vybije, ačkoli by v baterii mělo být stále dost energie. Pokud se vám to stane, měli byste zůstat v klidu, protože v naprosté většině případů se aktivovala pouze ochranná funkce smartphonu, aby ochránila vaše zařízení před poškozením.

Chlad zpomaluje chemický proces v baterii mobilního telefonu

Standardní baterie v mobilních telefonech jsou dnes lithiové. Není třeba zabíhat do technických detailů, ale je důležité vědět, že elektrochemické procesy v baterii se v chladu zpomalují. Vnitřní odpor baterie mobilního telefonu se zvyšuje, když se vlivem nižší teploty elektrolytová kapalina stává viskóznější. Tím se zvyšuje odběr proudu, což může vést ke kolapsu napětí a nakonec k rychlému vybití.

Aby se zabránilo poškození mobilního telefonu, zabudovali výrobci pro tento případ nouzové vypnutí. Mobilní telefon pak není rozbitý, ale pouze preventivně vypnutý. V takovém případě byste jej měli nechat vypnutý. Doporučujeme ho vložit do vnitřní kapsy bundy. Přístroj se poté znovu zahřeje a po 30 až 60 minutách jej můžete znovu používat.

Otravné studené efekty baterií mobilních telefonů

Kromě možnosti samovolného vypnutí byste měli znát i další fakta o vlivu chladu na baterie. Doba provozu na baterii se zkracuje, protože v chladu se baterie smartphonu rychleji vybíjí. Může se stát, že v létě vám mobilní telefon vydrží klidně celý den a v zimě stejnému uživateli dojde „šťáva“ už cestou z práce.

Dalším bodem je snížená kapacita nabíjení v chladu. A zima může mít negativní vliv i na displeje chytrých telefonů. Reakce mohou být zpomalé nebo může obrazovka zcela zatuhnout. Oslabeno by mohlo být také barevné zobrazení a podsvícení.

Udržujte svůj telefon v teple

Pokud máte studené prsty, pomohou vám rukavice nebo si můžete jednoduše strčit ruce do kapes teplé zimní bundy. Stejný princip funguje i u mobilních telefonů. Dobrým nápadem je také pouzdro na smartphone, které chrání před chladem. Pro přesuny v zimě by měl být mobilní telefon blízko těla, například ve vnitřní kapse zimní bundy.

adam-adams-mrl0gr8y20s-unsplash

V chladném počasí probíhají elektrochemické procesy v baterii pomaleji. Obr.: Unsplash/Adam Adams

Pro hovory nebo poslech podcastů může mobilní telefon zůstat na svém místě. Vhodným řešením jsou bezdrátová Bluetooth sluchátka (i když i jejich baterie chladem trpí). Mobilní telefon můžete samozřejmě používat i v zimě, ale v mrazivých teplotách je lepší ho používat jen krátce a pak ho vždy vrátit do vnitřní kapsy.


Správné nabíjení smartphonu v zimě

To, co platí pro provoz mobilního telefonu, platí i pro jeho nabíjení. Je třeba se vyhýbat chladu a nebo naopak horku. Proto je lepší nepřipojovat mobilní telefon k nabíjení ihned po zimní procházce. Nechte si ho pozvolna zahřát v kapse bundy nebo v teplé místnosti. Po 30 až 60 minutách ho můžete bez problémů nabít.

Vyhněte se prudkým změnám zimy a horka

Ti, kteří nosí brýle, znají problém změn chladu a tepla v zimě. Brýle se po příchodu zvenku v místnosti zamlží a vy zpočátku nic nevidíte. To je nepříjemné, ale samotné brýle při tom nijak netrpí. U chytrých telefonů je to jinak. Kondenzace by mohla telefon poškodit a hrozí také riziko zkratu nebo koroze uvnitř zařízení.

Co můžete udělat? Po příchodu domů je nejlepší nechat mobilní telefon v kapse bundy. Pokud ji pověsíte v chodbě, kde je přeci jen nižší teplota než v obývacím pokoji nebo v kuchyni, a necháte ji tam spolu s telefonem 30 až 60 minut, uděláte nejlíp. Mobilní telefon v žádném případě nesušte fénem ani ho nepokládejte na topení.

Pozor v mrazu

Mobilní telefon nemusíte v zimě nechávat doma, ale měli byste si být vědomi negativních účinků chladu, zejména na baterii. Stejně jako se vy sami teple obléknete, je vhodné uložit i mobilní telefon do vnitřní kapsy zimní bundy, kde je relativně nejlépe chráněn před největší zimou.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud