Přejít k hlavnímu obsahu
Bezpečnost

Nestačí mít nabitý telefon a spoléhat na roaming EU: na co si ještě dát pozor při používání smartphonu na dovolené

Josef Mika 29.05.2023

Oproti minulým rokům by letošní letní dovolená strávená v zahraničí měla být téměř bez omezení. Přesto se nějaká omezení stále najdou, a to překvapivě i co se týče používání mobilních telefonů v jednotlivých zemích. Seznamte se s nimi, abyste se vyhnuli nepříjemným překvapením.

Kapitoly článku

Léto je tady a s ním i období dovolených. Pokud se chystáte do zahraničí, měli byste se kromě obvyklých příprav, jako je balení kufru a důležitých cestovních dokumentů, předem seznámit i s některými zvláštnostmi používání mobilních telefonů, které se mohou v jiných zemích vyskytnout.

1. Opatrné zacházení s veřejnými hotspoty Wi-Fi

Ať už v kavárně, na letišti nebo v hotelové hale: když v zahraničí najdete bezplatný hotspot Wi-Fi, máte nejspíš zpočátku velkou radost a hned začnete surfovat. Protože však teoreticky může mít k vašemu datovému toku přístup kdokoli, kdo je ve stejné síti, měli byste si dávat pozor, k čemu internet používáte. Citlivé údaje, jako jsou finanční převody nebo rezervace, byste proto měli provádět pouze v zabezpečené síti nebo pomocí mobilních dat.

pexels-andrea-de-santis-11460678

Pokud používáte veřejný hotspot Wi-Fi, například v kavárně, měli byste s citlivými údaji zacházet velmi opatrně. Zdroj: Pexels/Andrea De Santis

Mažte také uložené sítě. Zařízení zpravidla ukládají sítě, ke kterým byla v minulosti připojena. Slouží to k okamžitému obnovení spojení, až se příště ocitnou v dosahu dané sítě Wi-Fi. Proto se doporučuje modul Wi-Fi zcela vypnout, pokud jej právě nepoužíváte. Většina chytrých telefonů, tabletů a notebooků nabízí také možnost vymazání uložených sítí v nastavení sítě. To byste měli také udělat. Protože název sítě Wi-Fi lze zvolit libovolně. Tímto způsobem podvodníci mohou vytvořit kopii známé veřejné sítě, do které jste už byli dříve připojeni. Pokud se vaše zařízení do takové zkopírované sítě přihlásí, může být pak nepozorovaně přesměrováno například na škodlivé webové stránky.

2. Focení: před pořízením snímku se informujte o předpisech vztahujících se k focení daného objektu

Měli byste se seznámit s právními předpisy příslušných zemí. Například fotografování před náboženskými památkami nebo v chrámech může v některých zemích vést k (finančním) sankcím. A nemusí to být jen v exotické cizině. Respektujte proto místní obřady a náboženství a informujte se o platných zákonech.

3. Opatrnost při používání chytrých telefonů na lodích

Co mnoho lidí neví: Nařízení EU o roamingu a roamingové balíčky mobilních operátorů platí pouze na pevnině. Na lodích a trajektech je sice nabízena mobilní telefonní síť, ale připojení často probíhá prostřednictvím satelitní technologie. To znamená vyšší ceny než na pevnině. Jeden megabajt na lodi může přijít až na 30 eur (700 Kč). Přitom takové datové množství vystačí sotva na otevření pěti webových stránek. Drahé jsou tam také telefonní hovory: z lodí můžete často volat za ceny od 3 do 7 eur za minutu.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud