Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Neuralink dostal zelenou: Musk může začít testovat mozkové implantáty na lidech

Jiří Palyza 29.05.2023

Na rozhraní, které by umožnilo ovládat počítač myšlenkou, Neuralink Elona Muska pracuje už nějaký ten čas. Doposud ale veškeré testování probíhalo na zvířatech. Nyní ale nastává zlom: může začít testování na lidech.

Kapitoly článku

Neuralink obdržel od amerického Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) povolení ke klinickým zkouškám mozkových implantátů na lidech. Pro kalifornskou společnost jde jistě o velmi důležitý krok, který podle slov jejích představitelů jednou umožní, aby nová technologie pomohla mnoha lidem. Cílem projektu je vyvinout rozhraní mezi lidským mozkem a strojem. Tedy aby bylo možné díky mozkovému implantátu v podobě elektronického čipu ovládat počítač myšlenkami. Propojit lidský mozek s počítačem.

Hledání dobrovolníků, kteří by byli ochotni podstoupit testování, zatím nezačalo. Další informace ale budou k dispozici brzy. Ani samotný Úřad pro kontrolu potravin a léčiv, který povolení udělil, se k celé záležitosti detailněji nevyjádřil.

V porovnání s výrobou elektromobilů Tesla a vesmírnými aktivitami SpaceX je start-up Neuralink jedním z poměrně malých projektů Elona Muska. Výzkumná instituce, která byla založena v roce 2016, vyvíjí technologie pro přímé propojení lidí a počítačů prostřednictvím mozkových implantátů. Ty by měly například lidem po úrazech, kteří nemohou hýbat rukama, pomoci ovládat například vlastní chytré telefony propojením jejich neuronů s počítači.

Mozkové implantáty od Neuralinku: kromě malé jizvy by nemělo být nic vidět

twitter

Úřad FDA udělil Neuralinku povolení k testování mozkových implantátů na lidském mozku. | Zdroj: Twitter/Neuralink (@Neuralink)

Vývojem rozhraní mezi mozkem a počítačem (BCI – Brain-Computer Interface) se už několik let zabývá několik institucí a společností. Základní myšlenkou je najít technické řešení, které by umožňovalo čtení a zpracování lidských myšlenek prostřednictvím elektronických obvodů a jejich převod do pohybů nebo řeči. Pokud by se to povedlo, mohli by například ohrnutí lidé ovládat exoskelet pomocí myšlenek nebo lidé se syndromem uzamčení (locked-in syndrom) by mohli komunikovat s okolním světem.

Podle americké televizní stanice CNBC je pro nasazení implantátu pro nervové spojení nutná operace mozku. Propojení je realizováno prostřednictvím jemných kabelů přiložených přímo na lidskou tkáň v hlavě. Externí zařízení bude poté možné ovládat bezdrátově. Při prvních testech na prasatech v roce 2020 Musk uvedl, že kromě malé jizvy na hlavě by později nemělo být nic vidět.

Pomocí implantátu umožnili švýcarští chirurgové ochrnutému muži znovu chodit

Schválení pro testování na lidech lze považovat za velký úspěch. Doposud žádná společnost, provádějící výzkum v oblasti BCI, nezískala finální souhlas pro uvedení svého výrobku na trh.

Švýcarským vědcům se podařilo pomocí elektronických senzorů v hlavě, páteři a nohách dostat Nizozemce, který byl ochrnutý po nehodě, opět na nohy. Výsledky experimentální studie byly zveřejněny ve vědeckém časopise Nature.

Zdroj: Twitter, ABC News


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud