Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Nová verze prohlížeče Microsoft Edge má kódové označení Phoenix: povstane z popela jako bájný pták?

Jiří Palyza 30.01.2023

Microsoft pracuje na zatraktivnění svého internetového prohlížeče. Podaří se vývojářům překročit stín nepopulárního Internet Exploreru?

Kapitoly článku

Vývojáři Microsoftu na sebe převzali nelehký úkol přepracování internetového prohlížeče. Projekt dostal kódové označení Edge Phoenix a jeho jednotlivé funkce je možné už testovat.

Jedna věc je jasná: aby Microsoft uživatele skutečně přesvědčil, musí provést zásadní zlepšení. Jeho prohlížeče totiž nemají zrovna nejlepší pověst. Přestože je má každý uživatel instalované jako nedílnou součást Windows, a zpravidla i jako výchozí, celosvětově nejpoužívanějším browserem je stále Google Chrome.

Na internetu kolují už léta různé vtipy a aforismy na adresu prohlížečů od Microsoftu a jistě jste už slyšeli minimálně tento: "Víte na co je nejlepší Internet Explorer? No přeci na stažení jiného prohlížeče."

Postupem času Internet Explorer uživatelé začali vnímat jako pomalý, zastaralý a nepopulární internetový prohlížeč. To vše mělo skončit v roce 2015, minimálně v to Microsoft doufal.

Microsoft Edge používá něco málo přes čtyři procenta uživatelů

edge

I přes přechod Edge na jádro Chromium není mezi uživateli příliš v oblibě. Nadpoloviční většina instaluje Google Chrome. | Zdroj: Microsoft Edge/Nastavení

Rok 2015 byl pro Microsoft alespoň z hlediska internetových prohlížečů rokem naděje. Spolu s Windows 10 vstoupil do hry nový název: Edge. Svůj prohlížeč chtěl softwarový gigant uživatelům zpříjemnit vlastním vzhledem a novými funkcemi.

To se ale ve skutečnosti nepodařilo. Čísla agentury StatCounter ukazují, že v prosinci 2022 byl žebříček nejpoužívanějších internetových prohlížečů následující: na první místě se umístil Google Chrome s podílem 64,7 %, na druhém místě bylo Safari s podílem 18,3 % a teprve až na třetí pozici se objevuje Microsoft Edge s podílem 4,23 %.

Na to, že je Edge instalovaný jako výchozí v mnoha systémech Windows, je to docela špatný výsledek. Místo používání zabudovaného programu si uživatelé aktivně stahují jiný prohlížeč. Je ale Edge skutečně tak špatný?

Od dob Internet Exploreru se mnohé změnilo. Uživatelské rozhraní je modernější a prohlížeč rychlejší. Od roku 2020 je podobně jako Chrome i Edge postavený na jádru Chromium.

Prohlížeč Microsoftu bude optimalizován pro Windows 11

windows1122h2-2

Projet "Phoenix" se orientuje především na Windows 11. | Zdroj: Microsoft/Windows 11

Od změny konceptu Edge a jeho vystavění na frameworku Chromia je také možné instalovat všechna rozšíření, která jsou pro Chrome. Edge přinesl zajímavé novinky, například čtení nahlas nebo možnost uspořádat karty na pravé a levé straně obrazovky. Ostatní browsery ale tuto možnost rychle převzaly.

Edgi uživatelé vyčítají, že je málo uživatelsky přívětivý. Každý, kdo prohlížeč od Microsoftu otevře poprvé, je okamžitě konfrontován s otravnými vyskakovacími okny a nepřehlednou úvodní stránkou vyhledávače Bing. Google Chrome má mnohem jednodušší design: bílý, minimalistický a s jasnými možnostmi nabídky.

Díky tomu je Edge poněkud vyčerpávající variantou prohlížeče Chrome. Kopií, která si s sebou neustále nese špatnou pověst ze starých časů. Může to nový projekt "Edge Phoenix" změnit?

Jedno je jisté: současný projekt má být založen na stylu systému Windows 11. Nový operační systém Microsoftu je uživatelům k dispozici od října 2021, ale jeho podíl na českém trhu je pouhých 16,7 %, jak uvádějí čísla StatCounteru.

Téměř 68 % všech uživatelů Windows dává stále přednost verzi 10, takže bude ještě chvíli trvat, než přejde většina na jedenáctky. Pro tento případ ale Microsoft chce zazářit novým designem a novými funkcemi.

Rozdělená obrazovka by měla ulehčit práci

twitter

| Zdroj: Twitter/WalkingCat (@_h0x0d_)

Phonenix je v tuto chvíli ale stále ve velmi raném stavu vývoje. Na Twitteru se objevila informace, že jde o koncept, který si předsevzal vylepšit Edge na základě přání uživatelů. Tým Microsoftu za tímto účelem provedl průzkumy. To je dobrý přístup.

Kromě toho se také v tuto chvíli testuje režim rozdělené obrazovky, tzv. split-screen modus. Uživatelé tak budou moci používat dvě otevřené karty současně a mělo by to usnadnit přepínání mezi několika kartami.

Funkci lze momentálně vyzkoušet prostřednictvím sestavení Edge Canary, což je experimentální beta verze prohlížeče, která dostává aktualizace téměř denně. Plánovaná funkce rozdělení obrazovky by mohla snížit nepořádek na obrazovce. Zmenší se počet ikon a navigačních polí.

Microsoft ale musí poskytnout mnohem více

Bude také snaha o silnější integraci prohlížeče do Windows, což by mohlo z Edge mimo jiné udělat i obecného správce hesel. V těchto dnech ale Microsoft řeší především uživatelské rozhraní.

Uživatelské rozhraní má používat zaoblená tlačítka a karty, takže prohlížeč bude hodně připomínat aplikace pro smartphony. V souladu s Windows 11 se vývojáři Microsoftu snaží reagovat na potřeby uživatelů.

Pro dosažení úspěchu ale bude potřeba nabídnout víc než jen krásné rozhraní. Cílem musí být získat uživatele, kteří momentálně pracují s prohlížečem Chrome. Ani ten není dokonalý a často je kritizovaný například za nepřehlednost a sledování dat uživatelů.

Zdroj: Windows Central, Stat Counter Browser, Stat Counter DesktopTwitter


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud