Čtveřici gigabitových LAN portů doplňují čtyři USB 3.0 rozhraní, dva HDMI porty a dokonce i dva vstupy z mikrofonu a jeden analogový zvukový výstup. QNAP TS-453A tedy uspokojí velmi náročné domácí i firemní uživatele. Multimediální nasazení podporuje i dálkové ovládání, které najdete v balení. Duální HDMI rozhraní i příděl USB portů mají svoje opodstatnění. V NAS serveru totiž můžete v rámci operačního systému QTS provozovat i Linux (konkrétně distribuci Ubuntu), takže HDMI použijete pro připojení k monitoru a USB porty pro klávesnici a myš. Linuxovou pracovní stanici lze ale provozovat i prostřednictvím vzdáleného přístupu v okně internetového prohlížeče.
QNAP TS-453A pohání procesor Intel Celeron N3150 s taktem 1,6 až 2,08 GHz, který může být podporován buďto 4 nebo 8 GB RAM. Pokud uvažujete nejen o běžném provozu mediaserveru a Linuxu, ale i náročnějších virtualizačních úlohách, pořiďte si spíše 8GB verzi, která je jen asi o tisícovku dražší. Pokud jde o přenosové rychlosti při čtení a zápisu dat, je jediným limitem v běžné síti propustnost gigabitového Ethernetu. QNAP TS-453A si rozhodně zaslouží být připojen k přepínači nebo routeru s funkcí agregace portů, aby byl využit jeho výkon a čtyři síťová rozhraní. Výrobce pak slibuje skutečně čtyřnásobné zvýšení celkové datové propustnosti NAS serveru.
Výčet funkcí, které nabízí operační systém QTS, který pohání všechny NAS servery QNAP, by byl předlouhý, takže konstatujme jen fakt, že jsou připraveny veškeré aplikace na správu a zálohování dat, streamování multimédií nebo synchronizaci s cloudem. QNAP TS-453A má dostatečný výkon na enkódování videa ve 4K rozlišení v reálném čase, takže lze současně zásobovat obsahem v různém rozlišení více zařízení připojených v domácí síti – ať už jde o smartphony, tablety nebo třeba chytré televize. Dále zmiňme ještě podporu virtualizačních technologií VMware, Citrix a Microsoft. Nezapomeňme na výše zmínění vstup pro mikrofony – s aplikací OceanKTV je NAS připraven i na karaoke večírek.
QNAP TS-453A je zařízení určené především pro profesionály, kteří ocení jeho vysoký výkon, čtyři síťová rozhraní a integraci Linuxu do řídicího operačního systému. U jinak perfektně zpracovaného zařízení nás mrzí jen rámečky na pevné disky, které nejsou opatřeny západkami, takže musíte disky ručně přišroubovat. To je ale jen detail, který nezkazí náš celkový dojem z výkonu a softwarové výbavy. Hlavním problémem NAS serveru QNAP TS-453A je jeho nejasné zakotvení v portfoliu výrobce. Multimediální rozhraní a funkce i dálkové ovládání jej směrují k domácím uživatelům, vícenásobné LAN rozhraní a podpora virtualizace zase do firem (kde by ale místo speciální zvukové karty pro karaoke mikrofony uvítali spíše 10GbE rozhraní). Ve finále ale asi skončí v síti velmi náročného domácího uživatele.
Technická data
CPU/RAM
Intel Celeron N3150 4 × 1,6 GHz / 4 GB DDR3
Šachty na disky
4 × 3,5“ disk, až 10 TB
Přenosová rychlost (čtení/zápis)
116/117 MB/s
Spotřeba (provoz/stand-by)
32/19 W
Rozhraní
4× Gigabit LAN, 4× USB 3.0, 2× HDMI, 2× 6,3mm jack pro mikrofon, 1× 3,5mm line-out
Rozměry a hmotnost
180 × 177 × 235 mm, 3,6 kg
Cena (bez disků)
cca 14 000 Kč

Koupit časopis Chip
Chip je možné číst v tištěné nebo v digitální podobě na mobilech, tabletech a počítačích.