Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Od března zakázané? Některé moderní TV by nyní mohly zmizet z trhu

Josef Mika 21.02.2023

Od března začne platit nové evropské nařízení o ekodesignu. Zejména větší OLED TV a televizory s velmi vysokým rozlišením se tak mohou dostat pod tlak. V čem spočívá hlavní problém?

Kapitoly článku

Od 1. března 2023 bude platit nové nařízení o ekologickém designu, které by mohlo vytvořit obrovský tlak na větší televizory OLED a zejména na nové TV s rozlišením 8K. Důvod: tehdy stanovená spotřeba energie je pro tyto modely příliš vysoká. Zejména 8K televizory by musely být výjimečně šetrné, aby se v budoucnu směly v EU prodávat. Brzdí tedy EU další vývoj? Pojďme se podrobně podívat, co se za zmíněným nařízením skrývá, kterých televizorů by se mohlo týkat v detailu a co na to říkají výrobci.

Ale nejprve: Co přesně je nařízení o ekodesignu?

Z hlediska spotřeby elektřiny jsou v Evropské unii důležité dva soubory předpisů: směrnice o energetické účinnosti a nařízení o ekodesignu. Směrnice o energetické účinnosti rozděluje elektrické spotřebiče do různých tříd účinnosti. Má sloužit jako orientační pomůcka pro spotřebitele, aby kupovali co nejúspornější spotřebiče. Nařízení o ekodesignu naproti tomu obsahuje "...požadavky na ekologický design pro uvádění elektronických displejů na trh a do provozu...". Mimo jiné také definuje limity energetické účinnosti displejů. Pouze v případě jejich splnění mohou být příslušná zařízení prodávána na evropském vnitřním trhu.

Index energetické účinnosti (EEI) se vypočítává podle složitého vzorce, o který vás nechceme připravit – viz obrázek níže. S mírně odlišnými koeficienty se používá také pro výpočet tříd energetické účinnosti, ale to je jen poznámka na okraj. Rozhodujícím faktorem pro index energetické účinnosti je naměřená energetická spotřeba displeje (Pmeasured) ve stavu, v jakém je dodáván spotřebiteli, při zobrazení videa se standardním dynamickým rozsahem (SDR). Jas musí činit alespoň 65 % maximálního jasu displeje a automatická regulace jasu (snímač okolního světla) musí být deaktivována.

 

euvzorecek

Index energetické účinnosti pro televizory: "Pmeasured" je spotřeba energie při továrním nastavení, "A" je plocha obrazovky a "corr" je korekční faktor pro OLED. Zdroj: EU

Pokud snímač okolního světla nelze vypnout, platí další předpisy pro měření, které zde však nebudeme rozebírat. Do 28. února 2023 platí pro displeje s rozlišením Full HD (1 920 x 1 080) hodnota EEI maximálně 0,9 a pro obrazovky s rozlišením 4K (3 840 x 2 160) maximálně 1,1. OLED displeje mají do té doby nárok na korekční faktor (corr) ve výši deseti bonusových bodů. Pro obrazovky s rozlišením 8K (7 680 x 4 320 pixelů) nebo micro LED zatím žádné limity nejsou.

Od 1. března 2023 však EU utahuje šrouby: Bonusové body za OLED budou zrušeny. Full HD obrazovky mohou mít maximálně EEI 0,75, zatímco vyšší rozlišení a micro LED displeje budou od té doby podléhat limitu 0,90. Z nařízení jsou vyňaty pouze TV, které budou k tomuto datu již u prodejce.

Pohled na seznam nejprodávanějších televizorů ukazuje, že pro OLED modely by se to mohlo stát kritickým kvůli zrušení bonusových bodů a že zejména 8K televizory budou mít s dodržením limitu potíže. V testovací laboratoři Chipu však měříme spotřebu energie vždy při jasu obrazovky 250 cd/m², a to z důvodu srovnatelnosti. Ale přinejmenším zbrusu nový OLED Sony XR-65A95K za těchto podmínek s hodnotou EEI 0,94 jen těsně nedosahuje limitu.

Nařízení EU se míjí cílem

Přinejmenším pokud jde o televizory s rozlišením 4K, jsou si výrobci, kterých jsme se na to ptali, velmi jistí: například Samsung předpokládá, že jeho modely s rozlišením 4K budou splňovat normu, ať už jde o mini LED nebo Quantum Dot OLED. Podobně Philips věří, že všechny televizory pro modelový rok 2022/23 budou splňovat požadavky nařízení o ekodesignu. Také Panasonic uvádí, že většina jejích modelů již nové limity splňuje.

Pokud nelze energetickou bilanci zlepšit technickým vývojem, je tu ještě možnost snížit jas ve stavu dodávky, tj. prodávat z výroby TV se staženým jasem, který si pak uživatel může sám zvýšit. Ačkoli nařízení o ekodesignu stanoví, že spotřeba energie musí být měřena na úrovni nejméně 65 % maximálního jasu a v žádném případě nesmí být nižší než 220 cd/m², toto omezení dává většině obrazovek dostatečnou volnost. Pro uživatele to nepředstavuje zásadní omezení; jednoduše si zvolí jinou předvolbu obrazu, například "Cinema" nebo "Vivid", a tmavé tovární nastavení a úsporný efekt jsou minulostí.

Nařízení o ekodesignu se navíc týká pouze spotřeby energie při přehrávání obsahu SDR, jako jsou běžné televizní programy. Skutečnými žrouty energie jsou však vysoce dynamická HDR videa. U takového obsahu jsme u testovaných televizorů naměřili nárůst spotřeby energie o 30 až 75 % v závislosti na technologii zobrazení a výrobci.

Torpéduje EU televizory 8K?

samsung(1)(1)

Energeticky náročné televizory s rozlišením 8K pravděpodobně již brzy nebudou v EU k dostání. Zdroj: Samsung

Naopak problém splnit energetický limit budou mít obrazovky s rozlišením 8K. S rozlišením 7 680 x 4 320 pixelů je jejich hustota pixelů čtyřikrát vyšší než u displejů 4K. V důsledku toho je jejich vyzařovací plocha o více než čtvrtinu menší a související vodiče a tranzistory zabírají další místo. K vytvoření stejného jasu jako u panelu 4K proto displej 8K potřebuje podstatně více elektrické energie. A to i v případě klasické konstrukce s mini LED podsvícením a ještě více v případě OLED nebo micro LED pixelů.

Nedávno testovaný LCD televizor Sony XR-75Z9J se mini LED diodami jako podsvícením odebírá 181,2 W elektrické energie při obsahu SDR a svítivosti 250 cd/m². Ve srovnání s jinými modely s rozlišením 8K je tento televizor úsporný, ale s hodnotou EEI = 1,14 zjevně nedosahuje limitu. Model 2023 by musel ušetřit dobrých 22 % energie, aby se směl v EU prodávat. I když na základě našich podmínek měření je z hlediska jasu ještě co zlepšovat, těžko si dokážeme představit, že se vývojářům podaří v tak krátké době tak drasticky snížit energetický apetit příští generace 8K televizorů. Což by se fakticky rovnalo zákazu prodeje 8K TV v EU.

Podíl televizorů 8K prodaných v EU činil loni pouhá dvě procenta (data německého Svazu elektronického a digitálního průmyslu). Ekonomické škody by tedy byly v krátkodobém horizontu nepodstatné. Z dlouhodobého hlediska by však nařízení o ekodesignu bránilo dalšímu technickému vývoji obrazovek s vysokým rozlišením, což podle stanov EU vlastně není dovoleno. Není divu, že se příslušné zájmové skupiny, jako je Digitaleurope, celoevropské sdružení národních asociací a společností působících v Evropě v oblasti elektroniky, snaží přimět Evropskou komisi, aby na poslední chvíli pozastavila platnost limitů pro displeje 8K a micro LED. Zdá se ale, že jsou zatím neúspěšné.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud