Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Opět vybitý akumulátor: jak dosáhnout toho, aby smartphone vydržel déle

Jiří Palyza 09.08.2023

Zatímco dřívější tlačítkové mobily vydržely mnohem déle, smartphone je potřeba připojovat téměř každodenně. Kromě toho se časem snižuje kapacita akumulátoru, takže je potřeba k jeho dobití využít každou příležitost. Pár opatřeními ale můžete baterii mobilu pomoci k delší výdrži.

Kapitoly článku

Kdo se s tímto problémem nesetkal? Smartphone je starý sotva dva roky a už začínáte pociťovat, že baterie slábne. Pokud dříve dokázala poskytovat dostatek energie na celý den intenzivní činnosti, starší smartphony už musíte dobíjet i v průběhu. Čas od času může slabý akumulátor způsobit i chyby při aktualizacích nebo problémy s aplikacemi.

Navíc kolem akumulátorů smartphonů stále existuje celá řada mýtů. Rady, jako je připojování k nabíječce pouze ve chvíli, kdy je baterie zcela vybitá, nebo nemožnost přerušit proces nabíjení v jeho průběhu, jsou už léta k ničemu.

Jistou záchranou jsou powerbanky nebo častější připojování smartphonu k nabíječce. Pomocí několika triků ale snadno vystopujete žrouty energie a běh zařízení na akumulátor prodloužíte.

Displej: největší žrout energie

display

Obrazovka v režimu always-on nebo nastavení vysokého jasu vám baterii vybije jistě velmi rychle. | Zdroj: Amanz/Unsplash

Nejvíce energie spotřebuje obrazovka smartphonu. Pokud vám postačí nízký jas, můžete zde hodně ušetřit.

Navíc pokud vlastníte zařízení s displejem AMOLED, ušetříte spoustu energie aktivací tmavého režimu. Díky této technologii se tmavé pixely na obrazovce jednoduše nerozsvítí, proto nespotřebovávají žádnou energii. Zda je váš smartphone vybaven displejem AMOLED snadno zjistíte rychlým dotazem v internetovém vyhledávači.

Pokud máte u displeje aktivovaný režim "Always-on-display" a zobrazujete si například aktuální čas, je vhodné tuto možnost také deaktivovat. I widgety na domovské obrazovce energii spotřebovávají v nemalé míře. V tomto případě můžete deaktivovat alespoň ty, které se neustále aktualizují.

Android: tyto služby spotřebovávají energii

connectivities

Abyste zajistili co nejdelší běh svého smartphonu na baterii, je dobré deaktivovat všechny konektivity a zapnout pouze tu, kterou aktuálně potřebujete. | Zdroj: Brett Jordan/Unsplash

Ve smartphonu může na pozadí běžet celá řada služeb, které se také významně podílejí na spotřebě energie z baterie. Kromě klasických adeptů, jakými jsou GPS, mobilní data nebo Bluetooth, existuje několik dalších věcí, které uživatelé mohou přehlédnout.

Jednou z nich je Asistent Google, který také spotřebovává energii z baterie. Neustále totiž poslouchá, zda k němu nemíří vaše příkazy. Pokud tuto funkci používáte jen zřídka nebo nikdy, můžete ji jednoduše deaktivovat.

Totéž platí pro reproduktor a vibrace. Samozřejmě je vždy praktické vědět, když se objeví nějaké oznámení. Z hlediska spotřeby akumulátoru je samozřejmě lepší tichý režim. Pokud se i přesto nechcete bez hlasitých oznámení obejít, například když máte příchozí hovory, dají se využít aplikace, jako například Daywise. Oznámení shromažďuje, načítá a zobrazuje všechna najednou ve stanovených časových intervalech.

Nastavení akumulátoru: které aplikace se na spotřebě podílejí nejvíc?

screen

V části nastavení akumulátoru můžete největší žrouty energie snadno identifikovat. | Zdroj: iOS 16.6/Nastavení/Baterie

Pokud se čas běhu na akumulátor zhoršil ze dne na den, také může být na vině některá aplikace, která má chybu. To se dá snadno zjistit: v nastavení smartphonu hledejte položku "Baterie" a zkontrolujte spotřebu jednotlivých aplikací od posledního nabití. Pokud je na horních příčkách aplikace, kterou jste vůbec nepoužívali, může jít o chybu, která baterii zcela zbytečně vybíjí. Nebo se dokonce může jednat o malware. Zastavte nebo odstraňte danou aplikaci a neinstalujte znovu, dokud nebude k dispozici v aktualizované podobě.

Pokud jde o výdrž na akumulátor, je i v tomto případě velmi důležitým bodem instalace nejnovějších aktualizací. Často přinášejí opravy aplikací a služeb, které jsou na zařízení instalované ve výchozím nastavení, nebo systémových komponent. Pokud se tedy pro vaše zařízení objeví nová aktualizace, neodkládejte ji příliš dlouho. Instalujte co nejdříve.

Zdroj: AARP


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud