Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Otestujte si svou reakční dobu online: Jak rychlí jste ve skutečnosti

Josef Mika 17.05.2023

Některé situace vyžadují dobrou reakční dobu - ať už v dopravě při řízení vozidla, doma v každodenním životě nebo při hraní počítačových her. Zkontrolujte si svou reakční dobu a zvyšte svou výkonnost v různých situacích s tímto snadno použitelným online testem.

Kapitoly článku

Rychlé reakce jsou v každodenním životě často důležitější, než si myslíte. Čím kratší dobu mozek potřebuje ke zpracování podnětu a provedení správné akce, tím lépe.

Pak můžete zachytit padající sklenici, zabránit pádu dítěte nebo včas zabrzdit při řízení auta. Reakční doba je však důležitá i pro hráče rychlých her, jako jsou střílečky z pohledu první osoby (first-person shooter).

Jaký je však nejlepší způsob měření reakční doby? Pomocí praktické webové aplikace, jako je Human Benchmark, si můžete přímo v prohlížeči ověřit, jak rychle dokážete reagovat. Ukážeme vám, jaké další funkce web nabízí. Odkaz na něj najdete na konci článku ve zdrojích.

Ověřte si vlastní reakční dobu pomocí kliknutí myši: Human Benchmark

humanbench1

Aplikace vypočítá průměrnou dobu odezvy na základě pěti vzorků. Zdroj: Human Benchmark

Webová aplikace je jako srovnávací test počítače (benchmark), jen určená pro lidksý mozek, odtud název Human Benchmark. Jediné, co musíte udělat, je kliknout na tlačítko Start, čímž se obrazovka změní na červenou. Jakmile se změní na zelenou, co nejrychleji reagujte kliknutím myši a změřte si rychlost svých reakcí.

Tento krok zopakujte celkem pětkrát a aplikace vám z vašich reakcí vypočítá průměrné skóre. Toto skóre pak můžete uložit a porovnat s ostatními uživateli. Na stránce pak podle grafu zjistíte, jak moc se odchylujete od průměru.

Další nástroje pro rychlé reakce

humanbench2

Pomocí nástroje AIM Trainer si můžete vyzkoušet přesnost míření. Zdroj: Human Benchmark

Jednoduchý test reakcí není jediným nástrojem na webové stránce, pomocí kterého si můžete změřit rychlost reakcí. "Aim Trainer" také testuje vaši přesnost míření, takže nejprve musíte myší zasáhnout cíl. Musíte kliknout na celkem 30 terčů, poté vám Human Benchmark opět vypočítá průměrnou hodnotu v rychlosti reakce.

Napínavé jsou také paměťové testy, kterých existuje několik variant. Ve hře "Sequence Memory" si musíte zapamatovat stále se prodlužující sekvenci kliknutí myší na hrací ploše s 3x3 políčky. V podobném testu nazvaném "Vizual Memory" se zase na stále větších hracích polích po krátkou dobu zobrazují bílá pole - jakmile zmizí, musíte kliknutím na ně vzor obnovit.

"Chimp Test" (šimpanzí test) je opravdu záludný. Opice si v tomto testu obvykle vedou výborně, protože jejich krátkodobá paměť je velmi dobře vyvinutá. Zde se zobrazují jednotlivé číslice, na které je třeba klikat ve vzestupném pořadí.

Trik: Po prvním kliknutí se zbývající číslice skryjí a vy je musíte vydolovat z vlastní paměti ve správném pořadí. Přesvědčte se sami v tomto videu na YouTube (od 23 sec.):

| Zdroj: YouTube/viehdeocom, "Zahlentest-Gedächtnistest: Schimpansen schlauer als Menschen?" 

Jak zlepšit reakční rychlost? Tyto metody pomáhají

Pokud jste v testu Human Benchmark nedosáhli příliš dobrých výsledků, existuje několik způsobů, jak svou rychlost zvýšit. Může to být i zábava, protože se prokázalo, že videohry zlepšují rychlost reakcí.

To znamená zejména hry, jako jsou zmiňované střílečky z pohledu první osoby, ale také závodní hry. Navíc ovládání myši a gamepadu může vést k lepší koordinaci ruky a zraku.

Pokud dáváte přednost fyzické aktivitě, můžete své reakce trénovat také na čerstvém vzduchu. Při běhu v terénu musíte rychle reagovat na různé povrchy a překážky, jako jsou kořeny a kaluže. Praktickými tréninkovými metodami jsou také míčové hry, také například badminton nebo stolní tenis.

jure-zakotnik-4p5sogfnaoy-unsplash

Rychlé sporty, jako je stolní tenis, také pomáhají trénovat rychlost reakcí. Zdroj: Unsplash/Juri Zakotnik

Lepší reakční doba: Rozhodující faktory

Reakční rychlost lze sice trénovat, ale důležité jsou i další faktory. Rychlost reakce je dána také geneticky. Přesto byste měli věnovat pozornost následujícím věcem, pokud chcete svou reakční dobu zlepšit.

Únava vede ke zpomalení reakcí. Optimální reakční dobu máte, když jste dobře odpočatí.

Silné emoce mohou také způsobit, že reagujete pomaleji. Ne nadarmo se hovoří o "paralyzujícím strachu". Nejlepší reakční dobu máte, když jste plně soustředění.

Mozek reaguje nejrychleji, když má k dispozici všechny potřebné živiny. Podněty jsou pak optimálně přenášeny prostřednictvím synapsí. Důležitými látkami jsou například vitaminy B6 a B12.

Zdroj: Human Benchmark


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud