Přejít k hlavnímu obsahu
Bezpečnost

Podvody na síti: k získání vašich údajů stačí kliknout na obrázek

Josef Mika 22.06.2023

Hloupě jednoduchý, ale funkční: aktuálním trikem internetových podvodníků jsou obrázky se skrytým odkazem. Vysvětlujeme, jak tento fígl funguje a na co si dát pozor.

Kapitoly článku

V posledních letech se hackeři a podvodníci snaží stále rafinovaněji vylákat z lidí jejich peníze. Na rozdíl od tradičních metod vytváření věrohodně vypadajících phishingových e-mailů se správnou gramatikou podvodníci nyní údajně nahrazují delší texty jediným obrázkem a využívají tak zvědavosti a důvěry lidí.

Výzkumníci ze společnosti Check Point, kteří tento incident objevili jako první, zjistili, že podvodníci lákají nic netušící uživatele vytvářením letáků a propagačních obrázků, v nichž tvrdí, že vyhráli ceny od nejrůznějších velkých značek, jako jsou Best Buy a Amazon.

Nový podvod: Obrázky přesměrovávají na podvodné webové stránky

Když uživatel klikne na obrázek s hypertextovým odkazem, podvodníci ho přesměrují na phishingovou stránku, kde nevědomky prozradí své osobní údaje včetně e-mailových adres, hesel a dalších cenných informací, které mohou útočníci zneužít.

Vložením hypertextového odkazu do obrázku mohou podvodníci navíc obejít filtry URL používané oblíbenými e-mailovými službami, jako jsou Gmail a Outlook, i další bezpečnostní opatření. To vyvolává vážné obavy.

Jak se chránit před podvody

Pokud jde o firmy, výzkumníci z Check Point doporučují organizacím, jako jsou Google a Microsoft, zavést důkladná bezpečnostní opatření a analyzovat všechny URL adresy v příchozích e-mailech, včetně těch vložených do obrázků.

Jako uživatelé však musíte být při práci s podezřelými e-maily, které vám přistály ve schránce, obezřetní. Nejprve pečlivě zkontrolujte e-mailovou adresu odesílatele. Za druhé neklikejte na odkazy ani nestahujte přílohy z podezřelých e-mailů a odkaz zkontrolujte tak, že na něj najedete myší.

A konečně, podvodníci často používají pocit naléhavosti jako taktiku, abyste jednali ve spěchu a nestačili si všimnout jasných příznaků podvodu. Pokud tedy takový e-mail obdržíte, věnujte čas analýze všech aspektů a na nic neklikejte, dokud si nebudete jisti.

Zdroj: Elektronik-informationen.de


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud