Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Průzkum GFI Software: odchod z IT kvůli stresu?

redakce 24.05.2014

IT personál zvažuje odchod ze zaměstnání v důsledku přetrvávajícího stresu v práci. Změnu zaměstnání zvažuje více než dvě třetiny IT pracovníků

Společnost GFI Software oznámila, že podle jejího evropského průzkumu týkajícího se pracovního stresu zvažuje 68 % IT profesionálů odchod ze svého současného zaměstnání a hledání nové práce v důsledku stresu na pracovišti, a to i přes aktuální ekonomické oživování.

Studie byla provedena mezi evropskými IT administrátory u společností s 10 a více zaměstnanci. Respondenti byli dotazováni na úroveň pracovního stresu a vyjádřili své názory na hlavní stresové faktory, rovněž na vliv stresu na jejich rodinné a sociální vztahy a celkově na pracovní a osobní život.

Klíčová zjištění zahrnují:

  • 67 % IT personálu prohlásilo, že jejich práce je stresující
  • 36 % pracovníků ztrácí sociální vazby v důsledku řešení problémů v přesčasových hodinách
  • Dalším 36 % schází větší kontakt s rodinou kvůli vysokým nárokům na osobní čas
  • 28 % trpí nedostatkem spánku
  • 19 % respondentů onemocnělo v důsledku stresu, což je o 4 % více než v loňském průzkumu
  • V souvislosti se zaměstnáním se rozpadly nebo byly vážně narušeny partnerské vztahy u 16 % pracovníků
  • 24 % lidí cítí, že jsou v okruhu svých známých či v rodině osobou nejvíce zatíženou stresem

IT pracovníci jsou také jednou ze skupin, které pracují nad rámec maximálně 48hodinového pracovního týdne stanoveného zákony EU, a často neplaceně. V průměru pracují respondenti průzkumu o 6 hodin více, než je jejich stanovená pracovní doba a 20 % personálu pracuje přesčas dokonce 8 – 12 hodin týdně.

„Práce v IT je považována za jedno z nejstresovějších kancelářských zaměstnání, a to především díky kritické roli, kterou dnes informační technologie hrají v celosvětové ekonomice,“ řekl Sergio Galindo, generální manažer Infrastructure Business Unit ve společnosti GFI Software. „Je hodně způsobů, jak organizace mohou omezit zátěž kladenou na IT zaměstnance a snižovat celkový stres. Realistické odhady rozpočtů na IT a personální obsazení určitě pomáhají, ale hodně lze udělat také v oblasti produktivity, což vede k významnému snížení úrovně stresu. Příkladem mohou být investice do technologií umožňující automatizovat rutinní aktivity, typicky softwarové aktualizace či správu Wi-Fi sítí a širokého spektra osobních mobilních zařízení, jež si uživatelé nosí do práce.“

Veselé historky z IT

Aby bylo možné pochopit, co způsobuje tak vysokou úroveň stresu mezi IT personálem, byli respondenti dotázáni na nejbizarnější, nejhloupější či jinak frustrující věci, které se jim přihodily:

  • Koncový uživatel byl požádán, aby otevřel Windows – vzal to doslova a otevřel okna v místnosti.
  • Oprava či výměna zařízení, do kterých uživatelé opakovaně udeřili.
  • Uživatel zvedl heverem auto a podepřel kolo firemním laptopem – s fatálními následky.
  • Uživatelka si stěžovala, že v jejím počítači řádí duch, když se IT pracovník vzdáleně připojil k jejímu PC, aby vyřešil technický problém.
  • A dlouhodobě nejpopulárnější jsou stížnosti na nefunkční počítač či tiskárnu, u kterých si uživatelé nevšimli, že nejsou zapnuté.

Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud