Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Rychlost naší reakce nám může bez nadsázky zachránit život: jak jste na tom?

Jiří Palyza 06.07.2021

V některých výjimečných situacích, například v dopravním provozu, může rychlá reakce zabránit nehodě. Ale ani v běžném každodenním životě není na škodu být ve střehu a umět se správně rozhodovat: rodiče o tom vědí své. Webová aplikace dokáže změřit vaši rychlost reakce, a také ji po krátkém tréninku zvýšit.

Rychlé reakce jsou v každodenním životě důležitější, než bychom si chtěli připustit. Čím kratší dobu mozek potřebuje ke zpracování podnětu a vyslání signálu k provedení správné akce, tím lépe. Včas tak zachráníte pád dítěte, včas ubrzdíte vozidlo v nečekané situaci anebo zabráníte rozbití svého oblíbeného hrnku. Reakční doba je důležitá i pro hráče videoher, například stříleček z pohledu první osoby.

Jaký je ale nejlepší způsob měření doby odezvy a rychlosti reakce vašeho mozku na vnější podněty? Pomocí praktické webové aplikace, jakou je například Human Benchmark, si můžete přímo v prohlížeči ověřit, jak rychle dokážete reagovat. Web nabízí ale i další funkce.

humanbenchmark-logo

Human Benchmark

CHIP hodnotí Dobrý

Pomocí nástroje si můžete otestovat svou rychlost reakce a paměť.

humanbenchmark.com

 

Testování reakční doby prostřednictvím klikání myší: benchmark pro lidi

humanbenchmark

Nástroj vypočítá průměrnou dobu odezvy na základě měření pěti vzorků. | Zdroj: Human Benchmark

Webová aplikace je jako benchmark pro počítač, ale je určena pro otestování reakce lidského mozku. Odtud název Human Benchmark. Stačí kliknout na tlačítko »Get Started« a můžete začít spuštěním testu. Obrazovka zčervená. Když se rozsvítí zeleně, klikněte co nejrychleji myší a změří se rychlost vaší reakce.

Zopakujte tento krok celkem pětkrát a web z vašich reakcí vypočítá průměrné hodnocení. Výsledek si pak můžete uložit a porovnat s ostatními uživateli. Graf na stránce ukáže, jakých výsledků dosahují jiní uživatelé. Můžete si tak sami pro sebe udělat závěr, jak na tom jste.

Human Benchmark: další nástroje pro otestování rychlosti reakcí

humanbenchmark-others

Pomocí nástroje »Aim Trainer« můžete vyzkoušet přesnost svého míření. | Zdroj: Human Benchmark

Jednoduchý test reakcí není jedinou aplikací webové stránky, která vám umožní změřit váš postřeh. Funkce »Aim Trainer« testuje i přesnost míření, takže musíte myší zasáhnout cíl. Je potřeba kliknout na celkem 30 terčů, a poté nástroj Human Benchmark znovu vypočítá průměrnou hodnotu rychlosti reakce.

Zajímavé jsou také paměťové testy, které mají několik variant. Ve hře »Sequence Memory« si musíte zapamatovat stále delší sekvenci pořadí kliknutí myší na hracím poli s devíti políčky. V podobném testu »Visual Memory« (humanbenchmark.com/tests/memory) se na stále větších hracích polích po krátkou dobu zobrazují bílé plochy. Jakmile zmizí, musíte kliknutím rychle jejich zobrazení obnovit.

Opravdu složitý je »Chimp Test«, který má nepříliš lichotivý podtitul: "Jste chytřejší, než šimpanz?" Autoři v něm narážejí na skutečnost, že opice mají velmi dobře vyvinutou krátkodobou paměť, a díky tomu si v tomto testu vedou překvapivě dobře. Zde se zobrazují jednotlivé číslice, na které je potřeba kliknout ve vzestupném pořadí. Trik je v tom, že po prvním kliknutí se zbývající čísla skryjí a vy je musíte zpaměti vybrat ve správném pořadí.

Zlepšení rychlosti reakce: jaké metody pomáhají

gaming

Příznivci videoher budou mít jistě radost. Pokud se vyvarují závislosti, videohry mohou zlepšit jejich reakční odezvy. | Zdroj: Andre Hunter/Unsplash

Pokud jste v testu Human Benchmark nedopadli nijak dobře a rádi byste si své reakce zlepšili, existuje k tomu řada způsobů. Může to být i zábavné. Bylo totiž prokázáno, že videohry rychlost reakcí zlepšují. A nejde jen o střílečky z pohledu první osoby, ale také závodní hry. Ovládání myši a gamepadu navíc může vést k lepší koordinaci rukou a očí.

Ti, kdo dávají přednost fyzické aktivitě, mohou své reakce trénovat i na čerstvém vzduchu. Při běhu v lese musíte rychle reagovat na různé povrchy a překážky, jakými jsou například vyčnívající kořeny, nebo kaluže. Praktickými tréninkovými metodami jsou také míčové hry, jako například badminton, nebo cvičení s tzv. reflexním míčem.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud